Tetszett a cikk?

A jelek szerint saját tulajdonosa is besegített abba, hogy a Ganzacél fizetésképtelenné váljon. A cég fél éve tartozik a Megyeri hídon bedolgozó alvállalkozóinak.

Felszámolás, reorganizáció vagy büntetőügy – bármelyik irányba kanyarodhat még a Ganz Híd-, Daru- és Acélszerkezet-gyártó Zrt. (Ganzacél) ügye, amely a Megyeri híd építésében közreműködő, kifizetetlen alvállalkozók miatt dagadt botránnyá. Becslésük szerint negyven cég 2 milliárd forintja ragadt benn a Hídépítő–Strabag-konzorcium fővállalkozásában, 63 milliárd forint közpénzből készült projektben. A Ganzacél nyilvántartásában ugyanakkor 50 alvállalkozó 705 millió forint követelése szerepel. „Mindenáron a pénzünkhöz akarunk jutni” – összegezte a célt Horváth László, az alvállalkozók szószólója, az Artjob Kft. ügyvezetője. Két demonstráció után óriásplakáton mondtak köszönetet tönkremenetelükért a Ganzacél mellett az utóbbit tulajdonló Hídtechnika Kft.-nek és a konzorciumi tagoknak, így a Hídtechnikában érdekelt Hídépítő Zrt.-nek, sőt az állami megrendelőnek, a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt.-nek (NIF) is. Az alvállalkozók egy része csődbűncselekményt gyanítva feljelentést tett. A vám- és pénzügyőrség nyomozóinak azt kell eldönteniük, nem történt-e a hitelezők előli fedezetelvonás azzal, hogy a Ganzacél adásvételi szerződést kötött Golgota utcai ingatlanára, illetve, miközben az alvállalkozóknak nem fizetett, saját tulajdonosa hozzájutott a Ganzacéllal szembeni követeléséhez.

Bár nem rendeltek el nyomozást lapzártánkig, a dokumentumok, engedményezési szerződések alapján úgy fest, saját tulajdonosi körének segédletével került fizetési gondba a Ganzacél. A konzorciumi tagok azt állítják, ők a cég valamennyi járandóságát átutalták a Megyeri híd acélszerkezetének építéséért: 2006 óta a Strabag összesen 10,5 milliárd, a Hídépítő pedig 7 milliárd forintot. A Megyeri hídon elvégzett munkálatok utolsó, 1,3 milliárd forintos részlete azonban már nem érkezett meg a Ganzacélhoz, így az az utolsó számlákkal adósa maradt a neki dolgozó munkaerő-kölcsönző és egyéb alvállalkozásoknak. Pénzéhez jutott viszont a hídon ugyancsak a Ganzacélnak dolgozó Hídtechnika Kft., amely az elvégzett munkájának megfelelő követelését eladta a konzorciumi tagoknak. A Hídépítő és a Strabag pedig ezt a követelést beszámította, azaz levonta a Ganzacél járandóságából. A Hídtechnika előbb a Strabagnak adott el félmilliárd forintos – októberben lejárt – követelést, azután 491 millió forintot engedményezett a Hídépítő Zrt.-re. Az efféle engedményezés az építőiparban szokásos megoldás, a cégek gyakran kérik a fővállalkozót, vegye meg követelésüket, különösen, ha nem bíznak abban, hogy közvetlen szerződéses partnerük határidőre fizet. A Ganzacélról pontosabb információja pedig aligha lehetett másnak, mint a cégben a Vegyépszerrel fele-fele arányban tulajdonos Hídtechnikának. Ezzel az átpasszolási technikával a Hídtechnika összesen csaknem 1 milliárd forinthoz juthatott hozzá.

Az utolsó, 1,3 milliárdos fizetési részletből a Strabag 500 millió, a Hídépítő pedig végül összesen 786 millió forintot számított be a Ganzacéllal szembeni tartozásába. (A beszámítanivalót két másik cég követelése is növelte: a dunaújvárosi DAK Acélszerkezeti Kft. 228,6 milliót, a Fabricom-PVV Kft. 62,5 milliót engedményezett a Hídépítőre.) Sal László, a Hídépítő vezérigazgató-helyettese megerősítette a HVG-nek, hogy történtek engedményezések, de – mint hangsúlyozta – jogszerűen. A Hídépítő–Ganzacél-szerződés értelmében a Hídépítő közel 1 milliárd forintot jóteljesítési garanciaként visszatarthatott volna, ahogy a Hídépítő–Strabag-konzorcium esetében a NIF is visszatartja a vállalási díj 10 százalékát a következő években esetleg szükséges garanciális javítások fedezeteként – tette hozzá Sal.

Igaz, ha hiánytalanul megkapta volna az 1,3 milliárd forintot, a Ganzacél akkor is csak részben tudta volna kifizetni a vállalkozóit. A szebb napokat látott Ganzacél a fideszes éra Vegyépszer-fővállalkozásának idején minden acélszerkezetű hídépítési munkát vitt, de a kormányváltás után sem tört meg a sorozat, miután a jobboldali kötődésűnek elkönyvelt Nagy Elek nevével fémjelzett Vegyépszer és a másik oldalra húzó Apáthy Endre közvetett érdekeltségébe tartozó Hídtechnika párosa kivásárolta az acélhídgyártó piacon meghatározó Ganzacélt. Az eladósodott cég Varga Gusztáv vezetése alatt fokozatosan javította a mérlegét: míg 2004-ben 5,5 milliárdos árbevétel mellett csaknem 1 milliárdos veszteséget hozott össze, a saját tőke 2007-re 1,9 milliárdra hízott, s a mérleg 9,8 milliárdos bevétel mellett 200 millió forint nyereséget mutatott. Kötelezettségállományát pedig az előző évi 7,4 milliárdról 6,8 milliárdra dolgozta le. A Ganzacélhoz elszegődött alvállalkozók tehát egy három éve nyereségesen működő, adósságait ledolgozó céggel szerződtek, amelynek számos megrendelése volt, például a Hochtief berlini hídépítő projektjében. A céget 1,5 milliárd forinttal hitelező bankja azonban tavaly januárban felmondta a Ganzacél kölcsöneit, így tavaly a Hídtechnika–Vegyépszer-páros kénytelen volt 800 millió tulajdonosi hitellel kisegíteni. A bajokat tetézte az év végén a tulajdonosi kör engedményezési akciója.

„A Ganzacélnál sorban állnak a számlák, az utolsót fizetik ki utoljára” – mondta a HVG-nek Apáthy Endre, a Hídépítő Zrt. egyik tulajdonosa. Felszámoló szakemberek szerint abban önmagában nincs kivetnivaló, ha az adós a korábban lejárt hiteleket törleszti előbb. Ám ha kiderül, hogy fizetésképtelen, meg kell próbálnia egyezséget kötni a hitelezőkkel, kísérletet tenni azok arányos kifizetésére. Ilyen kísérlet a Ganzacélnál eddig nem történt. A vezetőség kétszer hívta össze az alvállalkozókat: októberben még azzal nyugtatta őket, hogy amint befolyik a hídpénz, fizet, novemberben viszont már csak annyi hangzott el: „ha jövő héten nem fizetünk, vonuljatok le”. A vállalkozók egy része le is vonult, miután a Ganzacél nem fizetett. Az alvállalkozóknál közben faktorcégek ajánlkoztak – köztük az Apáthy Endre fia, Zoltán érdekeltségébe tartozó City Faktor Zrt. –, hogy 50 százalékon megvennék a követelésüket. Valahogy úgy, ahogy a vasútépítő Montavia Kft.-nél történt, csak ott csődegyezség keretében próbált a tulajdonos Vegyépszer–Hídépítő-páros fél áron megszabadulni a tartozásaitól, lényegében a vállalkozókkal fizettetve meg a cég rendbetételét. A nyomozókat ugyancsak foglalkoztató Montavia-ügyet egyébiránt ügyvezetőként szintén Sal László menedzselte (HVG, 2007. október 13.).

Csődről, fizetésképtelenségről azonban ez esetben hivatalosan nincs szó. Bár korábban elterjedt a piacon a hír, hogy a Ganzacél csődöt kezdeményezett maga ellen, erre nem volt módja a cégnek, mert több felszámolási kérelem is befutott ellene tavaly augusztus óta. A bíróságot elvileg 60 napos határidő köti, de eddig még elsőfokú határozatot sem hozott a felszámolási eljárásról.

Budapest közepén áll tehát egy kiürített gyár, amely nem működik, a bíróság nem intézkedik a felszámolásról, a cég pedig nem egyezkedik a hitelezőkkel. A Golgota utcai gyártelep kong az ürességtől, a berendezéseket elszállították, sőt folyamatban van az ingatlan eladása is. Erről a Ganzacél december elején szerződést kötött a hongkongi Harmony Ltd. érdekeltségébe tartozó Grandiózus Tér Ingatlanfejlesztő és Kereskedelmi Kft.-vel. A Grandiózust képviselő David Ji üzletember mintegy 3 milliárd forintos ajánlatot tett az ingatlanra. A megállapodás szerint március végéig kell fizetnie, az után ígér egyezkedést a hitelezőknek a Ganzacél. Az alvállalkozók azonban némileg szkeptikusak, tekintve, hogy az ingatlanfoglaló első, 400 millió forintos részletéből semmit sem láttak, mert azt a hitelező bank leemelte a számláról.

„A Ganzacélból vagyont nem vittünk ki, nem adtunk el semmilyen eszközt vagy berendezést – reagált a HVG-nek a csődbűncselekményről szóló felvetésre Varga Gusztáv vezérigazgató. – Utóbbiakat raktárba szállítottuk, mert a cégnek ki kell költöznie a Golgota utcából. Az ingatlaneladás célja, hogy a bevételből megkezdődhessen a cég reorganizációja, és az alvállalkozók kifizetésére is ajánlatot tehessünk” – tette hozzá Varga, aki azonban egyéb, így az engedményezést feszegető HVG-kérdésekre nem kívánt válaszolni. A vezérigazgató bízik abban, hogy a 130 éves gyár nem kopik ki a cégjegyzékből. Úgy tudja, hogy a tulajdonosok támogatják a reorganizációt. Igaz, ha az ingatlan teljes vételára befolyna, az sem lenne elég az összes hitelező maradéktalan kifizetésére.

VITÉZ F. IBOLYA

12 millió éves krokodil maradványait találták meg egy perui sivatagban

12 millió éves krokodil maradványait találták meg egy perui sivatagban

Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliaknak

Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliaknak

Novemberre ígérték, de még mindig nem indult el az androidos Xbox-áruház – a Microsoft szerint nem az ő hibája

Novemberre ígérték, de még mindig nem indult el az androidos Xbox-áruház – a Microsoft szerint nem az ő hibája

Nem elírás, 147 kilométerrel árulják ezt a régi VW Golfot

Nem elírás, 147 kilométerrel árulják ezt a régi VW Golfot