szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hálózati személyként Szita Károly együttműködött a pártállam titkosszolgálatával - állapította meg az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára. Kaposvár fideszes polgármestere azonban állítja: Krakus Péter, vagy más fedőnéven jelentéseket nem készített, személyi adataival visszaéltek.

A Népszabadság szombati számában már közölte Krakus Péter fedőnevű titkos megbízott beszervezését igazoló 6-os karton facsiméléjét, ám kétségeket kelthetett, hogy feladó nélküli küldeményként jutott hozzá. Szita tagadta a kapcsolatát az állambiztonsággal, ezzel együtt a legtöbb azóta megszóltalatott szakértő hitelesnek tartotta a dokumentumot.

Színvallásra szólították fel
Szita Károly valljon színt, vállal-ja múltját, és kérjen elnézést mindazoktól, akiket félreveze-tett, akiknek hazudott a múltját illetően – mondta Harján Dávid, az MSZP kaposvári önkormány-zati képviselője. Harján Dávid előzőleg az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárá-ban betekintett azokba a doku-mentumokba, amelyek Szita Károlynak, Kaposvár fideszes polgármesterének a múltjára vonatkoznak. A szocialista vá-rosatya kijelentette: az iratok alapján azt várja Szita Károly-tól, hogy "kövesse meg azt a 23 embert, akikről a 80-as évek-ben terhelő jelentéseket tett, és ezzel az ő életüket megnehe-zítette". Harján elmondta: csak az a tény ismerhető, hogy Szita Károly 23 emberről tett jelen-tést. Ezekbe a jelentésekbe nem nézhetett bele, hiszen azok nem nyilvánosak.

Ma újabb fordulatot hozott az ügyben Origo közlése. Ezek szerint Szita Károly a III/II-es ügyosztálynak dolgozott titkos megbízottként (tmb) Krakus Péter fedőnévvel - írja az internetes lap. 1980. július 2-án szervezték be az irat szerint és 1989. május 9-ig tartott a kapcsolata az állambiztonsággal. A gyors adatszolgáltatás a kaposvári polgármesternek is köszönhető, aki elismerte közszereplői mivoltát.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára szerint Szita Károly hálózati személy kategóriájába esik. A törvény alapján az felel meg a hálózati személy kritériumainak, aki az állambiztonsági szervek számára "titokban, fedéssel és fedőnévvel jelentést adott, vagy ilyen jellegű beszervezési nyilatkozatot írt alá, vagy ilyen tevékenységért előnyben részesült". A tmb, amely minőségben Szita Károly a 6-os kartonja szerint ügyködött, a levéltár definíciója alapján az állambiztonsági szerveknek olyan tagja, aki elvi meggyőződésből vett részt a titkos együttműködésben.

Szita Károly egyelőre nem reagált az Origo megkeresésére. Korábban tagadta azokat a sajtóban megjelent információkat, melyek szerint együttműködött volna az előző rendszer állambiztonságával. Elsőként az Index fórumában híresztelték a poltikus titkos múltját. Később az Index több bizonyítékkal is előállt, ám hivatalos dokumentumokat eddig nem találtak. Ilyet csak az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára adhat.

Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője azt mondta, hogy mivel a párt elnöksége még nem látta a szóban forgó iratokat, ezért véleményt sem tudott kialakítani a kérdésről. A Fidesz vezetői korábban többször is úgy nyilatkoztak, hogy egy olyan ügynöktörvény-tervezetet tudnának támogatni, amely összeférhetetlenné tenné a közéleti szerepvállalást a volt ügynökök számára, ráadásul hétfőn egy ilyen irányú alkotmánymódosítást nyújtottak be.

Szita: visszaéltek a személyes adataimmal (Oldaltörés)

Krakus Péter, vagy más fedőnéven jelentéseket nem készítettem és nem adtam, a személyi adataimmal visszaéltek - közölte Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere az MTI-vel szerda délután. A polgármester közleményében hangsúlyozza: "a levéltárban található iratok azt a hamis látszatot keltik, hogy Szita Károly és Krakus Péter azonosak. Nem tudom ki a Krakus Péter, azt tudom, hogy Szita Károly kicsoda" - áll a közleményben, amelyet a polgármester eljuttatott az MTI-hez. Szita Károly szerint ugyan az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára a rendelkezésre álló iratok alapján nyilatkozott, de a történeti levéltár a Nemzetbiztonsági Hivataltól birtokába került iratok valóságtartalmát nem vizsgálta.

"A szóban forgó iratok közt fellelhető 6-os karton és a munkadosszié elkészítéséhez nincs közöm, azok keletkezésében szerepet nem játszottam" - hangsúlyozza a polgármester. Közlése szerint az úgynevezett 6-os karton annyiban felel meg a valóságnak, "hogy az én személyi adataimat helyesen tartalmazza. Azt azonban egyértelműen kijelenthetem, hogy a személyi adataimmal visszaéltek".

"Mindvégig hangoztattam, hogy az iratok eredete és kezelése súlyos törvényességi kételyeket ébreszt, ezt igazolják a sajtóban korábban megjelent dokumentumok is, melyek forrása a Történeti Levéltár nem lehetett" - mutat rá Szita Károly. A polgármester üzent a "politikai ellenfeleinek" is: "a küzdelmet nem adom fel, tudván azt, hogy az ellenem indított hajtóvadászatnak koránt sincs vége".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Ismét bolygatják Szita Károly múltját

Egy feladó nélkül a Népszabadsághoz érkezett dokumentum-fénymásolat szerint a Krakus Péter fedőnevű ügynök polgári neve Szita Károly, akinek adatai megegyeznek Kaposvár - azonos nevű - fideszes polgármesterével. Szombaton délig az MTI-nek nem sikerült elérnie Szita Károlyt, aki tagadja, hogy ügynök lett volna.

MTI Itthon

Szita Károly: "a hír nem igaz"

Kaposvár polgármestere cáfolta azt a hírt, miszerint a rendszerváltás előtt beszervezték volna. "A hír nem igaz, jogi úton elégtételt fogok követelni" - jelentette ki a volt fideszes országgyűlési képviselő.

MTI Itthon

Szita állítja, kikérte iratait az NBH-tól

Szita Károly a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz fordult és soronkívüliséget kért a rá vonatkozó iratokat illetően; ezt Kaposvár polgármestere pénteken közleményben tudatta. A Nemzetbiztonsági Hivatal ugyanakkor azt közölte, hogy pénteken késő délutánig az intézményhez nem érkezett ilyen kérés.

MTI Itthon

Nem találtak adatot Szita Károly állítólagos ügynökmúltjáról

Az iratok jelenlegi feldolgozottsági szintjén nem találtak Szita Károly kaposvári polgármesterre vonatkozó adatot az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában - közölte Kutrucz Katalin, az intézmény főigazgató-helyettese egy szerda reggeli televíziós műsorban.

MTI Itthon

Botrány a kaposvári városházán

Több ellenzéki képviselő kivonulása miatt, egy szavazat híján, nem volt meg a minősített többség, ezért február elsejével nem léphet életbe a megemelt távhődíj, amelyről rendkívüli testületi ülésen döntöttek volna a kaposvári képviselők.