szerző:
Tetszett a cikk?

Budapest húzta az ország lakáspiacát: közel duplájára nőtt az átadott új lakások száma a fővárosban. De lassulás jöhet: új építési engedélyt kevesebben kértek, mint tavaly ilyenkor.

6153 új lakást adtak át Magyarországon az idei első negyedévben, 29 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az új lakások száma elsősorban Budapesten nőtt, ahol 2708 lakást vettek használatba, több mint kétszer annyit, mint egy évvel korábban. A megyei jogú városokban 12 százalékkal több, a kisebb városokban és a községekben viszont 9,0, illetve 11 százalékkal kevesebb lakás épült, mint az előző év azonos időszakában.

A változás egyik fő oka minden bizonnyal az, hogy 2019 legvégén megszűnt az új lakások kedvezményes áfája, 2021 elején viszont visszavezették azt. A járványügyi szigor hatásait itt még nem nagyon kell keresni, tavaly az első negyedévnek még csak az utolsó néhány hetében volt veszélyhelyzet, ráadásul a lakásépítéseknél az nem okozott durva visszaesést.

Mivel korábban úgy volt, hogy 2021. január 1-jétől csak közel nulla energiaigényű épületre lehet használatba vételi engedélyt kiadni, nagyon sok családi ház építtetője rohant, hogy 2020. december 31-ig elkészüljön. Ugyan azóta a kormány kétszer is meghosszabbította a határidőt, de az elkezdett munkát a legtöbben tényleg befejezték, így az előrehozott családiház-építések miatt 2021 I. negyedévének lakásépítésében már a többlakásos épületek domináltak. Az új lakóépületekben használatba vett lakások 30 százaléka családi házban, 67 százaléka többlakásos épületben, 0,5 százaléka lakóparkban található. Ezzel függ össze az is, hogy a természetes személyek által épített lakások aránya 43-ról 28 százalékra csökkent, a vállalkozások által építetteké 57-ről 71 százalékra növekedett 2020 azonos időszakához képest.

Arról pedig, hogy a jövő mit hozhat, sokat az árul el, hogy a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 6946 volt, 1,2 százalékkal kevesebb, mint 2020 első negyedévében.

Úgy tűnik ez alapján, hogy a fővárosban siettek a munkák befejezésével, vidéken viszont igazán csak most kezdenék: Budapesten 79 százalékkal kevesebb, a megyei jogú városokban 77, a többi városban 82, a községekben pedig 84 százalékkal több lakás építését kezdeményezték, mint az előző év azonos időszakában.

Érdekesség, hogy az építőipar eközben kimondottan rosszul kezdte az évet, ráadásul külön az épületek számát nézve is visszaesést mértek – igaz, onnan még csak január-februári adatokat ismerünk –, tehát látványos az eltérés a lakásépítések és minden más építése között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!