Emelkedő kamatok mellett lőtt ki az egekbe a lakáshitelezés

2021 májusában 120,2 milliárd forint volt a lakáshitelek folyósítása, ami messze meghalad minden korábbi értéket, és még a kora tavaszi rekordmagas hitelezést is túlszárnyalja. A hitelkamatok azonban már májusban, jóval a júniusi alapkamatemelés előtt elkezdtek emelkedni.

  • Bank360 Bank360
Emelkedő kamatok mellett lőtt ki az egekbe a lakáshitelezés

Májusban már kevésbé okozott hitelpiaci akadályokat a gazdasági válság, és ez meg is látszott lakáshitelpiac adatain. Az MNB múlt héten közölt statisztikái alapján ugyanis 120,2 milliárd forint volt a kihelyezett volumen. Ez még az eddigi rekordnak számító áprilisi 107,6 milliárd forintos hitelfolyósításon is túltesz, tavaly májusban pedig – az első járványhullám sokkszerű hatása miatt – a májusi értéknek csak nagyjából a felét, 62,9 milliárd forintot folyósítottak.

Bank360

Továbbra is a használt lakás és a lakásfelújítás a nyerő

A lakáshitelek legnagyobb részét továbbra is használt lakás megvásárlására költötték a hitelfelvevők. Ugyan átlagosnak számító kétharmados arányt tett ki a használt lakásokra költött jelzáloghitel-folyósítás, a magas összeg miatt ez így is 81,8 milliárd forintnyi keresletet testesített meg a lakáspiacon. Ez az összeg a korábbi években legtöbbször a teljes havi lakáshitelezést lefedhette volna.

De májusban emellett még a felújítási és korszerűsítési cél is magas összeget, 13,4 milliárd forintot jelentett. A felújítási célú lakáshitelek felfutását a lakásfelújítási támogatás előfinanszírozásához igényelhető otthonfelújítási hitel okozhatja döntő mértékben. Így már második hónapban haladta meg a 10 százalékot a felújítási célú jelzáloghitelek részaránya a teljes lakáshitelfolyósításon belül. Emellett az építésre és bővítésre felvett jelzáloghitelek is 9,2 milliárd forintot tettek ki.

Májusban már drágultak a hitelek

Bár az MNB csak júniusban emelt kamatot, a lakáshitelek költségei már májusban emelkedésnek indultak. Az átlagos évesített kamatláb ugyanis 4,04 százalék volt májusban, ami meghaladta az áprilisi 3,93 százalékos értéket. Az átlagos THM-ben is hasonló ugrás történt, az áprilisi 4,2 százalék után májusban 4,33 százalékos volt a teljes költséget jellemző mutató értéke. A kamatok csökkenésére nem is lehet számítani a kamatemelés miatt, de a hirtelen növekvő költségek sem valószínűek.

Lehet az átlagos kamatlábnál alacsonyabb értéket is találni az ajánlatok között, ha jövedelmünket a hitelfolyósító bankhoz érkeztetjük. A Bank360 Lakáshitel kalkulátora alapján ugyanis 15 millió forintos lakáshitelt 20 évre fel lehet venni 3,97 százalékos kamat mellett, akár tíz évre fixált kamatokkal is. A törlesztőrészlet 91 096 forint havonta, a THM pedig 4,12 százalék, tehát szintén alacsonyabb a májusi átlagnál. A teljes futamidő alatt összesen 21 881 890 forintot kell visszafizetni.

Mennyi hitel a jó hitel?

A lakáshitelezés különösen a tavalyi első hullám idején és a téli hónapokban volt alacsonyabb szinten. Feltételezhető, hogy ezekben a hónapokban a hitelezés valós igénye nem teljesülhetett a koronavírus okozta lezárások és a gazdasági válság miatt. Ez nagy kiesést jelenthetett, hiszen a saját otthonra vágyók később kezdhettek bele a lakásvásárlásba vagy az építkezésbe.

"Ebből a szempontból jó hír, hogy úgy tűnik, a hitelezés járvánnyal kapcsolatos akadályai nagy mértékben enyhülhettek az elmúlt hónapokban. Sőt, a tavaszi felfokozott lakáshitelpiaci folyósítás már meg is haladhatta azt a szintet, amit a válság okozta hitelezési akadályok feloldása magyarázhatott volna" – közölte Varga Zsombor, a Bank360 elemzője.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.