Tetszett a cikk?

Október első napjáig maradhattak a hivatalukban azok a polgármesterek, akiket június 9-én leváltottak. Közel négy hónap elég volt sok helyen arra, hogy kiszervezzék a város nagy cégeit és ingatlanjait a saját embereik közelébe, akadt, ahol kiszórták az év hátralévő fejlesztési pénzeit, és akadt testület, amely az új polgármestertől elvette az autót, hogy odaadja a réginek.

Amikor a Fidesz kitalálta azt, hogy a szokásokkal ellentétben júniusban tartsák az önkormányzati választást – saját indoklásuk szerint azért, hogy így olcsóbb legyen az EP-választással egyben megtartani, valójában pedig azért, hogy az ellenzéket beletolják az „EP-ért külön indulni, önkormányzatin összefogni” dilemmába –, keletkezett egy nagyjából négy hónapos lyuk az időben.

A 2019 októberében megválasztott városvezetések mandátuma most jár csak le, az új polgármesterek október 1-jén állhatnak munkába, a testületeket október első tizenöt napjában kell összehívni. Így aztán majdnem négy hónapig úgy dolgoztak a leváltott városvezetők, hogy tudták, októbertől már nem ők folytathatják a munkát. És ez sok helyen okozott problémákat.

A XII. kerületben például, ahol Pokorni Zoltán visszavonulása után a fideszes utódjelölt Fonti Krisztinát legyőzte az MKKP-s Kovács Gergely, két héttel a választás után hívtak össze egy testületi ülést. Az eredeti terv az lett volna, hogy átírják a kerületi építési szabályzatot – így a Tiborcz Istvánhoz tartozó magántőkealap irodaházának építése előtt nem maradt akadály –, és október 1-jétől elvonják az új polgármester szinte minden jogkörét. Miután ebből hír lett, Pokorni megígérte, hogy a kerület szeptember végéig nem ad el ingatlanokat és nem ír ki új közbeszerzéseket, „mert gavallérok vagyunk”. Ehhez képest adtak el ingatlanokat, a Tiborcz-féle építkezést sem akadályozták, és szeptember elején még kiírtak egy közbeszerzést a helyi parkolásra, úgy, hogy csak egy céget hívtak meg rá. De hogy a történet még bonyolultabb legyen: Kovács jelezte, hogy ő nyílt pályázatot szeretne, erre az egy megmaradt cég is visszalépett, úgyhogy amíg nincs új szerződés, ingyenes lehet a parkolás, a kerület pedig napi 7 millió forinttól esik el.

Pokorni Zoltán, Fonti Krisztina és Orbán Viktor a kampányban
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Győrben, ahol a Fidesz a polgármesteri pozíciót elvesztette, a testületi többséget viszont megtartotta, a Dézsi Csaba András vezette testület az utolsó ülésén gyakorlatilag minden jogkört a fideszes frakcióvezetőnek adott át. Egy olyan szervezeti és működési szabályzatot fogadtak el, amellyel létrejön a frakciók értekezlete nevű testület, ebben az új, ellenzéki polgármester, Pintér Bence szavazata 31,8 százalékot ér, szemben a Fidesz frakcióvezetőjének 63,6 százalékával. Ez a testület – vagyis a gyakorlatban a helyi Fidesz első embere – dönthet a közgyűlés napirendi pontjairól, és arról, hogy a polgármester javasolhat-e bármit a testületnek. Ehhez képest már-már apróság az, hogy szeptember utolsó heteiben 170 millió forintért rendeltek szobrokra és 30-30 milliós támogatásokat szavaztak meg alapítványoknak, köztük a távozó polgármesterének is.

Pár kilométerrel arrébb, Mosonmagyaróváron is jókora meglepetésre váltották le a fideszes polgármestert, Árvay Istvánt. Ott a testület úgy döntött, hogy a város első emberének nem marad szolgálati autója, de a hivatali laptopját és a telefonját is ingyen használatba adják a nagytérségi hulladékgazdálkodási cégnek. Amelynek az elnöke épp Árvay István.

Ott is átírták az szmsz-t, Árvay a Telex akkori cikke szerint azzal magyarázta ezt, hogy ő csak visszaadja a testületnek és a bizottságoknak a jogosítványokat, amelyeket megkapott tőlük. Minő véletlen, pont akkor, amikor őt leváltották, a testületben pedig a Fidesz meg tudja őrizni a többségét, ha a Mi Hazánk egyetlen képviselője velük szavaz.

De ellenzéki helyeken sem csak tétlenkedtek: Pécsett, ahol az ellenzéki polgármester, Péterffy Attila maradt, viszont a testületben öt ellenzéki év után senkinek nincs októbertől többsége, a helyi médiacéget helyezték át a testület fenntartása alól közvetlenül a polgármesteri hivatalhoz.

Paksot nem a távozó fideszes városvezetés hozta nehéz helyzetbe, hanem a kormány. A választás után ugyanis – amikor évtizedek óta először nem jobboldali polgármestert és testületet választottak meg – elvették az atomerőmű iparűzési adóját Pakstól. Az új polgármesternek, Heringes Anitának nem sok pénzügyi mozgástere van, de még a leköszönő testület hozta meg egyhangúlag azt a döntést, hogy leállítják az év végére esedékes beruházásokat, a strand felújítását ezek közül az érvényes szerződés ellenére is, és felmondják a helyi sportegyesületek támogatási szerződéseit is. Szabó Péter távozó polgármester pedig a sajátjaival kapott össze: a frakciója tudta nélkül 63 millió forint végkielégítést adott a szintén távozó főjegyzőnek, emiatt a két alpolgármester kezdeményezte, hogy zárják ki a Fideszből.

A kisebb települések közül Penészlek életében hozza a legnagyobb változást október 1-je. Ott ugyanis, miután a június 9-i választás szabálytalanságai miatt megismételt szavazáson leváltották a fideszes polgármestert, Klenik Sándornét, ő szeptember 30-i határidővel felmondta a település közétkeztetéséről szóló szerződést. Nem lehetett nagy vitája az étkeztetést addig végző céggel, mert annak az igazgatója ő maga.

Nyíradonyban, ahol a fideszes Tasó Béla egyébként sem indult volna újra, ám a fideszes jelölt helyett a független Szilágyi Zoltánt választották meg, a 24.hu szerint a búcsúzó polgármester, és nagybátyja, Tasó László parlamenti képviselő telefonon hívogatta a testületi tagokat, hogy ne bojkottálják az utolsó ülést, ha már az utolsó előtti határozatképtelen volt. A minimális létszám meglett, és le is került a napirendről az, hogy Tasó Béla félévi fizetését megkapja végkielégítésként, viszont szavaztak a Tasóék érdekeltségébe tartozó vendégház körüli közvilágításról, vagy a nagyrészt Tasó László földjére telepített futópályáért átadott csereterületről. És az önkormányzat átadott tizenkét ingatlant a helyi vagyonkezelőnek, köztük a piacot, a sportcsarnokot, és Tasó László irodáit.

Hatalmas pénzszórásba kezdett viszont a leköszönő polgármester Gárdonyban. Ott 18 év után nem csak Tóth Istvánt váltották le, hanem a Fidesz a testületi többségét is elvesztette. A távozó polgármester és közgyűlés pedig június óta több pénzt osztott szét beruházásokra, mint amennyi tavaly még a teljes éves keret volt. Vidraszobrot és pumpapályát rendeltek, százmilliós felújításokra szerződtek, amelyek közül az új polgármester, Eötvös Pál elmondása szerint többre is szükség van, egyszerre időzítve viszont kiapasztják a helyi kasszát. Emellett megnégyszerezték a Pro Urbe Gárdony kitüntetés jutalmát, amelyet aztán a búcsúzó testület gáláns módon a leköszönő polgármesternek ítélt oda.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!