szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adóbevallások benyújtásának határideje ebben az évben is május 20-a, eddig az időpontig lehet igénybe venni a nyugdíj-megtakarítások után járó, évente akár 280 ezer forintos adójóváírást. Lépésről lépésre bemutatjuk, mit kell ahhoz tenni az eSZJA portálon ahhoz, hogy az adóvisszatérítés a nyár folyamán biztosan megérkezzen.

Magyarországon három adóvisszatérítéssel támogatott nyugdíj-előtakarékosság létezik: az önkéntes nyugdíjpénztár után évi legfeljebb 150 ezer, a nyugdíjbiztosítás után 130 ezer, a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) után 100 ezer forintot lehet visszaigényelni. Egynél több megtakarítás megléte esetén az erre igénybe vehető szja-visszatérítés felső határa már évi 280 ezer forintra nő.

A családoknak járó szja-visszatérítéssel ellentétben ez úgy működik, hogy az évente a nyugdíj-megtakarításba fizetett összeg 20 százalékát lehet az szja-ból visszakapni, de ezt sem fizetik ki közvetlenül, azaz nem lehet elkölteni, hanem ez a pénz egyenesen mindenkinek az egyéni nyugdíj-megtakarítási számlájára kerül, ahol további kamatot, hozamot termel. A teljes nyugdíj-megtakarítási összeget adómentesen leghamarabb a nyugdíjjogosultság megszerzésekor lehet majd felvenni, ami a többségnél a 65 éves nyugdíjkorhatárt jelenti, de nőknél a Nők 40 miatt ez hamarabb is lehetséges.

Ki jogosult a nyugdíj-megtakarítás mellé járó adóvisszatérítésre?

A nyugdíj-megtakarítás mellé járó adójóváírást az veheti igénybe, aki az előző évben fizetett be pénzt önkéntes nyugdíjpénztárba, nyugdíjbiztosításba vagy nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ), vagyis a visszaigénylést mindig a befizetés utáni évben lehet érvényesíteni. Az adójóváírás mértéke a 2021-es évben megtakarított pénz 20 százalékával lesz egyenlő (figyelembe véve a korábban felsorolt éves limiteket). Ebben az évben nagyjából 1,5 millió magyar jogosult erre az adójóváírásra.

Az adójóváírás érvényesítése az adóbevallásban – lépésről lépésre

A nyugdíj-megtakarítás mellé járó adóvisszatérítést mindig a következő évi adóbevallásban kell érvényesíteni, amihez néhány rovatot kell csak kitölteni, és nem tart tovább öt-tíz percnél. Szerencsére a NAV nemcsak a munkavállalók adóbevallási tervezetét készíti el az utóbbi években, hanem az adójóváírás igényléséhez szükséges rovatokat is kitölti az adózók helyett.

Ettől függetlenül mindenképp érdemes ellenőrizni, hogy a NAV kitöltött-e a megfelelő űrlapot, és a kitöltés helyes-e. Ha hiányos vagy helytelen a kitöltés, akkor az adózónak kell pótolnia vagy javítania.

Lépésről lépésre végigmegyünk azon, hogyan lehet ellenőrizni a megfelelő mezőket, és szükség esetén javítani, pótolni őket.

1. Lépjünk be az eSZJA portálra!

Az adóbevallási tervezetet a NAV az eSZJA portálon teszi elérhetővé március 1-től, ahova Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) segítségével lehet belépni. A KAÜ az Ügyfélkaput, az elektronikus személyi igazolványt, a telefonos vagy arcképes azonosítást jelenti.

KAÜ-vel nem rendelkező adózók 2022. március 16-ig kérhették az adóbevallási tervezet postázását a NAV-tól sms-ben, levélben, telefonon, személyesen vagy elektronikusan. Március 16-a után már csak személyesen, a NAV ügyfélszolgálatain kérhető.

Az eSZJA portálon a Belépés gombra kell kattintani. Válasszuk ki a kívánt azonosítási módot, például Ügyfélkapu. Ez esetben az ügyfélkapus felhasználónevet és jelszót kell megadni.

A belépés után a főoldalon két űrlap fogad: az egyik a Bevallás 2021. évről, a másik az 1+1%-os nyilatkozat. Számunkra most csak az előbbi lesz a lényeges. Ha nem a 2021. évi bevallást látjuk, akkor a bal oldali menüben az Adóév választás menüpontnál állítsuk át az adóévet 2021-re!

A Bevallás 2021. évről nyomtatványnál válasszuk az Átnézem gombot! A NAV figyelmeztető ablakát olvassuk el, majd kattintsunk a Tovább gombra!

Ha szerencsénk van, már itt a főoldalon kiemelik a visszaigényelhető szja mértékét, ettől még nem árt ellenőrizni a továbbiakban leírt módon.

2. Készítsük elő a bank, biztosító vagy pénztár által küldött igazolást!

Az adóbevallás kitöltéséhez szükséges adatokat a szolgáltató minden esetben kiküldi postán vagy elérhetővé teszi az ügyfélportálon keresztül.

Ez arra is hasznos lehet, hogy ellenőrizni tudjuk, a NAV megfelelően töltötte-e ki az adóbevallás vonatkozó részét.

3. Keressük meg a nyugdíj-megtakarításokat!

Ha a 131–148. soroknál megtaláltuk a megfelelő adójóváírási adatokat, és az adóbevallás többi része is helyesen van kitöltve (lásd lejjebb), akkor az Elfogadás gombra lehet kattintani. Sietni nem kell vele, ugyanis a határidő lejártakor automatikusan elfogadottá válik a bevallási tervezet.

Ha sem a főoldalon, sem máshol nem találjuk az adójóváírás tényére vonatkozó adatokat, akkor a Módosítás, kiegészítés gombbal lehet módosítani a bevallást. Ezután az alábbi lépcsőkön kell végigmenni:

Összes mező → Személyi jövedelemadó (szja) → Rendelkező nyilatkozatok az adóról (önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, nyugdíj-előtakarékossági számla, nyugdíjbiztosítási szerződés)

A portál jelezni fogja, ha megtekintési módból szerkesztői módba léptünk át, azaz ha módosítjuk a bevallási tervezetet. Addig lehet szerkeszteni, amíg be nem adjuk, tehát a mentés nem számít beadásnak – ehhez a Beadás gombra kell majd kattintani.

4. Keressük meg a nyugdíj-megtakarításunk pontos típusát!

Ha önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításunk

Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében az adójóváírást a 131–138. sorok kitöltésével lehet ellenőrizni vagy igényelni.

A 131. sorba kell beírni a 2021-es befizetések 20 százalékát, de maximum 150 000 forintot.

A 132–134. sorok az önsegélyező és egészségpénztárakra vonatkoznak, ha egyik sincs, üresen hagyható.

A 135. sorba a pénztárak együttes adókedvezményét kell beírni – ha van több is.

A 136. sorban kell feltüntetni a pénztárak után kiutalandó összeget. Ez akkor lehet kisebb összeg, mint a 131. sorban megadott, ha az összevont adóalap adókedvezmények levonása után fennmaradó része (47. sor) nem ad fedezetet a teljes összeg kiutalására.

A 137. sorban három mezőt kell kitölteni: az önkéntes pénztár elnevezése, adószáma, bankszámlaszáma.

A 138. sorban jelölni kell, ha a nyilatkozat megtételekor nyugdíjszolgáltatás miatt valaki már nem tagja az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárnak.

Ha NYESZ-ünk van

A nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ) utalandó összegről a 139–143. sorokban lehet rendelkezni.

A 139. sorba kell beírni a 2021-es befizetések 20 százalékát, de maximum 100 000 forintot.

A 140. sorban kell feltüntetni a kiutalandó összeget. Ez akkor lehet kisebb összeg, mint a 139. sorban megadott, ha az összevont adóalap adókedvezmények levonása után fennmaradó része (47. sor) nem ad fedezetet a teljes összeg kiutalására.

A 141. sorban három mezőt kell kitölteni: a számlavezető, befektetési szolgáltató megnevezése, adószáma, bankszámlaszáma.

A 142. sorban jelölni kell, ha valaki 2020. január 1-je előtt elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt.

A 143. sorban jelölni kell, ha valaki a nyilatkozat megtétele előtt, nyugdíjszolgáltatásra való jogosultság miatt 2021. december 31-e után szüntette meg a nyugdíj-előtakarékossági számláját.

Ha nyugdíjbiztosításunk van

A nyugdíjbiztosítási szerződésre utalandó összegről a 144–148. sorokban lehet rendelkezni.

A 144. sorba kell beírni a 2021-es befizetések 20 százalékát, de maximum 130 000 forintot.

A 145. sorban kell feltüntetni a kiutalandó összeget. Ez akkor lehet kisebb összeg, mint a 144. sorban megadott, ha az összevont adóalap adókedvezmények levonása után fennmaradó része (47. sor) nem ad fedezetet a teljes összeg kiutalására.

A 146. sorban három mezőt kell kitölteni: a biztosító elnevezése, adószáma, bankszámlaszáma.

A 147. sort külföldi illetőségű biztosító esetén kell kitölteni. Itt kell feltüntetni a külföldi biztosító nevét, illetékességét, címét (székhelyét) és bankszámlaszámát. Illetékességként azt az államot kell feltüntetni, ahol a biztosító belföldi illetőségűnek minősül. Érvényes országkódok például: AT – Ausztria, GB – Nagy-Britannia, CH – Svájc, CZ – Csehország, DE – Németország, FR – Franciaország stb. Fel kell tüntetni továbbá a külföldi biztosító pénzforgalmi számláját vezető szolgáltató nevét.

Ha a külföldi számlaszám egy IBAN számlaszám, akkor a megfelelő mezőben ezt jelölni kell. Be kell írni továbbá a SWIFT kódot, illetve a pénzintézet illetőség szerinti országkódját is. Meg kell adni a devizanem három betűből álló, nemzetközileg használt kódját (EUR az eurónál, USD az USA dollárnál, GBP az angol fontnál, PLN a lengyel złotynál, stb.) a deviza pontos megnevezése mellett.

A 148. sorban a megjelölt biztosítónál kötött nyugdíjbiztosítási szerződés egyedi azonosító számát (szerződésszám) kell feltüntetni.

Ha több nyugdíj-megtakarításunk is van

Egynél több nyugdíj-megtakarítás esetén a 149. sort is ki kell tölteni, ahova a 136. + 140. + 145. sorok összegét kell beírni, de legfeljebb 280 000 forintot.

Ha a NAV 2022. februárban kiutalta az adóvisszatérítést, akkor ennek az összegét a 101. sor tartalmazza, amit az alábbi módon lehet elérni: Gyakori mezők → Gyermeket nevelő magánszemélyek adó-visszatérítése → Tovább → Adó-visszatérítés levezetése → 101. sor

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!