szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

A debreceni BMW gyár (akkor még) egymilliárd eurós beruházásával megegyező értékű agrárközpont felépítését jelentette be az agrárminiszter négy évvel ezelőtt. A német beruházónak fizetési gondjai vannak Németországban. Az agrárminiszter szerint változtak a tulajdonos elképzelései, úgy néz ki, hogy üvegház, ami alaposan megváltoztatta volna a hazai primőrtermelést, nem lesz.

A nyomát sem lehet látni, hogy bármilyen munka elkezdődött volna Hegyeshalom és Bezenye határában azon a 330 hektáros területen, ahol 2019 márciusában az agrárminiszter, és a német FAKT AG elnök-vezérigazgatója Hubert Schulte-Kemper közösen bejelentették az egymilliárd eurós (akkori árfolyamon 314 milliárd forintos) beruházást. A cég nehézségeit Hegyeshalom és Bezenye is érzékelte, már tavaly elmaradtak a cég adóbefizetései. Arról azonban csak a napokban értesültek, hogy 2022-ben csődvédelmet kért a németországi vállalkozás, be is nyújtotta mindkét önkormányzat a hitelezői igényét a cég felé. Így most megint egy szertefoszlott álom maradhat az egyébként a rendszerváltás óta a sajátos kálváriáját járó 330 hektáros terület hasznosítása. Az agrárminiszter szerint viszont ha nem is üvegház, de akvakultúra biztosan lesz.

A kilencvenes években osztrák üzletemberek vásárolták fel a földeket helyi gazdáktól, majd 2001-ben a terület átminősítése is megtörtént. Végül 2004-ben vetődött fel a kaszinóépítés terve, 2006-ban koncessziót is írtak ki öt kaszinóra, a bezenyei beleilleszkedett az akkori kormány terveibe is. 2011-ben mégis úgy tűnt, hogy erőre kap a beruházás, az is felvetődött, hogy az elkészült kaszinókat a világszerte ismert Hard Rock hálózat üzemelteti majd, amely akkoriban a szeminol indián törzs tulajdonában volt. Még 2001-ben keringett arról is hír, hogy Michael Jackson apja is vásárolt itt területet. A parádés elképzelések helyett 2014-ben a koncessziós kiírást visszavonta az állam, a a kis önkormányzatok, Bezenye és Hegyeshalom pedig fizetési meghagyásokat postázott az elmaradt adótartozások miatt, akárcsak most. 2016 elejére viszont már kiderült, hogy a fű sem fog itt nőni. Ebben az évben a kormány kiemelt stratégiai gazdálkodó szervezetekké minősítette az egyébként felszámolás alatt levő tulajdonosokat, a Eurovegas Entertainment & Casino Park Szolgáltató Kft.-t, valamint az Ipari Terület Bezenye Ipari és Kereskedelmi Kft.-t. Végeredményben így került a 330 hektáros terület, ha nem is az állam tulajdonába, de áttételesen mégis a kezelésébe. A FAKT AG a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft árverésén szerezte meg az ingatlant, úgy tudjuk, hogy majdnem hatmilliárd forintért. A hegyeshalmi polgármester úgy tudja, hogy jelentős banki hitel, majdnem kétmilliárd forint terheli az ingatlant.

Négy évvel ezelőtt a FAKT AG nagy tervekkel hozakodott elő, 330 hektáros területen 50 hektáros üvegházat, 50 hektáron szabadföldi paradicsom termesztését, lakóparkot, ötezer munkahelyet is ígértek a beruházók. A tervek szerint a komplexum a szerencsés fekvése miatt nagy lökést is adhatott volna a hazai zöldség-gyümölcs exportnak. Az alföldi kertészek azonban nem fogadták kitörő örömmel a német cég káprázatos elképzeléseit, többen a konkurenciát látták a költséges beruházásban, főként úgy, hogy a hazai kertészeti ágazati szereplők között kevés az igazán tőkeerős vállalkozás. Éppen a Covid-lezárások előtti napokban, 2020. március elején, Szegeden, egy kertészeti konferencián workshopot tartott a FAKT AG, itt a hazai kertészeket igyekeztek rábírni arra, hogy a tervezett 50 hektáros üvegházi felületet használják ki, béreljenek ott egy-egy darabot belőle, de nem fogadták túl nagy lelkesedéssel ezt az ötletet sem.

A FAKT AG már 2016-ban alapított egy magyar leányvállalatot, ennek az akkori ügyvezetőjét, Tóth Károlyt megkérdeztük korábban, miért nem az Alföld térségében építenek üvegházakat, hiszen klasszikusan ez a térség a kertészet fő terepe. Akkor az ügyvezető elárulta, hogy nem a Hegyeshalom és Bezenye közötti 330 hektáros terület volt az első helyszín, amit szemrevételeztek, de sehol nem jártak sikerrel.

Tóth Károlyt 2021-ben Koncz László váltotta az ügyvezetői poszton. Tóthnak érdekeltsége volt abban a cégben, amelynek vállalata Zsanán termálkutat és lakások távfűtésének kiépítését tervezte pályázati pénzből, ám ez is megfeneklett. A FAKT AG magyarországi cége közben nevet is váltott, ma már Lajtánia Park néven fut, a hegyeshalmi és a bezenyei önkormányzatok követelése itt szerepel a cégadatokban. Tavaly augusztusban a Lajtania Park Kft., Lajtania Terminál Kft. néven egy épületépítési projektekkel foglalkozó céget hozott létre, ebben egy Olaszországban bejegyzett társaságnak, a Gruber Logisticsnek is van részesedése. A cégek átalakulását tekintve nem is annyira meglepő az, amit az agrárminiszter a bezenyei agrárberuházást firtató kérdésünkre válaszolt. A március elején, Szegeden tartott kertészeti konferencián ugyanis Nagy István azt mondta, nem említve a FAKT AG nehézségeit, amiről akkor már a német sajtó cikkezett, hogy üvegház ugyan nem lesz, az akvakultúrára, kereskedelemre, és feldolgozásra fókuszálnak a tulajdonosok, és már a komplexum energetikai tervezése elkezdődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!