szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Miután a cukornádszesz elterjedt, megfelelő nevet kellett találni neki. Ez azonban nem ment könnyen - mutat rá a Rumforradalom című könyvben Tristan Stephenson bármixer.

A „rum” nevű szeszes italhoz vezető út nem volt könnyebb, mint a rum többi, az idők során megtett viharos útja. Annyit tudunk, hogy a rum előtt volt az „ördögölő”. Nem világos, hogy miért nevezték a szeszt ördögölőnek. Valószínűleg azért, mert erős volt – talán elég erős ahhoz, hogy megöljön egy ördögöt? –, bár valószínűbb, hogy valamilyen félrehallás lehetett. A franciák guildivenak nevezték az anyagot, ami valószínűleg a régi francia guiller (erjedés) vagy a maláj giler (őrült) és diable (ördög) szavak összetétele. Az angolok ezt hallhatták félre, és torzították a meglehetősen baljós hangzású „kill devilre”.

A kill devil természetesen egyáltalán nem hasonlít a rumra. A „rum” a legtöbb történész szerint a „rumbullion” szó rövidítése, ami az angliai Devon megyéből származik, jelentése „nagy tumultus vagy felfordulás”, és valószínűleg Barbadosra a Devonból származó telepesek révén jutott el. A rumbulliont először 1652-ben említette Giles Silvester, a Barbadoson élő gazdag cukorültetvényes, egyben ez az egyetlen alkalom, amikor a szó a kill devilhez volt kapcsolható. Ő nyilvánvalóan nem rajongott a rumbullionért: a „chiefe fuddling, amit a szigeten csinálnak, a Rumbullion, alias Kill-Devil, ami egy cukkros [sic!] nádból desztillált, égető, pokoli és szörnyű szesz”.

Számomra elfogadhatóbb forgatókönyv, hogy a rumbullion különböző angol és francia szavak összeolvadásából jött létre, mint az, hogy egy halványan hasonlító devoni szóból kölcsönözték volna. A 16. századi Angliában a rum szót „kiváló, finom vagy jó” jelentéssel használták, és informálisan összekapcsolták a „booze” szóval, így alakult ki az Erzsébet-kori szlengben a „rum booze” (jó pia) kifejezés, amelyet a köznyelvben a borra való utalásként használtak (bár leírva csak ritkán fordult elő).

John P. Hughes nyelvész szerint abban az időben a „rum booze” a népnyelvben többes számban a „rumboes” szóvá alakult, ami viszont egyes számban „rumbo”-vá változott, utalva az „erős puncsra”. A rum egyszerűen a „rumbo” rövidített formája volt. A rumbullion szó a rum és a francia bouillon („forró ital”) összeolvadásából keletkezhetett, ami a forró, erős puncsra utal. Ha kezd zavarosnak tűnni a dolog, akkor szólok, hogy még nem végeztünk.

Hogyan alakult át maga a rum?

Legyen szó az angol stílusú, fűszeres, vagy a spanyol édes, esetleg a szárazabb francia rumokról, megéri belevetni magunkat ebbe a csodálatos világba, hiszen mindenkire vár egy rum, ami éppen az ő ízlése - vallja Csiszer Levente, a GoodSpirit Bar párlatszakértője.

Ahogy a rum szó maga, ez a páratlan ital is sok változáson ment át az elmúlt évtizedekben, és a mai napig is folyamatosan változik - mutat rá a szakértő. A nemrég elfogadott „rumtörvények" egységesen lekorlátozták például a hozzá adott cukor mennyiségét 20g / literben, ami jó néhány kedvelt márka átalakulásához vezetett. Persze léteznek márkák, amelyek a rumalapú szeszes ital elnevezés mellett a mai napig magasabb extra cukortartalommal adják ki párlataikat, ám ezeket már nem nevezhetjük rumoknak.

A kezdeményezést egyébként a franciák kezdték el és vitték végig, akik nemcsak az egyik rumtípus megalkotói, hanem összességében is a harmadik legnagyobb rumfogyasztó nemzet a világon. Mivel a francia stílusú, úgynevezett agricole rhumok nem melaszból, hanem közvetlenül a cukornád frissen préselt levéből készülnek, és egy csepp extra hozzáadott cukrot sem tartalmaznak, így érthető, miért szorgalmazták a „rumtörvények" szigorítását.

Egymással vetélkedő elméletek

HVG Könyvek

A rumbullion szó eredetéről azonban további elméletek is léteznek. Egyes történészek szerint a rumbullion szó a holland tengerészek által használt, römer néven ismert, nagy méretű ivópoharakból ered. Mások úgy vélik, hogy a rum az aroma szóból vagy a cukor latin megfelelőjének, a saccharumnak a második tagjából is származhat.

Egyes kutatók azt állítják, hogy a rum szó a szanszkrit roma (víz) szóból ered, amely véleményt számos 19. századi szótár is osztotta. Más etimológusok a cigány „rum” szót említették, aminek a jelentése „erős” vagy „hatásos”. Bárhogyan is keletkezett a „rum” kifejezés, ez volt az alapja a „ramboozle” és a „rumfustian” szavaknak, amelyek népszerű brit italokat jelöltek a 17. század közepén. Ezek egyike sem készült rummal, hanem tojással, sörrel, borral, cukorral és különböző fűszerekkel.

A „rum” szó első feljegyzett használata a cukornádból készült szeszes ital leírására 1650-ből származik, és úgyszintén Barbados szigetéről. A barbadosi St. Philip plébánián található Three Houses Plantation eladásáról szóló okiratnak a leltárt tartalmazó részében szerepel „négy nagy masztix tartály rum szeszes italok számára”. További megerősítést nyert, hogy a rum megérkezett és itt is maradt (sőt: mozgásban volt), George Warren angol utazó 1667-ben megjelent könyve szerint: „A rum egy olyan szesz, amelyet a léből nyernek... és Új-Angliában ördögölőnek hívnak!”

Ez a nyers, egy szótagú szó megfelelőnek tűnt egy ilyen szerény származású ital leírására. A rum szót a Karib-tenger spanyol és francia nyelvű gyarmatainak ültetvényesei gyorsan átvették, és rhum vagy ron formájában használták.

A fenti cikk a Rumforradalom című könyv szerkesztett részlete.

Tristan Stephenson könyvében felfedezhetik a rum lebilincselő történetét, és elmerülhetnek sötét múltjában. A rum, legyen érlelt vagy fűszerezett fajta, most egy újabb forradalom kellős közepén tart: a kezdetekben szerény nedű a világ egyik legnépszerűbb alkoholos italává, prémium termékké alakul. Rendelje meg a könyvet kedvezménnyel itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Hogyan lehet osztályozni a rumokat?

A rumnak soha nem volt hatékony osztályozási rendszere, így éppen itt volna az ideje, hogy legyen - írja a Rumforradalom című könyv szerzője, Tristan Stephenson bármixer, és mindjárt be is mutat egy lehetséges módszert. Részlet.