szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Asszad rendszerét elsősorban Irán támogatta a Közel-Keleten, a bukása után hatalomra került új rendszer vezérének első külföldi útja Szaúd-Arábiába vezetett.

“Hosszú megbeszélést folytattunk Mohamed bin Szalman trónörökössel, és azt éreztük , hogy Szaúd-Arábia őszintén segíteni kíván Szíria újjáépítésében” – írta Telegramon Szíria ideiglenes elnöke. Irán a becslések szerint 30-50 milliárd dollárt költött az Asszad-rendszer támogatására az elmúlt 13 évben, amikor folyamatosan polgárháború gyengítette a sokvallású és soknemzetiségű Szíriát, ahol a többség szunnita muzulmán, de Asszad az alavita kisebbséghez tartozott, amely vaskézzel irányította Szíriát Irán és Oroszország támogatásával.

Szaúd-Arábia a polgárháború idején a szunnita milíciákat támogatta, köztük azt is, melyet a jelenlegi ideiglenes államfő vezetett. Al Sharaa kezdetben az Al Kaida soraiban harcolt, de később mérsékeltebb iszlamista milíciát vezetett, mely két hét alatt legyőzte az Asszad-rendszert. A HTS milícia élvezte Törökország támogatását, mely háttéralkut kötött Putyin orosz elnökkel, megkönnyítve ezzel a lázadók győzelmét.

A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője

Vajon melyik identitása az őszintébb az Aszad-rezsim ellen lázadók vezérének, Ahmed al-Saraanak, az egykori dzsihádista hite vagy országmentő elszántsága?

Mi lesz a szankciókkal?

Az iszlamista milíciákat sok nyugati országban feketelistára helyezték, ezért az új szíriai vezetés egyik legfontosabb célja , hogy megszüntesse az ellene irányuló szankciókat – írja az Al Dzsazira. Szaúd-Arábia külügyminisztere a múlt héten Damaszkuszban járt, ahol elmondta, hogy aktívan ügyködik annak érdekében: szűnjenek meg a szankciók Szíria ellen az Egyesült Államokban és Európában.

Ezenkívül a csődben levő Szíria pénzügyi támogatást vár Szaúd-Arábiától, mert a hírek szerint Asszad a nemzeti bank devizatartalékát Moszkvába vitte. Szíria ideiglenes államfője úgy nyilatkozott az Al Arabiya televíziónak, hogy “Szaúd-Arábiára nagy szerep vár Szíria újjáépítésében, de a térség minden más állama is óriási beruházási lehetőségek elé néz”.

Katar emírje, Tamim Bin Hamad al Thani a múlt héten Damaszkuszban járt, ő volt az első államfő, aki ellátogatott Szíriába azt követően, hogy megbukott az Asszad-rendszer, melynek vezetője családjával együtt Moszkvába menekült – írja az Al Dzsazira.

Szíriának több száz milliárd dollárra van szüksége

Erről írt a brüsszeli Politico, amely hozzátette, hogy az elszegényedett és háborúban lepusztult országban a hétköznapi ellátás is komoly gondokat okoz. Annál is inkább, mert a polgárháború még nem ért véget Szíriában, ahol a különböző fegyveres milíciák küzdenek egymással. Szombaton egy autóban elrejtett bomba robbant fel az aleppói kormányzóságban megölve négy civilt és sokakat megsebesítve. Törökország, amely az új rendszer egyik legfőbb támogatója, valamiféle ütközőzónát akar kialakítani a térségben – írja ezzel kapcsolatban a brüsszeli Politico.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!