Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Kiderült, milyen eredményeket értek el az önkéntes nyugdíjpénztárak tavaly. Már az éves átlagos nettó hozam is csökkent, de a megugró inflációhoz képest jelentős reálveszteséget könyveltek el 2021-ben átlagosan a nyugdíjpénztárak. Volt 7,34 százalékos mínusz is, a másik véglet viszont 26,18 százalékos nyereség.
2,63 százalékos átlagos nettó hozamot értek el az önkéntes nyugdíjpénztárak 2021-ben – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A megugró, már decemberben is 7,4 százalékot kitevő infláció miatt ez –4,44 százalékos, tehát veszteségnek beillő reálhozamnak felel meg. Az év első háromnegyedében még többnyire pozitív kép övezte a nyugdíjpénztárakban a megtakarítók vagyonát, ez azonban az év végére elillant – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.
Tavaly év végén ugyanis megnőtt a friss aukciókon kibocsátott állampapírok hozama, ami a nyugdíjpénztárak által korábban, még alacsonyabb hozam mellett beszerzett papírok értékét leértékelte. Az MNB azonban felhívta a figyelmet, hogy
a hosszú távú befektetésekben ez a leértékelődés csak időszakos, a piaci korrekció után ezek a veszteségek eltűnhetnek.
Ugyanez igaz a háború kitörése óta nagy mozgásokkal jellemezhető pénz- és tőkepiaci fejleményeknél. Egy-egy gyengébb időszak veszteségét a későbbi évek pozitív eredménye nemcsak korrigálta, hanem meg is haladta a korábbi tapasztalatok szerint. A havi rendszeres befizetések szintén csökkentik hosszú távon a rövid távú kedvezőtlenebb időszakok hatásait, hiszen a jelenlegi alacsonyabb árak mellett egységnyi megtakarítás több értékpapír befektetését jelenti.
A 10 és 15 éves, záró vagyonnal súlyozott nettó hozam 6,55, valamint 5,49 százalék volt 2021-ben. Az inflációval együtt ezek az értékek 3,86 és 2,02 százalékos reálhozamot jelentettek a nyugdíjpénztári tagoknak. Vagyis hosszú távon még mindig magas éves hozammal kecsegtetnek a nyugdíjpénztárak, ráadásul az MNB felhívta a figyelmet, hogy a 2,63 százalékos tavalyi éves nettó hozam nagy eltérést mutatott az ajánlatok között: –7,34 és 26,18 százalékos hozamértékeket is tapasztaltak a befektetési összetételtől függően.
Érdekesség, hogy a két végletet egyaránt az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár produkálta. Ennek klasszikus portfóliója szenvedte el a legnagyobb mínuszt, a kockázatvállaló portfóliója viszont a legnagyobb nyereséget 2021-ben – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából. Az egyes pénztárak hozamai itt nézhetők meg.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.