szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyílt levéllel fordult az Amnesty International és más jogvédő szervezetek Sólyom László köztársasági elnökhöz Lech Kaczynski lengyel államfő diszkriminatív kijelentései miatt. A lengyel politikus pénteken Magyarországra érkezik, Sólyom László meghívásának eleget téve.

Nyílt levéllel fordult az Amnesty International és más jogvédő szervezetek Sólyom László köztársasági elnökhöz Lech Kaczynski lengyel államfő diszkriminatív kijelentései miatt - olvasható a Népszabadság internetes portálján. A lengyel politikus pénteken Magyarországra érkezik Magyarországra, Sólyom László meghívásának eleget téve.

„Lech Kaczynski jelenlegi lengyel köztársasági elnök még varsói polgármesterként 2005 májusában azzal az indoklással tagadta meg egy lengyel feminista, leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű szervezetek által szervezett Egyenlőségi Felvonulás engedélyezését, hogy az "szexuálisan obszcén", és "sértené a többség vallásos érzelmeit".” – szól levél első bekezdése.

a civil szervezetek aggodalmukat fejezik ki, mert véleményük szerint a lengyel elnök és más közéleti szereplők diszkriminatív hozzáállása „felerősíti az amúgy is aggasztó lengyelországi tendenciákat”. „Tüntetések betiltását elfogadhatatlannak tartjuk. Mindeközben jobboldali ifjúsági szervezetek a homoszexuálisokat nyíltan sértő demonstrációkat tartanak” – folytatódik a levél.

A levélírók kitérnek arra is, hogy Lengyelország az egyetlen olyan Európai Uniós állam, ahol az egyenlő jogoknak nincs biztosa. Egyben felkérik Sólyom Lászlót, hogy „amint arra személyesen is módja nyílik, tegye szóvá az említett jogsértéseket a lengyel államfőnek, és emlékeztesse felelősségére”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A melegek elhagynák Boszniát

A Boszniában élő homoszexuálisok több mint fele a nagy társadalmi nyomás és megkülönböztetés miatt el akarja hagyni az országot - legalábbis ezt mutatja egy ottani felmérés.

MTI Világ

A cseh szenátus jóváhagyta a melegek együttélését

Csehország felsorakozott azon államok közé, amelyek lehetővé teszik az azonos neműek hivatalosan bejegyzett együttélését; az ehhez szükséges törvényjavaslatot a cseh képviselőház után a parlament felsőháza, a szenátus is jóváhagyta.

MTI Világ

Hivatalossá teszik a melegek együttélését a britek

December 5-én hatályba lép Nagy-Britanniában az a jogszabály, amely lehetővé teszi az egynemű párok élettársi viszonyának hivatalossá tételét. A tavaly elfogadott törvénymódosítás alapján a homoszexuális párok úgynevezett "polgári partneri viszonyra" léphetnek egymással.

Világ

Elkészült az első hivatalos felmérés a kínai melegekről

Napvilágot látott a mindeddig Kínában nyomdafestéket nem tűrő témáról, a homoszexuálisok életéről szóló első hivatalos felmérés. A tanulmány a meleg férfiak szexuális- és azonosságtudatáról szól, ám arra is kiterjedt, mennyire érinti őket az AIDS terjedése a kontinensnyi országban.