szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szektortól függetlenül új dolgozók felvételét tervezi a hazai cégek harmada, de a negyedük leépítéseket fontolgat. Összességében enyhén bővülhet a foglalkoztatottság a második negyedévben a Manpower szerint.

A magyar cégek enyhe létszámnövekedést terveznek 2025 második negyedévére: a következő három hónapban a hazai munkáltatók 33 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 25 százalékuk jelez előre, derül ki a Manpower Magyarország frissen közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.

A világ 41 országában, több mint 40 ezer munkáltató körében folytatott felmérés keretében Magyarországon 547 munkáltatót kérdeztek meg 2025 második negyedéves munkaerő-felvételi szándékaikról. A válaszok alapján szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) +8 százalékos átlagos értéket ért el, ami negyedéves szinten 6 százalékpontnyi, míg éves szinten 1 százalékpontnyi csökkenést mutat ugyan, ám továbbra is nettó növekedési kilátásokat tükröz.

Fordulat jöhet a szenvedő autóiparban, a felmérés szerint az itt tevékenykedő vállalatok együttesen immár több munkaerőt terveznek felvenni, mint elbocsátani, és továbbra is pozitív a várakozás az alapanyag- és feldolgozóiparban tevékenykedő munkáltatók körében is. A felmérés nem említi, de ezekbe a tervekbe azért még jócskán beleszólhatnak Donald Trump – jelen állás szerint – április másodikán élesedő, autókra és autóalkatrészekre mért importvámjai, melyek a magyar autógyártást sem hagyják érintetlenül.

Bőven az átlag feletti lehet a létszámnövekedés az egészségügy és élettudományok (NFM: +27%) a pénzügy és ingatlan (+23%), a fogyasztói javak és szolgáltatások (+20%), az alapanyag- és feldolgozóipar (+17%), illetve az információtechnológia (+16%) területein. Átlag körüli lehet a növekedés a logisztika és autóipar (+6%) vállalatainál. Jelentős létszámcsökkenésre lehet ugyanakkor számítani az energia és közmű (-37%), valamint a kommunikációs szolgáltatások (-34%), szegmensekben.

Az ország egyes régiói között is jelentősek lehetnek az eltérések. Országos átlag felettiek a munkáltatók várakozásai az Észak Alföldön (NFM: +22%), valamint a Közép-Dunántúlon (+19%), valamint Észak-Magyarországon (+13%). A többi régióban az átlagos körüli vagy annál kisebb létszámnövekedésre lehet számítani. A Dél-Dunántúl (-4%) ugyanakkor – lassan már egy éve folyamatosan – negatív kivételnek számít: innen rendszeresen többen jeleznek előre elbocsátást, mint munkaerő-felvételt.

Cégméret alapján a mikrovállalkozások a legpesszimistábbak (NFM: -9%), ugyanakkor a középvállalkozások (50-250 fő közötti cégek) és az 1000 fő alatti létszámú nagyvállalatok messze az átlag felett terveznek munkaerő-felvételt (+20% körül).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!