szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bush elnök és az amerikai diplomácia is nagyra értékelte Orbán Viktor kormányzati teljesítményét - írja közleményében Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője. A közleményben két, Orbán Viktornak küldött levél szövegét is közzétette a párt.

A külügy összefoglalója

A terrorizmus elleni harcban való magyar részvétel minősége és a Gripen-beszerzésre vonatkozó döntés is szerepet játszott abban, hogy 2001 végére az Orbán-kormány megítélése a "problematikus" kategóriába került - tartalmazza a "Tájékoztató a magyar-amerikai kapcsolatok alakulásáról 2001/2002-ben" című, a Külügyminisztérium honlapján hétfőn nyilvánosságra hozott anyag. Bársony András, a külügyminisztert helyettesítő politikai államtitkár az összefoglalóban úgy fogalmaz, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok az ezredfordulóra NATO-csatlakozásunkkal, valamint a Jugoszlávia elleni NATO-akcióban vállalt szerepünkkel, továbbá a régióbeli politikai és gazdasági átalakulásban mutatott kiemelkedő előrehaladásunkkal modell-szerű szövetségesi szintre fejlődött, "a Clinton-, majd a 2001. januárjában hivatalba lépő Bush-adminisztráció Magyarországot a térségben kiemelt szövetségeseként tartotta számon". A 2001. szeptember 11-i terrormerényleteket követően az amerikai adminisztráció külkapcsolati prioritásrendszere alapvetően átrendeződött, szövetségesi kapcsolatai megítélésében egyértelműen hangsúlyossá vált a terrorizmus elleni harcban való együttműködési készség. "Az akkori magyar kormányzat amerikai megítélése részben ennek alapján drasztikusan megváltozott. Az Orbán-kormány egyéb döntései is hozzájárultak ahhoz, hogy 2001 végére megítélése a korábbi siker sztori” szintjéről a problematikus” kategóriába süllyedt" - olvasható a dokumentumban. Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője közleményben azt írta: a miniszterelnök diplomáciai tapasztalatlanságát elárulja, hogy "féligazságokkal próbálja elfedni a valóságot, hiszen a Külügyminisztérium politikai államtitkára által aláírt összeállítás dokumentumnak nem hiteles. Azt csak Gyurcsány Ferenc szája íze szerint válogatták össze".

"Tisztelt Miniszterelnök úr! Engedje meg, hogy a közelmúltban lezajlott magyarországi választások alkalmából megköszönjem Önnek és kormányának azt a munkát, amelyet az elmúlt négy évben végeztek az Egyesült Államok és Magyarország közötti kapcsolatok építésében, valamint azt a szilárd támogatást, amelyet a terrorizmus elleni küzdelemben nyújtottak. Külön elismeréssel adózom az Ön határozott vezetése előtt, amikor Magyarország a NATO tagja lett. Tisztelettel: George W. Bush 2002. április 23."

Ezt az elismerő levelet küldte az Amerikai Egyesült Államok elnöke Orbán Viktor leköszönő miniszterelnöknek két nappal a választások után - írja a Fidesz közleménye. Néhány héttel később a budapesti amerikai nagykövet, Nancy G. Brinker is írt egy levelet Orbán Viktorhoz, melyben a többek között ez áll:

"Hálás lennék, ha Önnek is lenne ideje egy rövid találkozóra Bush asszonnyal, hogy ő közvetlenül Önnek tolmácsolhassa az amerikai nép köszönetét mindazért a támogatásért, amelyet Magyarországtól kaptunk a terrorizmus elleni harcban."

"Ezen levelek alapján egyértelműen megállapítható, hogy Bush elnök és az amerikai diplomácia is nagyra értékelte Orbán Viktor kormányzati teljesítményét" - olvasható a Fidesz közleményében.

"Azt gondoljuk, ezekkel a levelekkel ez ez az egész méltatlan és nevetséges vita lezártnak tekinthető" - fogalmaz a közleményben Révész Máriusz, a párt szóvivője. "A vita csak azért robbant ki, mert Gyurcsány Ferenc az amerikai elnökkel történt találkozója után nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy 'Bush számontartja Orbán Viktor négy évvel ezelőtti megmagyarázhatatlan viselkedését, és emiatt nehezteltek Magyarországra'.

"Azóta egyértelműen bebizonyosodott, hogy ilyet az amerikai elnök nem mondott, és Gyurcsány Ferenc úgy próbált szabadulni e rendkívül kínos helyzetből, hogy a Magyar Országgyűlésben szemrebbenés nélkül letagadta korábbi nyilatkozatait, majd figyelemelterelésként négy évvel ezelőtti levelek tendenciózusan összeválogatott részleteire kezdett hivatkozni" - folytatja a közlemény. 

"A négy évvel ezelőtti viták felelevenítésével sem lehet magyarázatot adni arra, hogy Gyurcsány Ferenc miért nem mondott igazat az amerikai elnökkel folytatott megbeszélése után? Miért vezette félre az embereket, amikor Bush elnöknek a szájába olyan kijelentéseket adott, amelyek a valóságban nem hangzottak el? Ez a valódi kérdés, valójában erre kellene választ adnia Gyurcsány Ferencnek" - fejezi be a Fidesz-közlemény. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fidesz-MSZP huzavona a titkos amerikai táviratok miatt

Bár a kormány biztos abban, hogy a jobboldal képviselői eljuttatják Orbán Viktor Fidesz-elnök hozzájárulását a washingtoni magyar nagykövetségről 2001. szeptember 11. után érkezett táviratok titkosságának feloldásához, ez egyelőre nem történt meg - mondta kedd délután Batiz András kormányszóvivő.