Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az USA venezuelai olajjal szeretné kiváltani az oroszt, az Európai Unió iránival. Csakhogy ez nem olyan egyszerű – mutat rá a német közszolgálati Deutsche Welle portál.
Több mint 500 ezer hordó olajat importált naponta Oroszországból Németország 2020-ban. Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna elleni háborúja miatt megszüntetnék az olajimportot Oroszországból, de ez nem megy simán. Irán lehetne alternatíva, de politikai és gazdasági problémák egyaránt felmerülnek.
Irán nem közöl adatokat az olajexportról a szankciók miatt, melyekkel még Donald Trump egykori amerikai elnök sújtotta az országot. Az USA exelnöke felrúgta az atomalkut Iránnal, és szankciókkal próbálta megakadályozni az ottani nukleáris fegyverkezést. Ennek következtében az olajexport valahol a korábbi 50-90 százaléka körül lehet.
Jelenleg nemzetközi tárgyalások folynak az atomalku felújításáról. Ebben Iránon kívül a Biztonsági Tanács öt tagja (USA, Oroszország, Kína, Nagy Britannia, Franciaország) és Németország vesz részt. Az uniós államok szerint Irán forradalmi gárdája nem terrorista szervezet, vagyis az olajszállítást emiatt nem kellene akadályozni.
Az USA viszont továbbra is terrorista szervezetnek tekinti a forradalmi gárdát, melynek egyik korábbi vezetőjét amerikai drónok ölték meg Irakban. Ráadásul Washington továbbra is szankciókkal akarja akadályozni Irán nukleáris programját. Az amerikaiak nemigen hajlanak a megegyezésre Iránnal, és ebben furcsa szövetségesük akadt: Oroszország. Moszkva korábban szövetségese volt Iránnak a Közel-Keleten, mert együtt támogatták Asszad elnök rendszerét Szíriában. Most sem annyira politikai problémák miatt hátráltatja Moszkva az atomalkuról szóló tárgyalásokat, hanem mert a saját olajexportját védelmezi. Azt szeretné, ha az iráni olaj minél később érkezne meg a világpiacra, hogy kiváltsa az orosz olajat.
Irán szeretné fokozni olaj exportját
Irán 1,4 millió hordó olajat kíván többet exportálni naponta, hogy ily módon növelje költségvetési bevételét – jelentette ki az ország olajminisztere néhány napja. Eddig ez körülbelül napi 1,2 millió hordó volt. Dzsavad Owdzsi olajminiszter óvakodott attól, hogy túlságosan konkrét adatokat közöljön a szankciók miatt. Azt viszont hangsúlyozta, hogy a Trump által bevezetett szankciók visszavonása az előfeltétele annak, hogy Irán olajexportja jelentős mértékben emelkedjen.
Trump szankciói nemcsak az olajexportra vonatkoznak, hanem az olajiparra is, vagyis Irán nehezen tudja beszerezni a szükséges alkatrészeket a fúrótornyokhoz. Az olajminiszter elmondta, hogy szeretnék a jelenlegi napi 3,7-4 millió hordóról napi 5,7 millióra növelni az olajkitermelést. Azt viszont nem közölte, hogy mikorra tervezik ezt. 2020-ban Irán bejelentette, hogy napi 6,5 millió hordó olajat akar kitermelni 2040-ben. A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint ez nem reális elképzelés abban az Iránban, ahol az iszlamista állam tervei évtizedek óta nincsenek szinkronban a globális gazdaság realitásaival.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az utcán járva is észrevehető: az emberek arcára kiül a boldogtalanság. A magyar társadalom mutatói eddig sem voltak jók, de a választás előtti fékevesztett politikai kommunikáció végképp beteszi a kaput. Milyen „menekülőutat” keressen, aki nyomasztva érzi magát?
Ami jó, az se jó.
Aggályos lehet, hogy a V-Híd folyamatosan letarolta a közbeszerzéseket, és megszüntette az érdemi versenyt.