Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Azonban a kazánforgalmazók ezen a télen már aligha tudnák kiszállítani azt a kazánmennyiséget, amikben egyáltalán ezt a hatezer tonna fát el lehetne tüzelni.
Szakértők segítségével igyekezett végigvenni a szeged.hu, hogy mennyibe kerülne és pontosan mennyi fát kellene ahhoz beszerezniük a szegedi iskoláknak, ha – mivel feltehetően a rezsicsökkentés csökkentése miatt spórolni akarnak gázfogyasztásukon – megpróbálnának áttérni fatüzelésű kazánokra. Erre a Belügyminisztérium is igyekszik rászorítani az immár alájuk tartozó intézményeket: levélben szólították fel az iskolákat, hogy vizsgálják meg a kazánra való áttérés lehetőségét.
Az eredmény nem túl biztató: számításaik szerint a szegedi intézményeknek összesen minimum hat, de inkább tízezer tonna fára lenne szükségük. Jelenleg a fa mázsája nagyjából 8000 forintba kerül, azonban folyamatosan drágul. Ráadásul nemcsak a fát és nemcsak a kazánt, hanem ezek beépítési költségét is bele kell számolni a teljes árba, ezekkel együtt pedig egy Szeged méretű város iskoláinak kazánra való átállítása nagyjából félmilliárd forintba kerülne. És ebben az összegben még nincsenek benne sem a bölcsődék, sem az óvodák, sem az állami- és önkormányzati hivatalok.
Szegeden az általános iskolák mérete 1385 és 4922 négyzetméter között van, a gimnáziumok viszont jóval nagyobbak: a legnagyobb a 9900 négyzetméteres Deák Ferenc Gimnázium, mögötte méretben a Radnóti- és a Ságvári-gimnázium következik.
Egy épületgépész a lapnak azt mondta, a kazánokkal kapcsolatban – mivel több ezer négyzetmétert kell kifűteniük – már a méretük is problémát okozhat egyes iskoláknak, hiszen valahol a gépet tárolni kellene, nem beszélve az általa felhasznált faanyagról.
A legnagyobb probléma azonban nem ez, hanem sokkal inkább az, hogy jelenleg nincsenek raktáron különösen nagy teljesítményű vegyestüzelésű kazánok, vagyis azok a gépek, amikkel akkora területeket lehet kifűteni, mint amekkorák a szegedi iskolák.
Egy szakértő a lapnak ráadásul azt mondta, hogy amennyiben az intézmények ma rendelnék meg kazánjukat, az már bőven nem érkezne meg a fűtési szezon kezdetéig, leghamarabb nyolc hónap múlva érkezne csupán meg. Egy hetven kilowattos kazán ára jelenleg 2,5-3 millió forint, a 150 és 500 közöttiekért pedig már 5 és 10 millió forint közötti összegeket kérnek el, azonban ahogy nő irántuk a kereslet, úgy várható, hogy az áruk is megugrik majd.
A lapnak pedig a magyarországi kazánforgalmazók közül többen is elmondták, hogy az ágazat ugyanúgy alkatrészhiánnyal kínlódik, mint az autóipar egésze.
A rezsicsökkentés csökkentéséről itt írtunk bővebben:
Itt van minden részlet a rezsicsökkentés csökkentéséről - díjszabások, limitek, jogosultak
Az energiahivatal fogja negyedévente meghatározni a „lakossági piaci" rezsidíjakat, egyelőre villany esetében ez kilowattóránként bruttó 70 forint, gáz esetében októberig megajoule-onként 21,4 forint, utána 22 forint. Áram esetében napi 6,9 kWh-nál, gáz esetében napi 4,7 köbméternél lesz a „rezsicsökkentett" és a „piaci" díjszabás határa, ezeket a számokat kell felszorozni annyival, ahány napra az aktuális rezsiszámla szól.
(Címlapképünk illusztráció.)
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket, ám ezek valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából.