szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az állami terjeszkedés szempontjából fontos Vodafone-Yettel-részvények cseréjét megalapozó szerződést ki kell adni, erről döntött a Fővárosi Törvényszék kedden.

A Fővárosi Törvényszék keddi döntése értelmében ki kell adni az állam telekommunikációs piaci terjeszkedésének egyik fontos dokumentumát, a Vodafone-Yettel-részvények cseréjét megalapozó szerződést – írta meg a 24.hu.

A lap szerint a mai elsőfokú ítélet elutasította a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. érvelését, amely üzleti titokra hivatkozva kérte a több mint 120 milliárdos ügyletről szóló dokumentum kiadásának megtagadását. A bíróság szerint ez az érvelés csak néhány részlet esetében állja meg a helyét, így a szerződést ezen részletek kitakarásával kell átadni Tóth Bertalannak, az MSZP politikusának.

A csereszerződés a Covinus állami gazdasági társaság részvételével jött létre, a vele összefüggésben bármely módon és formában rögzített információ közérdekű adatnak minősül – mondta ki az ítélet.

A Vodafone is megakadályozná a 323 milliárdos állami felvásárlás részleteinek megismerését

A vállalat - több más céghez csatlakozva - ellenkérelmet nyújtott be a bíróságon, hogy ne kelljen nyilvánosságra hozniuk a január végén lezárult üzlet szerződéseit.

Az államot képviselő Corvinus és a 4iG-csoporthoz tartozó Antenna Hungária Zrt. az év elején vette meg külföldi tulajdonosától a Vodafone Magyarországot. A két cég a teljes részvénycsomagért 660 milliárd forintot fizetett. Az üzletbe a Corvinus 323 milliárddal szállt be, amivel 49 százalékos kisebbségi részt szerzett. Ezt azonban csak néhány hétig tartotta meg, 19,5 százaléknyi részvénycsomagot elcserélt az Antenna Hungáriával Yettel-részvényekre. A tranzakció után előállt helyzet szerint az állami Corvinus részesedése a Vodafone-ban 29,5 százalékra csökkent, a Yettelben 25 százalékra nőtt, míg 4iG részesedése a Vodafone-ban 70,5 százalékra erősödött, a Yettelből viszont kiszállt – foglalta össze a 24.hu.

A bírósági az eljárás alatt az is világossá vált, hogy hárommilliárd forintos különbség van a Vodafone- és a Yettel-részvénycsomag között. A Vodafone 19,5 százalékos részvénycsomagja a januári vásárláskor 128,7 milliárdot ért, miközben a február 2-án kiadott miniszteri utasítás arra kötelezte a vezérigazgatót, hogy a Vodafone-részvénycsomag átruházásával 125,7 milliárd értékben szerezze meg a Yettel-részvényeket.

Tóth Bertalan az árkülönbség miatt Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult, aki továbbította azt a Nemzeti Nyomozó Irodához. Ott azonban rögtön el is utasították azt. A szocialista politikus panaszt terjesztett elő a nyomozás elutasítása miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!