szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Van olyan cég, amely a kivetett bányajáradék miatt a dolgozói 90 százalékát bocsátotta el.

Évtizedes mélypontra jutott a magyar építőipar, a kormány mégis sarcolja az ágazatot: tízszer annyi bevételre számít idén a kiterjesztett bányajáradékból, mint 2022-ben. Tavaly 38 milliárd folyt be a költségvetésbe a kiegészítő bányajáradékból, idén 334 milliárd forintot vár a kormány. A különadót még 2021 nyarán vezették be a homokra,kavicsra és a cementre, majd idén februárban az agyagtégla- és a kerámiagyártókra is kivetették.

A kormány úgy döntött, hogy tönkreteszi a legnagyobb hazai téglagyártókat

Nagy sarcot vetett ki a kormány a tetőcserepeket, téglákat és kerámiacsempéket gyártó vállalatokra: kiegészítő bányajáradék megfizetésére kötelezte azokat, ha bizonyos árszint felett értékesítik termékeiket. A lépés ellehetetlenítheti a gazdaságos működést.

A rendelet azokra a piaci szereplőkre vonatkozik, amelyek árbevétele 2019-ben meghaladta a 3 milliárd forintot – ez pedig csak külföldi tulajdonban lévő vállalatoknak sikerült. A kabinet nem véletlenül remél kiemelkedő bevételt: a cement és az építőanyagok ára 2020-hoz képest gyakorlatilag megduplázódott, az állam által megszabott árszinten csak veszteség mellett lehet értékesíteni a termékeket.

„Cégünk működését tovább nehezítette az idén februárban bevezetett kiegészítő bányajáradék, mely teljesen ellehetetlenítette a szükséges beruházások végrehajtását is” – írta a HVG megkeresésére a Zalakerámia Zrt. sajtóosztálya. Úgy tűnik, hogy ez az első cég, amely áldozatául esett a kormány által bevezetett sarcnak.

Az osztrák Lasselsberger-csoport tulajdonában lévő Zalakerámia Zrt. ugyanis idén május végén végleg leállította a termelést és elbocsátotta dolgozóinak 90 százalékát.

A kormány rendre a belföldi építőipar „nemzetiesítéséről” és nemzeti tulajdonú építőanyag-gyártásról fantáziál, de a kiterjesztett bányajáradék a Zalakerámia ellehetetlenítésének következtében gyakorlatilag megszűnt a kerámiagyártás Magyarországon.

Arról, hogy milyen károkat okoz még az építőiparban a kormány extra sarcolási kedve, az e heti HVG lapszámban olvashat bővebben, amit megvásárolhat az újságárusoknál, a benzinkutakon vagy online.

HVG

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!