Tizenöt éve folyamatosan van ember az űrben
A Nemzetközi Űrállomáson az évek során több mint 1760 kísérletet végeztek és 189 űrsétát hajtottak végre a szerkezet építéséhez és karbantartásához az űrállomás 1998-as építése óta. A 190. űrséta pénteken esedékes.
Tizenöt éve folyamatos az emberi jelenlét a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Az évfordulót hétfőn ünnepelte az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és partnerei. Az első "állandó" csapat 2000. november 2-án utazott fel az űrállomásra, azóta 17 ország képviseletében összesen 220 űrhajós járta meg az ISS-t.
A jelenleg az űrállomáson tartózkodó hat amerikai és japán asztronauta több mint 400 kilométeres magasságban rendezett ünnepi vacsorát. Scott Kelly kapitány, aki hét hónapja tartózkodik fent egy 12 hónapos misszió keretében, úgy véli, az űrlaboratórium egyik legnagyobb érdeme, hogy segítségével hosszú távú vizsgálatokat lehet végezni a világűrben.
"Az űrállomás valójában egy híd. Segítségével tesztelhetjük azokat a technológiákat, amelyek fejlesztéséhez és megértéséhez szükség van ahhoz, hogy a Marsra utazhassunk" - fogalmazott Kjell Lindgren amerikai asztronauta. Az elmúlt tizenöt évben a NASA szerint több mint 26 500 fogást szolgáltak fel az űrben, a komplexum háromról 13 szobásra bővült. A teljes szerkezet majdnem 37 ezer tonnát nyom.
A legfontosabb kutatás Kelly szerint annak vizsgálata, hogy miként lehet életben tartani az emberi szervezetet az űrben. Mihail Kornyijenko orosz űrhajóssal közös, egy éven át tartó, márciusban véget érő küldetésén negyven, többnyire orvosi kísérletet végeznek.
Amerikai űrhajós soha nem töltött még ennyi időt egyhuzamban az űrben - oroszok igen, de még évtizedekkel korábban, az egykori Mir űrállomáson.
A NASA szerint a ISS-en az évek során több mint 1760 kísérletet végeztek és 189 űrsétát hajtottak végre a szerkezet építéséhez és karbantartásához az űrállomás 1998-as építése óta. A 190. űrséta pénteken esedékes, amikor Kelly és Lindgren egy héten belül másodszor merészkedik ki az állomásról. A konstrukció öregedésével egyre több karbantartási munkára lesz szükség, de a NASA reményei szerint 2024-ig használható marad az ISS.
Charles Bolden, a NASA igazgatója mérföldkőnek nevezte az évfordulót, az 5478. munkával töltött napot az ISS-en. "Megtanította nekünk, mi minden lehetséges, ha 17 országból több tízezer ember működik együtt a közös célok eléréséért" - fogalmazott közleményében Bolden.