Tetszett a cikk?

A 160 millió eurós kerettel gazdálkodó, 2000-ben beindított ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession) környezetvédelmi támogatási rendszer első programját júniusban, Hajdú-Bihar megyében indítják el. Az Európai Unióhoz való csatlakozás egyik legfontosabb feltétele volt, hogy Magyarország alkalmazkodjon az EU környezetvédelmi normáihoz; az ISPA-rendszer ezt segíti.

Az első környezetvédelmi ISPA-program kivitelezése egy hónapon belül megkezdődhet Hajdú-Bihar megyében, miután a szerződést Debrecen önkormányzata és a kivitelező cégek június elején aláírják. A komplex regionális hulladékgazdálkodási rendszerre vonatkozó projekt lebonyolításában közreműködő Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium már megküldte az Európai Unió által jóváhagyott szerződéseket a kivitelező cégeknek, jelenleg azokat véglegesítik.
A megye 77 településének hulladékgazdálkodását célzó projekt három év alatt készül el, összesen 18,7 millió euróból - mondta Becker László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nemzetközi támogatásokért felelős főosztályvezetője. A kiadásokból az EU 14 millió eurót fedez, a fennmaradó hányadot az államnak, illetve az önkormányzatoknak kell állniuk. A program révén olyan hulladékgazdálkodási rendszer jön létre, amely már a szelektíven gyűjtött kommunális hulladék előválogatását, komposztálását és újrahasznosítását is lehetővé teszi.
A Hajdú-Bihar megyein kívül további tíz ISPA-támogatású beruházás indul: a szegedi, a miskolci és a szolnoki várhatóan 2005-re, a Tisza-tavi, Duna-Tisza közi nagytérségi és Sajó-Bodva-völgyi 2006-ra, a tavaly sikeresnek ítélt Dél-Balatoni, Homokhátsági, Nyugat-Balaton-Zalavölgyi és Észak-Kelet-Pesti pedig 2006 második felében, legkésőbb 2007-ben készül el. Ezekhez a programokhoz az EU összesen 160 millió eurót (kb. 40 milliárd forintot) ad. Az ISPA-korszakot hulladékgazdálkodási szempontból Magyarország az Észak-Balatoni lerakó projektjével zárja, amelyet Brüsszel az idei keret terhére már elfogadott - mondta Becker László.
Az ország a jövő évtől EU-tagként már a kohéziós alap támogatásaihoz is hozzáfér, ami azt jelenti, hogy az eddigi legnagyobb értékűnek számító 40 millió eurós programhoz képest akár 70 millió eurós beruházásokra is pályázhat. A tervek szerint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei lesz az első ilyen nagyobb uniós hulladékgazdálkodási fejlesztés. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!