Tetszett a cikk?

Budapest számít az egyik "legöregebb" nagyvárosnak Európában: az unió milliós lélekszámú fővárosai közül csak Lisszabonban, Rómában, Madridban és Athénban magasabb az idősek aránya, mint Magyarország központjában.

HVG
Míg Budapesten a 65 év fölötti korosztály létszáma 2005-ben például 46 százalékkal haladta meg a 14 év alattiakét, addig például Amszterdam, Koppenhága, Dublin, London és Párizs esetében épp fordított a helyzet, ott a gyermekkorú népesség 20-30 százalékos többségben van a nagy- és dédszülők korosztályával szemben. Az évtizedek óta fogyatkozó és öregedő Budapesten a legfrissebb adatok szerint ugyanakkor - negyed évszázad óta először - nem csökken, hanem valamelyest emelkedik a lakosság száma: 2006 elején legalábbis a fővárosnak 763 fővel több polgára volt, mint egy évvel korábban - derül ki a napokban megjelent Budapest statisztikai évkönyve - 2005 című KSH-kiadványból. A rendszerváltás idején még 2,017 milliós Budapesten a múlt év elején így 1 698 106 személy rendelkezett lakó- vagy tartózkodási hellyel. A pozitív irányú változásokat nem a hazai demográfiai folyamatok magyarázzák, hanem a lakosságimport: a fővárosban tavaly januárban mintegy 12 ezer fővel több (összesen 66 ezer) idegen állampolgár élt, mint egy évvel korábban (54 ezer).

A belföldi népmozgalmi adatok viszont továbbra is negatív értéket mutatnak, 2005-ben a halottak száma Budapesten például 7531 fővel haladta meg az újszülöttekét. A belső migráció egyenlege ugyancsak negatív volt, más hazai városokból és falvakból mintegy 4 ezer fővel kevesebben költöztek "fel" a fővárosba, mint ahány budapesti "leköltözött" vidékre. A demográfiai adatokból ugyanakkor az is kiderül, hogy az élveszületések száma egy évtized óta tavalyelőtt volt a legmagasabb a fővárosban: Budapesten 2005-ben 860-nal több újszülött látta meg a napvilágot, mint egy évvel korábban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!