szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tizenkét ember ellen emelt vádat a Fővárosi Főügyészség a Baumag-ügyben. A vád szerint magas kamattal ígéretes befektetési lehetőségeket kínáltak, de a pénz nagy részét nem fizették vissza; 13 ezer kisbefektetőt károsítottak meg több mint 30 milliárd forinttal.

A vádlottak vagyonából a bíróság már korábban zárolt 300 ingatlant, 23 üzletrészt és 57 bankszámlát - közölte a Magyar Televízió Híradója. A műsorban Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője elmondta: indítványozzák, hogy az eddigi eljárás során zár alá vett vagyon bűnügyi zárlatát tartsa fenn a bíróság, hogy a későbbiek során, ha a vádlottakat a bíróság bűnösnek mondja ki, a sértettek által bejelentett polgári jogi igénynek meglegyen a fedezete. 

A távirati iroda más forrásból úgy értesült, hogy a hatóság a vádiratában rögzíti: Balázs László felismerte, hogy egy jogszabály-változás miatt - a szövetkezet jogintézményének keretei között, az adókedvezményekre alapozva - nagyobb tőkebevonásra van lehetőség; tagi kölcsön nyújtásával vagy üzletrészvásárlással kapcsolatos konstrukciók dolgozhatók ki, így elhatározta a Baumag Általános Befektetési Szövetkezet megalakítását. A vád szerint azt is felismerte Balázs László, hogy a tagsági jogviszony létesítésének leegyszerűsített feltételeivel betétgyűjtést lehet folytatni a szövetkezetben anélkül, hogy az ehhez szükséges tőkekövetelményeket teljesítenie kellene. 

A vád szerint Balázs László elképzelése az volt, hogy a tagként belépő személyek számát folyamatosan növeli, ennek érdekében a bankinál rendszeresen magasabb hozamot ígért a befektetőknek. A Baumag Általános Befektetési Szövetkezet üzletrész-forgalmazása fiktív üzletrésztőke-képzésen alapult 1996-tól. A szövetkezetnél az ezer forintos részjegy jegyzése, valamint a belépési nyilatkozat aláírása mellett két szerződést kötöttek a befektetőkkel. Az egyik szerződésben a befektető szövetkezeti üzletrészt vásárolt, a másik szerződésben pedig a szövetkezet vállalt kötelezettséget az üzletrész árfolyamnyereséggel növelt értékben történő visszavásárlására. 

A szövetkezet vezetői a szövetkezet működését kísérő állandó tőkehiányt elfedték a befektetők elől, sőt a saját tőke fokozatos növekedését mutatták ki. A vád szerint a szerződésekben korábban ígért tőkét és annak hozamait csak a folyamatosan bevont újabb befektetői tőkéből tudták kielégíteni, ennek érdekében pedig intenzív reklámkampányt folytattak. 

A szövetkezet vezetőjét, Balázs Lászlót folytatólagosan elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, súlyos következményekkel járó csődbűntettel, jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel, tőkebefektetési csalással, a számvitel rendjének megsértésével és közokirat-hamisítással vádolják. Balázs László mellett összesen 11 további vádlottja van az ügynek, többek között az igazgatóság és a felügyelőbizottság több tagja. 

A rendőrség június elején tudatta, hogy befejezte a nyomozást a Baumag-ügyben, és vádemelést javasol. Balázs Lászlót, a Baumag vezetőjét 2004 nyarán gyanúsította meg a rendőrség. 

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) korábbi határozatában megállapította, hogy a Baumag szövetkezet engedély nélkül folytatott üzletszerűen betétgyűjtést és más pénzügyi szolgáltatási tevékenységet. Emiatt a PSZÁF büntetőeljárást kezdeményezett a szövetkezet ellen. 

A PSZÁF a Baumag felszámolója, a Mátraholding Rt. kérelmére indított eljárást a szövetkezet ellen. A felszámoló biztos beadványa szerint a szövetkezet nyilvános felhívások közzétételével szabályszerűen meg nem képzett - és így jogilag nem létező - üzletrészeket értékesített kamathozam ígérete mellett az utólag tagként belépett befektetők részére. 

A Baumag szövetkezet felszámolója a csődtörvény alapján az Agenda-H és annak 17 társasága ellen 22 milliárd forint értékben kezdeményezett polgári pert a Fővárosi Bíróságon.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Külföldre is jutott a Baumag-vagyonból

Még tart a nyomozás Baumag-ügyben, a szakértői véleménynek október végéig kell elkészülnie, ezt követően minden valószínűség szerint vádemeléssel zárul az ügy - közölte a BRFK.

Hét nap

BOTRÁNYOS BAUMAG-PER

A terembe beözönlött több mint 100 károsult miatt nem tudta megtartani a bíró az Agenda-H és 17 társasága ellen...

Hét nap

BAUMAG-VÁD

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vádemelési javaslatot nyújtott be a múlt héten a Baumag-ügyben 13...