A kereskedők azt szeretnék, hogy ne lehessen bérleti díjat emelni

A boltosok azt kérik, hogy a bérbeadók a járvány miatti nehéz helyzetre tekintettel ne emeljenek árat.

  • hvg.hu hvg.hu
A kereskedők azt szeretnék, hogy ne lehessen bérleti díjat emelni

Az üzlethelyiségek bérbeadói tanúsítsanak önmérsékletet a jövő évi bérleti díjak megállapításánál – kéri a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ), Neubauer Katalin főtitkár a Világgazdaságnak elmondta, azt szeretnék, hogy a bérbeadók ne érvényesítsék automatikusan azon szerződéses jogukat, hogy a bérleti díjakat az infláció mértékével megemelhetik.

Sőt, az MNKSZ ennél is tovább megy, szerintük ugyanis célszerű lenne egy olyan központi szabályozás, amely akár meg is akadályozza ezt.

Sok cégnek az is nehézséget okoz, hogy a bevásárlóközpontokban jellemzően euróban állapítják meg az üzlethelyiségek bérleti díját, márpedig a közös uniós fizetőeszközhöz képest sokat gyengült a forint az elmúlt időszakban, így pedig megugorhattak az árak – 2019-hez képest akár 10 százalékkal is. Ennek megfelelően ma egy 100–200 négyzetméteres nem élelmiszerüzlet bérleti díja jellemzően 800 ezer és 5-8 millió forint között mozog.

Magyarországon a vásárló forinttal fizet, a kereskedő forintért értékesít, árbevétele forintban realizálódik. Ebből adódóan a bérleti díjak euróalapú megállapításával a bérbeadók a bérlőkre kényszerítik az árfolyamkockázatot – foglalta össze a szakember.

Itthon jellemzően az önkormányzatok adnak kedvezményt a bérleti díjból, Budapesten például akár 90 százalékkal csökkentik a turisztikai vállalkozások ingatlanbérleti díját, ahogy a teraszok után fizetendő díjat is.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek