szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit jegybank ugyanakkor egyenes utalást tett arra, hogy nem készül soron kívüli kamatdöntő ülésre.

A Bank of England hétfő esti nyilatkozatában közölte, hogy "nagyon szoros figyelemmel" követi a piaci mozgásokat az egyes pénzügyi eszközök „jelentős átárazódása” nyomán, és „habozás nélkül”, a szükséges mértékben módosítja alapkamatát.

A brit jegybank ugyanakkor egyenes utalást tett arra, hogy nem készül soron kívüli kamatdöntő ülésre.

Napközben, a font évtizedek óta példátlan gyengülése nyomán felmerültek piaci találgatások az esetleges rendkívüli kamatemelés lehetőségéről. A Bank of England közleményének előzményeként a hétfői kereskedés korai szakaszában 1,030 dollár/fonthoz közeli árfolyamot is mértek az ázsiai, majd a londoni kereskedésben, ez csaknem 5 százalékos gyengülés volt a pénteki szintekhez képest.

Ilyen gyenge dollárárfolyamra azóta nem volt példa, hogy Nagy-Britannia több mint fél évszázada, 1971 februárjában áttért az azóta is használatos tízes pénzrendszerre.

A font megroppanásának okára nehéz egytényezős választ adni, de ha mindenképpen muszáj ilyet tenni, akkor a frissiben megalakult Truss-kormány példátlan osztogatásrohamát lehetne megjelölni, ugyanis London egy 100 milliárd fontos program végrehajtásába kezdett, ami egyfelől a válság miatt nehéz helyzetbe jutott háztartások segélyezését fedezi, másfelől pedig egy adócsökkentés alapját képezi. Bár önmagában még ez sem volna képes a font ilyen mértékű megborítására, kellett hozzá, hogy a brit kormány mindezt egy recesszió küszöbén, negyvenéves csúcson hasító infláció közepette lépje meg. És természetesen kellett a dollár szárnyalása: az amerikai pénzeszköz az euróval – és természetesen a forinttal szemben – is csúcsokat dönt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

Varga Mihály: Hamarosan 20 százalék lesz az infláció, egy évig recesszióban lesz az ország

A pénzügyminiszter nem is annyira mondta, mint mutatta a Közgazdász Vándorgyűlésen, mekkora válság vár Magyarországra: az idei év utolsó negyedévétől 2023 utolsó negyedévéig recesszió, 20 százalékon tetőző, és 2023 közepéig alig mérséklődő infláció, az idei évre a vártnál sokkal nagyobb költségvetési hiány.