A kormány úgy döntött, hogy tönkreteszi a legnagyobb hazai téglagyártókat
Nagy sarcot vetett ki a kormány a tetőcserepeket, téglákat és kerámiacsempéket gyártó vállalatokra: kiegészítő bányajáradék megfizetésére kötelezte azokat, ha bizonyos árszint felett értékesítik termékeiket. A lépés ellehetetlenítheti a gazdaságos működést.
Értetlenül állnak a magyarországi tetőcserép- tégla és csempegyártó vállalatok a kormány legújabb rendelete előtt: a 2019-ben legalább 3 milliárd forint árbevételt elérő cégeknek gyakorlatilag veszteségesen kell termelniük. Február 21-én életbe lépett ugyanis a gazdaság újraindítása érdekében fizetendő kiegészítő bányajáradékról szóló rendelet módosítása, amelyet lényegében három külföldi tulajdonú, égetett agyagból építőanyagokat készítő, valamint kerámialapokat gyártó cégre szabott a kormány. Éppen egy időben azzal, hogy Lázár János építési miniszter ismét hitet tett amellett, hogy magyar alapokra kell helyezni az építőipart.
A rendelet egy szorzószámot rendel minden égetett agyagból és kerámiából gyártott termékcsoporthoz, amellyel a 2020. január 1-jén érvényes árakat kell felszorozni – ha a vállalat annál drágábban értékesíti termékeit, a különbözet 90 százalékát be kell fizetnie az államkasszába.