szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánypárt frakciójának a közleményében arról írnak, hogy Brüsszel Soros megrendelését teljesíti, annál többet jelenthet az, amit Varga Judit írt: ezzel az EU-költségvetés magyar vétója sem kizárt.

Újra belengette az uniós költségvetés magyar vétójának lehetőségét Varga Judit. Az igazságügyi miniszter azután írt a Facebookon, hogy az EU-tagállamok vezetői és az Európai Parlament egyezségre jutottak azzal kapcsolatban, hogy a jogállami értékeket összeköthetik az uniós kifizetésekkel.

"Az uniós költségvetés egyetlen eleméről sincsen megállapodás addig, amíg az összes eleméről meg nem állapodtunk” – fogalmazott Varga. Szerinte „elfogadhatatlan, hogy az Európai Parlament a jelenlegi járványhelyzetben és az Európa gazdasága előtt álló súlyos kihívások ellenére sem hagy fel Magyarország politikai és ideológiai zsarolásával”.

Magyarország álláspontja szerint az Európai Parlamentnek a járvánnyal és nem politikai, ideológiai vitákkal kellene...

Közzétette: Varga Judit – 2020. november 5., csütörtök

A téma parlamenti jelentéstevői megerősítették, hogy ezt a mostani megállapodást nem befolyásolhatja az, ha egy vagy két tagállam nem ért egyet vele, az elfogadásához ugyanis a tagállamok körében minősített többségre van szükség. Ettől még válaszul Magyarország blokkolhatná az uniós helyreállítási alaphoz szükséges hitelfelvételt, de Petri Saarvama annyit mondott, hogy "emiatt fájjon a tagállamok feje".

A Fidesz-frakció is kiadott egy közleményt. Aki figyeli a kormányzati kommunikációt, az nagyon nem lepődhetett meg a reakción:

Brüsszel ismét Soros megrendelését teljesíti.

„Kezdettől nyilvánvaló, hogy ez a jogállamisági mechanizmusnak nevezett eljárást valójában egy zsarolási és nyomásgyakorlási eszközként akarják bevetni Magyarország és mindazon országok ellen, amelyek nem akarják betelepíteni a migránsokat, megvédik a bevándorlástól a határaikat, a kultúrájukat és megvédik a nemzeti szuverenitásukat. Minden eszközt felhasználnak, hogy a nemzeti kormány helyett egy bevándorláspárti baloldali kormányt ültessenek hatalomba” – áll a Fidesz közleményében. Azt is hozzáteszik: „Szégyen, hogy a koronavírus-járvány és az egymást érő iszlám terrortámadások közepette Brüsszel továbbra is a politikai zsarolással van elfoglalva ahelyett, hogy segítené a tagállamokat a védekezésben”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus Gazdaság

Hiába tiltakozott a kormány: Brüsszelben megszületett a megegyezés a jogállami feltételekről

Megszületett a tagállamok és az Európai Parlament között a jogállamisággal kapcsolatos megállapodás. Az első hírek alapján az EP-nek sikerült a legtöbb követelését érvényesíteni azzal kapcsolatban, hogy a jogállami értékeket és az uniós kifizetéseket kössék össze – ez az, ami ellen a magyar kormány kezdettől tiltakozott.

EUrologus Gazdaság

A jogállami csata eldőlni látszik, a magyar kormánynak nincs mozgástere

Új fejezet kezdődik az EU történelmében azon politikusok szerint, akik támogatják az új jogállamisági mechanizmusról szóló alkut. A tagállamok eredeti elképzeléséhez képest jelentős mértékben kibővül azon esetek köre, amikor alkalmazni lehet a pénzügyi szankciókat. És a magyar kormány kezében nincs jogi lehetőség, hogy egy ilyen folyamatot leállítson.