szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mentők és Betegszállítók Országos Egyesülete (MBOE) az év végéig ütemezett feladatmegosztással átvállalná a lakosság betegszállítását.

Hétfőn az egészségügyi tárcánál egyeztetünk a szakminiszterrel arról, hogy milyen formában képzeljük el a betegszállítás jövőjét - mondta Bíró Ferenc, a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületének elnöke, aki szerint december végéig fokozatos lépésekkel vennék át a betegszállítás feladatait a jövőben inkább a mentésre koncentráló Országos Mentőszolgálattól. 

Első lépésként heteken belül aktivizálnák a tartalékban lévő járműveiket, majd egy-két hónap múlva újabb mentőautókat szereznének be, végül december végéig területi elosztásban összegeznék, hogy hol van szükség a betegszállítás folyamatosságát biztosító járművek üzembe helyezésére - ismertette Bíró Ferenc. 

Az MBOE 42 tagszervezete az ország teljes területén 320 aktív gépkocsival végzi jelenleg a szakkíséretet nem igénylő betegszállítások 60 százalékát, a fennmaradó esetekben az Országos Mentőszolgálat látja el ezt a feladatot. Az OMSZ 10 százalékos, napokban bejelentett azonnali létszámcsökkentése, és működési racionalizálása miatt a "maradék 40 százalék" mintegy 1,2 millió újabb beteg szállítását jelenté az MBOE-nek - mondta a szervezet elnöke. 

"Szó sincs arról, hogy ez a leépítés veszélyeztetné a mentést, Mikola úr ezt rosszul látja (...) ez egy egyszerű technikai folyamat" - reagált Bíró Ferenc arra a felvetésre, hogy a Fidesz egészségügyi politikusa szerint többéves folyamatot jelentene a szakszerű betegszállítás átszervezése. Az MBOE a betegszállításban továbbra is számít az OMSZ szakértői gárdájára is, a jövőben többeket alkalmazni kívánnak munkatársként.

Arra a kérdésre, hogy jó üzlet-e átvenni a betegszállítást, a szervezet képviselői azt a választ adták, hogy "jelenleg a veszteségesség határán mozognak", de bíznak egy tervezhetőbb költségvetésben, mert "most tarthatatlan a tartós alulfinanszírozás".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Évközi megszorítások az egészségügyben

Ha az orvos nem foglalkozik átlagosan legalább öt percig a pácienseivel, nem fizet az egészségbiztosító, egy kórházi ágyra pedig naponta csak egy beteget lehet "elszámolni" - ilyen és ehhez hasonló előírásokkal indul harcba a túlköltekezés ellen az egészségügyi tárca.

Vélemény

Átoperálja Molnár az egészségügyet?

Orvosi hasonlattal élve: a társadalombiztosítás, kórház-és rendelőfinanszírozás átoperálása rizikós, de a jelenlegi állóvíz meghagyása esetén a “páciens” halálára nagy értékű fogadásokat köthetünk. Jó, hogy Molnár Lajos, a leendő Gyurcsány-kabinet egészségügyért felelős tagja nem az a konfliktuskerülő típus.

Itthon

Az egészségügyi reformok mellett a többség

Az emberek több mint kétharmada szerint nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat az egészségügy területén - derül ki a Marketing Centrum kutatásából. 45 százalékuk egyetért azzal, hogy az egészségügyi ellátás színvonala csak akkor fog javulni, ha több egymással versengő biztosító közül választhatunk, és csupán 33 százalékuk van az ellenkező véleményen.

Monitor

Betegutak

A 75 éves brit asszony, Yvonne Watts helyesen cselekedett, amikor Párizsba utazott csípőprotézis-műtétre, hiszen...

MTI Itthon

Gyurcsány: nem félünk hozzányúlni az egészségügyhöz

A kormány nem fél attól, hogy ha kell, hozzányúljon a költségvetéshez, az egészségügyhöz, a közigazgatáshoz - közölte parlamenti felszólalásában a miniszterelnök, hozzátéve: a héten nyilvánosságra hozzák a következő évek átfogó fejlesztési programját, az Új Magyarország Nemzeti Fejlesztési Tervet.