szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ma Magyarországon minimum 21 millió forinttal kell rendelkeznie annak, aki szeretne felépíteni egy 100 négyzetméteres...

Ma Magyarországon minimum 21 millió forinttal kell rendelkeznie annak, aki szeretne felépíteni egy 100 négyzetméteres, négy személyes családi házat. Ebbe nem számolták bele a telek árát, hiszen ez a leginkább változó tényező az ingatlanpiacon. „Ugyanakkor az otthonteremtési támogatások megvonásával milliókkal megnőhet az a pénzmennyiség, amivel rendelkeznie kell annak, aki fel szeretné építeni az ország átlag-házát. A Leier ezért a lehető legolcsóbb megoldásokat várta az egyetemistáktól!” – mondta Butor Dezső, a Leier Hungária Kft. főépítésze.

Sok mindentől függ az ár

Nagy Andrea építőipari költségszakértő úgy véli: a Közép-Magyarországi régióban egy első osztályú, de szerény kategóriás anyagokkal megtervezett ház költsége – a telek ára nélkül – 16-21 millió forint között mozoghat. „Egy építkezés költsége nagyon sok összetevőtől függ. Már maga a terület megközelíthetősége, a talaj minősége is befolyásolja az építkezés költségeit. A szerkezet bonyolultsága, a ház elhelyezkedése, kapcsolati pontjai (például emeleti-e), illetve a használt anyagok minősége szintén jelentős költségelem. Nagyon nagy szerepe van a fűtési rendszernek is: az egyszeres vagy alternatív fűtés bekerülési költsége akár kétszer-háromszor drágább lehet.

Mi, mennyibe kerül?

Bár általánosságban nagyon nehéz árat mondani, azért azt ki lehet jelenteni, hogy egy nagyon egyszerű, téglalap alaprajzú, kerámia tégla falazatú, 1+2 félszobás (plusz konyha és fürdőszoba) családi ház garázzsal körülbelül 160-210 ezer forint/négyzetméter anyag- és építési költségből hozható ki. Ehhez azonban még egyéb költségeket is hozzá kell számolni: az engedélyezési terv készítése például a beruházási összeg 1,5-2,5 százaléka, azaz 300 és 550 ezer forint között van. Egy normális, jól működő, az összes szakágat felölelő generálkivitelező működési költsége egy családi ház kivitelezése során az építési költség 12-20 százaléka, azaz jelen esetben 2-3,6 millió forint közötti összeg. 

Az építési műszaki ellenőr – az építkezés ideje alatt heti egy alkalommal – 150-200 ezer forint költséget képvisel.


Az építési műszaki ellenőr – az építkezés ideje alatt heti egy alkalommal – 150-200 ezer forint költséget képvisel. Egy nyolc hónap alatt történő családi ház építésénél ez az összeg 1,2-1,6 millió forint is lehet. A kiviteli terv készítése – amennyiben a terv bonyolult – feltétlenül szükséges.

Mikor kötelező a kiviteli terv készítése?

A kivitelezési dokumentáció tartalma az építési engedélyezési vagy bejelentési dokumentációból, költségvetési kiírásból és - a külön jogszabályban meghatározott esetekben - biztonsági és egészségvédelmi tervből áll. A hatályos jogszabály (191/2009. (IX.15.) Korm rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről, 22 .§.) felsorolja, hogy mikor kötelező az elkészítése:

a) a legfeljebb az alábbi jellemzőjű építményt, építményrészt érintő építőipari kivitelezési tevékenység esetén:

aa) 300 négyzetméter összes szintterület,

ab) három beépített építményszint (alápincézett, földszint + tetőtér-beépítés),

ac) 1000 m3 bruttó térfogat,

ad) 7,5 m-es építménymagasság és

ae) az af) alpont kivételével 5,4 m-es szerkezeti nyílásméret, vagy

af) 6,6 m-es falköz, oszlopköz méretű előregyártott födémszerkezet 

Az alapozáson spórolnak – rosszul teszik

Nagy Andrea szerint mindenféleképpen szükségeltetne - sajnos a spórolás innen kezdődik – a talajmechanikai szakvélemény és a statikus terv az alapozáshoz, a födém kialakításhoz. Ám családi házas építkezéseknél rendszerint nem található talajmechanikai szakvélemény: a kivitelező „szokásból” épít. „Találkoztam olyan esettel is, hogy hulladéktelepre építettek egy lakóparkot” – mondta Nagy Andrea. Családi házaknál gyakori, hogy cölöpalapozás helyett sávalapot építenek, amin 1-2 millió forintot spórolnak. A beköltözése után azonban sorra repedezni és süllyedni kezdenek a házak. „Nem árt tudni, hogy az utólagos mikrocölöpözés és injektálásos eljárás plusz 4-5 milliós költséget jelent házanként” – mondta Nagy Andrea. A talajmechanikai szakvélemény egyébként mindössze 100-200 ezer forintba, a statikus terv 150 és 300 ezer forintba kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!