szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szita Károly fideszes polgármester megerősítette: nem volt ügynök, és jogi úton követel elégtételt a múltját feszegető index.hu internetes újságtól.

"Minden jogi lépést megteszek annak érdekében, hogy a személyemet érintő híreszteléseknek elejét vegyem (...) meggyőződésem, hogy egy politikai játszma zajlik, politikai krimi részesei vagyunk" - jelentette ki a somogyi megyeszékhely polgármestere sajtótájékoztatón.

Kijelentette: "politikai ellenfeleim évek óta különféle módon próbálkoztak lejáratni". Emlékeztetett arra, hogy évekkel ezelőtt a balatoni nyaralója volt a téma a parlamentben, később egy géppuskalőszert kapott levélben, majd a kaposvári húsüzem melletti kiállása miatt kapott figyelmeztető telefonokat.

Mint mondta, nincs kétsége afelől, hogy ellene is "kész forgatókönyv alapján indult a lejárató kampány", akárcsak Debrecen polgármestere ellen.

"Nem is titkolták, harcot indítottak a fideszes városvezetések ellen" - fűzte hozzá Szita Károly, aki szerint "talán azért, mert támogatások nélkül is fejlődnek és virágoznak, csakúgy mint Kaposvár."

"Miután meggyőződésem, hogy politikai krimi zajlik, annak részeként majd újabb álpapírok, újabb áltanúk, ismeretlen e-mailezők felbukkanása is várható" - vetítette előre a polgármester.

"Azt, hogy nem voltam ügynök, a nyilatkozatomon túl, bizonyítja egyrészt az átvilágító bírák 1999-ben nekem megküldött határozata, ezen túlmenően pedig tegnap megkerestem azt az egyetlen fórumot, amely ebben kompetens nyilatkozni, az Állambiztonsági Szolgálat Történeti Levéltárát. Ők értesítettek, hogy körültekintő kutatást végeztek a rendelkezésükre álló iratanyagokban” - jelentette ki Szita Károly.

Szita bemutatta azt a Történeti Levéltártól január 6-án faxon a nevére elküldött levelet, amelyben egyebek mellett az áll: "Kutatómunkánk - az iratanyag jelenlegi feldolgozottsági szintjén - nem járt eredménnyel, Önre vonatkozó adatot nem találtunk."

Szita Károly politikai ellenfeleinek azt üzente: "ne reménykedjenek, a lejárató kampánnyal nem fognak eredményt elérni. Aki pedig bízott bennem, az bízzon ezután is, mert semmi oka nincs az ellenkezőjére.”

Kérdésre válaszolva kijelentette: BM egyik ügyosztályának, így a III/II-esnek sem volt tagja, és nem írt nekik Krakus Péter néven jelentéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tizenöt éve robbant ki a Dunagate

1990. január ötödikén az SZDSZ és a Fidesz sajtótájékoztatóra hívta az újságírókat az egykori Bányász Moziba. A találkozó célját nem közölték, csak ott derült ki, bizonyítani tudják, az állambiztonság alkotmányellenesen gyűjt adatokat az ellenzéki politikusokról és semmisít meg iratokat.

MTI Itthon

Szita Károly: "a hír nem igaz"

Kaposvár polgármestere cáfolta azt a hírt, miszerint a rendszerváltás előtt beszervezték volna. "A hír nem igaz, jogi úton elégtételt fogok követelni" - jelentette ki a volt fideszes országgyűlési képviselő.

MTI Itthon

Könyv Molnár G. Péter ügynöki jelentéseiről

A rivaldafény árnyékában című dokumentumkönyv Molnár Gál Péter színikritikus egykori ügynökjelentéseivel kedden kerül a boltokba, mely a kiadó reményei szerint megtisztulási folyamatot indít el a magyar közéletben.

Vélemény

Szabad hozzáférést az ügynöklistákhoz!

Az MSZP kezdeményezésére az országgyűlés tavaszi ülésszaka megvitatja az 1944-1990 korszak állambiztonsági iratainak „korlátlan megismerését” célzó törvényjavaslatot. Megkérdeztük Kőszeg Ferencet, a Magyar Helsinki Bizottság elnökét, miként vélekedik a javaslatról, lesz-e belőle törvény?

MTI Világ

Ügynöksorsok Európában

A volt szocialista blokkban mindenhol kényes téma, kik voltak besúgók és kiről mit jelentettek. Bulgáriában előbb nyilvánosságra hozták a névsort, majd szigorúan korlátozták a hozzáférést. Németországban és Szlovákiában az interneten landoltak az ügynökök.