A koronavírus Lengyelországban is súlyos gondokat okoz: "Csak 10 óra alatt találtunk egy kórházi ágyat a koronavírusos betegnek"

A koronavírus-járvány végzetes próbára teszi az egészségügyi rendszert egész Lengyelországban.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
A koronavírus Lengyelországban is súlyos gondokat okoz:

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

"Megállás nélkül dolgozunk, de nemigen tudunk mit mondani, ha sürgős stroke esethez hívnak"

– mondta egy mentős a Politico tudósítójának Lengyelországban.

"Egy koronavírusos betegünknek csak 10 óra alatt találtunk egy kórházi ágyat. A várakozás alatt szerencsére oxigénen tudtuk tartani a beteget, aki különben meghalt volna. Hallani ilyen tragikus esetekről is" – mondta egy mentőápoló Krakkóban, de kérte, hogy a nevét ne közöljék, mert emiatt felettesei felelősségre vonhatják.

Amire célzott: októberben egy idős Covid-beteg meghalt a mentőautóban, mert a mentősök hiába hívták a kórházakat három órán keresztül, mindenütt visszautasították őket. Az eset azért is kerülhetett napvilágra, mert a halott fia újságíró volt és megírta a történetet.

"A baj az, hogy a hivatalos számok nem sokat mondanak arról, hogy is áll a koronavírus-járvány. Ami nagyon aggasztó az az, hogy nagyon magas a pozitív tesztek aránya, előfordul, hogy minden második pozitív" – hangsúlyozza Krysztof Pryc virológus a krakkói Jagelló egyetem professzora, aki szerint éppen ezért jóval több tesztet kellene végezni az országban.

Ezt megerősítette a helyi orvosok szakszervezetének képviselője, Pavel Grzesiowski is, aki szerint a hivatalos adatok háromszorosa vagy négyszerese lehet a reális fertőzöttségi mutató.

A halottak száma már több mint 12 ezer – a negyedük novemberben hunyt el –, és ez a súlyos helyzet már nem teszi lehetővé a tömeges tesztelést – nyilatkozta a Politicónak Pyrc professzor, aki szerint most már a kockázati csoportok tesztelése lehet csak a cél: az orvosok és a tanárok ugyanis komoly fertőzők lehetnek.

A szinte állandóan dolgozó mentősök viszont elég szkeptikusak. Egyikük így nyilatkozott a Politicónak: "Minket még egyáltalán nem is teszteltek, de szemmel láthatóan nem is nagyon akarnak. Ránk ugyanis mindenképp szükség van!"

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek