szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Február 13-án hirdet ítéletet a Kúria a Tasnádi-ügyben - hangzott el a kedden kezdődött harmadfokú eljárás tárgyalásán.

Tasnádi Pétert tavaly hét év fegyházbüntetésre és 5,3 millió forintos vagyonelkobzásra ítélte a Fővárosi Ítélőtábla, miután egyebek mellett kétrendbeli emberölés előkészületében és kétrendbeli, felbujtóként elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettében marasztalta el az ellene és társai ellen indított büntetőperben. A táblabíróság ezzel súlyosbította a korábbi, első fokon kiszabott 6 éves börtönbüntetést, mert indoklása szerint a bűncselekmények egy részét bűnszervezetben követte el. Az ellene emelt sikkasztás, lopás és magánokirat-hamisítás vádja alól azonban felmentette a vállalkozót.

Az eredetileg tucatnyi vádlottas eljárásban 6 vádlott ügye került harmadfokú tárgyalásra. Közülük Tasnádi Péter mellett csak ketten jelentek meg, de védőjének perbeszédét követően a vállalkozó - aki ellen jelenleg is több eljárás van folyamatban, és az elmúlt fél évben többször került előzetes letartóztatásba, majd újból házi őrizetbe - távozott a teremből. Jelenleg más ügyben lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt áll.

A Legfőbb Ügyészség képviselője azt kérte: Tasnádit és két társát a Kúria mondja ki bűnösnek egy magánokirat-hamisításban, és kapjanak súlyosabb büntetést. Ugyancsak indítványozta, hogy a tizedrendű vádlottat - egy hajdani rendőrt - csalás miatt mondja ki bűnösnek, és ezért szabjon ki rá felfüggesztett szabadságvesztést, illetve pénzbüntetést.

Tasnádi Péter
MTI / Illyés Tibor

A védelem ugyanakkor elsősorban a bűnszervezeti minősítést vitatta. Tasnádi Péter védője egyebek mellett azzal érvelt, hogy álláspontja szerint hatályon kívül helyezési ok is fennáll az ügyben, de a bűnszervezeti minősítés azért nem állja meg a helyét, mert annak kritériuma, hogy együttesen a tagok 5 éven túli szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetését tervezzék, nem áll fenn. Szerinte az ügy másodrendű vádlottja nem is tudta, hogy bűncselekményre készülnek, csak akkor értesült róla, amikor már eldöntött volt, hogy azt végrehajtják.

Az ügyészség szerint Tasnádi Péter 2001-től 2007 végéig - személyes sérelmei megtorlásaként - bűncselekmények megszervezésére, elkövetésére adott utasítást, esetenként már a börtönből illegálisan kijuttatott levelekben, illetve telefonon. A célpontok között volt Tasnádi volt felesége és annak élettársa, a feleség ügyvédje, valamint volt anyósa is, akit maró anyaggal öntöttek le.

A Fővárosi Bíróság a vállalkozót 2009. május 12-én - első fokon - hat év börtönbüntetésre és 6 millió 300 ezer forintos vagyonelkobzásra ítélte, valamint hat évre eltiltotta a közügyektől. Az elsőfokú bíróság bűnösnek mondta ki Tasnádi Pétert visszaesőként elkövetett, kétrendbeli emberölés előkészületében és kétrendbeli, felbujtóként elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettében.

A nem jogerős másodfokú ítélet szerint a vállalkozó ezek mellett bűnös felbujtóként elkövetett, maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés, közveszéllyel való fenyegetés, rongálás, csalás, személyes szabadság megsértése, közveszélyokozás, zsarolás, súlyos testi sértés kísérlete miatt.

A táblabíróság másodfokú ítélete szerint Tasnádi Péter nem számít visszaesőnek, ám cselekményeinek egy részét bűnszervezetben követte el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!