szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Holland, angol, amerikai építészek keze nyomát viseli egyre több új vagy felújított épület Budapesten.

Holland, angol, amerikai építészek keze nyomát viseli egyre több új vagy felújított épület Budapesten. Leginkább a nagy ívű, vegyes funkciójú ingatlanfejlesztéseknél nyernek pályázatokat, de vannak egyedi épületekre vonatkozó megbízásaik is.

Az ING székháza a Dózsa György úton

A holllandok vezetik a listát, legalábbis több, közismert épület kapcsán ők kerültek az érdeklődés középpontjába. Az Erick von Egeraat által vezetett társaság az ING biztosító „össze-vissza dőlős” új tömbjével nyitott a Dózsa György úton, majd pályázott a Corvin Sétányon is, végül nem jutott be a végső három iroda közé. Befutott viszont a Városháza projektnál, 2008 végén megnyerte a pályázatot, de elszámolási problémák miatt egyelőre nem tudni, hogy tényleg elkészíti-e a végső terveket.

Az Egeraat-iroda terve a Corvin Sétányra

Ugyancsak vita kíséri a Kas Oosterhuis holland iroda budapesti fellépését. A cég a volt Közraktárak helyére tervezett C.E.T. kulturális és kereskedelmi központ előterveit készítette el, ezzel nyert is, de későbbi ajánlatát nem fogadta el a társtulajdonos magyar képviselő, a budapesti irodát be is zárták. Elvileg az év végén kellene átadni a létesítményt, de ez inkább jövő nyáron lesz.

Ilyen lesz a C.E.T. a Duna partján
Ilyennek képzelte a Thownshend-iroda a Corvin Sétány közterületét

A hollandok mellett az egyik ismert brit tájépítészeti iroda, a Townshend Landscape Architects is nálunk munkálkodott. Keze nyomát a Corvin Sétány óriásprojekt közterületei viselik. Az alapító Robert Townshend szerint nem a mindent egy kaptafára elvet követik, a Corvin esetében sincs szó valamiféle adaptációról. A cég otthon, a brit szigeteken például a legnagyobb bevásárlóközpont, a nem régen megnyílt Bluewater tájépítészeti munkáit végezte ,de több nagy külföldi megbízása is volt.

A Harvardról érkezett fiatalok terve a Corvin Sétányra
Thownshend-terv a Corvin Sétányra

A jóval ismertebb, sztáréptész irodának számító Foster+Partners cég egy megaprojekttel lép a magyar piacra: elnyerte a magyar WING által fejlesztett Duna Passage koncepciótervének elkészítési jogát. A cég vezető partnere a minap azt mondta Budapesten: Európa legjobb telkére kellett toronyházakat és irodai tömböket tervezni. Vízparti beruházással már volt dolguk, de a Duna partján lévő telektől egyszerűen elájultak – és mindent beleadtak. Ehhez a céghez fűződik egyébként a berlini Reichstag újjáépítése, az új Wembley stadion Londonban, a frankfurti Commerzbank székháza és az új pekingi repülőtér is.

A Fosterék által tervezett Duna Passage éjjeli látványterve

Az amerikaiak és a kanadaiak legnagyobb dobása a Tőzsdepalota lesz. A Szabadaság téren álló történelmi épület átalakítása és felújítása várhatóan jövő tavasszal kezdődik és 2013 körül fejeződik be. A kanadai tulajdonos és építész Michael Tippin a Beyer Blinder Belle irodát kérte fel a munkára, az iroda vezető tervezője azt ígérte, hogy úgy alakítják át az épület belsejét, hogy Alpár Ignác is elégedett lenne.

A Tőzsdepalotába ilyen bejáraton keresztül juthatunk majd

   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!