szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kína nem minden alap és előjel nélkül készül a kereskedelmi háborúra, pedig az amerikai beruházásaik arányaiban elenyészőek.

Kína korlátozza az ország vállalatainak amerikai befektetéseit, amivel a Donald Trump elnökkel kibontakozó kereskedelmi háborúra készül fel a pártállam és ütőkártyákat próbál szerezni – írja a Bloomberg.

A Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság, Kína legfőbb gazdasági tervezési ügynöksége több kirendeltségét is utasították az elmúlt hetekben, hogy tartsák vissza az Egyesült Államokba irányuló befektetések bejegyzését és jóváhagyását.

A bizottság és a kereskedelemért felelős minisztérium is felelős a vállalatok külföldi befektetéseinek jóváhagyásáért, akik nemzetbiztonsággal és a tőkekiáramlással kapcsolatos aggodalmak miatt már korábban is vezettek be korlátozásokat több nyugati befektetéssel kapcsolatban, ám most a világ két legnagyobb gazdasága feszül egymásnak.

Jönnek Trump bosszúvámjai, száz éve nem látott kereskedelmi háborút szabadíthatnak a világra

Az utolsó pillanatban sem tiszta, pontosan milyen viszontvámrendszert fog bejelenteni magyar idő szerint szerda este Donald Trump amerikai elnök. Közgazdászok mindenesetre lemodellezték a legrosszabb forgatókönyvet, aszerint a vámok még nagyobbak lehetnek, mint amelyek tovább súlyosbították a nagy gazdasági világválságot és világkereskedelmi féket, GDP-krachot és inflációvágtát hoztak.

Korábban is vizsgálták a külföldi befektetéseket, mivel jelentős tőkekiáramlás hatással volt a jüanra is. A Bloomberg arra számít, hogy Trump újabb vámokat vet ki a napokban, mellyel korlátozni akarja a Kínából érkező technológiai termékek importját.

Kína 2023-ban közel hétmilliárd dollárt fektetett be Egyesült Államokban, ám ebben az évben az oda irányuló befektetések 5,2 százalékkal estek vissza. Pedig külföldi országba irányuló befektetések összesítve 8,7 százalékkal nőttek. A teljes kínai befektetések állománynak 2023 végére már csak 2,8 százalékát tették ki az amerikai beruházások.

Kína megtorlásul több amerikai termékre is vámokat vetett ki

A húsok, a zöldségek és a gyümölcsök is az intézkedés hatálya alá esnek.

A jelenlegi informális korlátozás főként az USA-ba irányuló vállalati beruházásokra vonatkozik és bizonytalanságot hoz azoknak a cégeknek, akik a kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben és a kibonatkozó vámháború árnyékában külföldre vinnék a termelést.

A lap megemlíti a hongkongi CK Hutchison Holdings példáját, mely a múlt hónapban megállapodott 43, köztük két panamai kikötő eladásáról az amerikai BlackRock által vezetett konzorciumnak 19 milliárd dollárért. Peking nem örült a megállapodásnak és felszólította az állami tulajdonú cégeket, hogy szüneteltessenek minden együttműködést a „bűnös” üzleti körrel.

Megjött Kína válaszcsapása Donald Trump büntetővámjára

Az ázsiai ország a meglévő vámtételeken felül 15 százalékos vámot vet ki az amerikai szénre és LNG-re, valamint 10 százalékos vámot az amerikai nyersolajra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!