szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Azt egyelőre mindenki titkolja, hogy sikerült-e a miniszterelnök lányának a korábbi szerződések alapján az adásvétel.

A BDPST Group, amelynek az egyik vezető tisztségviselője Orbán Ráhel, nemrég megvette a Patrícius Borházat, ezzel szőlőtermelési, gasztronómiai és borturisztikai „szinergiák jöhetnek létre” – így magyarázta a 24.hu kérdésére Magyarország miniszterelnökének lánya azt, hogy miért akar a Tokaji borvidék legnagyobb földbirtokosává válni.

Orbán Ráhelt 2021-ben a Fejér megyei agrárkamara vette földművesként nyilvántartásba, és ahogy arról az Átlátszó nyomán korábban már beszámoltunk, a két adásvételi szerződésben rögzített megállapodások szerint 600 millió forintot fizetne 94 hektárnyi földbirtokért.

A hivatalos álláspont szerint Patrícius borgazdaság szomszédságában elterülő földeket annak tulajdonosa akarta eladni, és „amennyiben Orbán Ráhel szerez tulajdont, úgy az említett földterületeken a jövőben is magas szakmai színvonalú szőlőtermelés folyik tovább.”

Orbán Ráhel földvásárlását az érinett, helyben elvileg megakadályozhatta volna, és bár a határidő lejárt, egyelőre mindenki titkolja, hogy élt-e bárki az elővásárlási jogával. Ugyanakkor, ahogy a 24.hu cikke megjegyzi, mivel e miniszterelnök lánya 3 napos fizetési határidővel vállalta az adásvételt, nem túl valószínű, hogy bárki a helyébe lépne, ugyanis aki elővásárló lenne, annak a vételi szándék bejelentését követően ugyanennyi ideje lenne a fizetésre. Ezt még úgy is nehéz megugrani, hogy a hat településen (Tokaj, Mád, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Sárazsadány és Tolcsva) a két szerződésben szereplő 142 ingatlant tömbösítették, 28 darabra csoportosították, így az egyes elemekért nem kell százmilliókat fizetni.

Az érintett földek eladói mindketten köthetők az Orbán családhoz:

  • 34 hektárnyi földet Sárazsadányban és Tolcsván attól a Kántor Andreától vásárolna meg Orbán Ráhel, aki akkor volt ügyvezetője a Szárhegy Dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft.-nek, amikor Lévai Anikó tag volt a cégben.
  • a további 60 hektárnyi földet pedig a Tokaji Hegyközség elnöke, Molnár Péter adja el, aki szintén benne volt a Szárhegy Dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. vezetésében. Molnár ráadásul a Patrícius Borház birtokigazgatójaként tulajdonképpen Tiborczék alkalmazottja, amióta a BDPST Group érdekeltségébe került.

Molnár Péter a 24.hu kérdésére azzal indokolta a földbirtokai eladását, hogy szerinte ez erősíti a Tokaji borvidék gazdálkodását és a turizmust is.

Orbán Ráhel és Molnár válasza egyaránt hivatkozott arra is, hogy a Patricius Borház Zrt., amely társaságot nemrégiben a BDPST Group megvásárolta, csak a borvidéken megtermelt szigorú, minőségi, szakmai és jogszabályi feltételeknek megfelelő szőlő termésből állítja elő borait.

 

Orbán Ráhel 273 millió forintért vett meg olyan tokaji szőlőket, amelyek korábban anyja nevén is voltak

Az ingatlanok 48 különböző helyrajzi számon fekszenek és Orbán Ráhel férje, Tiborcz István tulajdonában álló cég gazdálkodik rajtuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!