szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda reggel megkezdték a Levél településen tartott állomány vakcinázását annak érdekében, hogy a telep felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A több ezer állat leölése napokon belül megkezdődik.

A Győr-Moson-Sopron megyei Levél településen egy tejelő szarvasmarha-állományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegség jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma – erősítette meg a korábbi híreket a hivatal szerdán a honlapján.

Korábban a Telex írta meg, hogy a helyi gazdaságban, amely az osztrák származású Paul Meixner tulajdonában áll, gyanús tüneteket észleltek az állatokon: néhány nyáladzott, csámcsogó hangot adott ki és habzott a szája, hólyagzott a tőgye, az egyik üsző pedig sántítani kezdett. Ugyanennek a tulajdonosnak a nem olyan messzi Márialigeten további 300 állata van, és aggodalomra adhat okot, hogy a közelben egy hatalmas sertéstelep is működik.

A Nébih közleménye szerint a 3000 állatot számláló gazdaság vakcinázását a megyei kormányhivatal szakemberei haladéktalanul megkezdték, és napokon belül elindul a telep felszámolása is. A győri és mosonmagyaróvári járásokban több korlátozó intézkedés is életbe lépett. A járvány terjedésének megelőzésében kiemelten fontos szerepe van a háztáji, fogékony állatok mielőbbi levágásának.

A tájékoztatás szerint kedden jelentkeztek az első fizikai tünetek, szerdára pedig már a hivatalos vizsgálat is megállapította a ragadós száj- és körömfájás jelenlétét.

Pásztor Szabolcs országos főállatorvos több azonnali intézkedésről döntött, hiszen a ragadós száj- és körömfájás betegség rendkívül könnyen, akár a széllel is nagy távolságra terjed.

A Győr-Moson-Sopron megyei kormányhivatal állategészségügyi szakemberei már szerda reggel megkezdték az állomány vakcinázását annak érdekében, hogy a telep felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen.

Az állatok leölése napokon belül szintén megkezdődik.

A járványügyi nyomozás, kiemelten a kontaktgazdaságok felderítése és vizsgálata folyamatban van.

Az országos főállatorvos a győri és mosonmagyaróvári járásokban minden fogékony fajra kiterjesztette a házi vágás lehetőségét. A vágás időpontjáról a helyi hatóságot előzetesen tájékoztatni kell a mintavétel érdekében.

A Nébih azt közölte: a több hete tartó országos felderítésnek köszönhetően a telep fertőzöttségére rendkívül korán, a betegség kezdeti stádiumában fény derült, ami a járványvédelem szempontjából kiemelten kedvező körülmény. A következő napokban az állattartók a házi vágással, valamint az intézkedések gyors és fegyelmezett végrehajtásával tehetnek a járvány terjedésének megelőzéséért és felszámolásáért – tették hozzá.

Mint ismert, a járvány három hete az innen 50 kilométernyire lévő Kisbajcson tört ki, és néhány nappal ezelőtt a Duna túloldalán, Szlovákiában is kimutatták a fertőzést három marhatartó telepen. A száj- és körömfájás fél évszázad után jelent meg Magyarországon, illetve Szlovákiában. A páros ujjú patásokat – a szarvasmarhákat, sertéseket, juhot, kecskét, sőt a vadon élő őzeket, szarvasokat, vaddisznókat is – fenyegető, rendkívül ragályos betegség miatt szigorú biztonsági intézkedéseket léptetett életbe az országos főállatorvos.

Kisbajcsra Orbán Viktor miniszterelnök is ellátogatott.

Orbán Viktor a szarvasmarhákat tizedelő járvány epicentrumába utazott, miután betűlevest ebédelt

Kisbajcson múlt pénteken azonosították a ragadós száj- és körömfájás vírusát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!