Tetszett a cikk?

A kormány a jövő héten benyújtja az Országgyűlésnek a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényjavaslatot; az új jogszabály számos területen adna a bejegyzett élettársi kapcsolatban élőknek jelenleg csak a házastársakat megillető jogokat.

A KDNP sérelmezi, hogy az egyneműek élettársi kapcsolata is családi állapotnak minősül. A Fidesz még nem ismeri a javaslatot, ezért még nem tud nyilatkozni arról, támogatja-e majd. A kormányszóvivő hangsúlyozta: a bejegyzett élettársi kapcsolatnál a kormány azt javasolja, ne tegyenek különbséget aszeri nt, hogy az együtt élő felek milyen neműek, így az vonatkozni fog a férfi-nő, valamint a férfi-férfi és nő-nő kapcsolatra is.
   
A szóvivő kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a kormány javaslata nem kapcsolódik az SZDSZ törvényjavaslatához az egyneműek házasságáról. Mint mondta, a kormány javaslata "előremutató és megfontolt", és az érintett homoszexuálisok többsége is - a Magyar Tudományos Akadémia nyári felmérése szerint - a bejegyzett élettársi
kapcsolatot preferálja a házassággal szemben. Emlékeztetett: egymillió ember él élettársi kapcsolatban, és
ezek az emberek az élet számos területén hátrányt szenvednek, amiért nem házasságban élnek. Példaként említette, hogy mivel az élettársi kapcsolat nem vagyonközösség, ezért az élettársak nehezebben kaphatnak bankhitelt.
   
Egyes szociális juttatásoknál - mint a családi pótlék és a gyes - a házasságban élők többnyire jobban járnak, mint
az élettársi kapcsolatban élők. Az együttélésnél mindenki csak a saját gyereke után jogosult a támogatásra, míg a házastársak gyerekeit "összeszámítják". A kormány tervei szerint ez megváltozna, és ugyanazok a szabályok vonatkoznának a bejegyzett élettársi kapcsolatra, mint a házasságra. A házasságban élőknek 5 év együttélés kell ahhoz, hogy az elhalt fél után a házastárs jogosult legyen az özvegyi nyugdíjra, élettársaknál pedig 10 év. A kormány javaslata szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatban élőknek is elég lenne a jövőben az 5 év az özvegyi nyugdíjra jogosultsághoz.   
   
A javaslat szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatban élők öröklésére ugyanaz a szabály vonatkozik majd, mint a házasságban élőkre. A vagyonjogi területen is ugyanazok a jogok és kötelezettségek vonatkoznak majd a bejegyzett élettársi kapcsolatban élőkre, mint a házastársakra. A bejegyzett élettársi kapcsolatot ugyanúgy anyakönyvvezető előtt kell bejelenteni, ahogy a házasságot. Mint mondta, egyes területeken továbbra is megmarad a különbség a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat között. Ilyen, hogy nem fogadhatnak közösen örökbe is. Erre továbbra is csak a házasfeleknek lesz lehetőüségük. 
   
Különbség lesz, hogy míg házasságot 18 évnél fiatalabbak is köthetnek engedéllyel, bejegyzett élettársi kapcsolat csak ennél idősebbek között lesz lehetséges. A bejegyzett élettársi kapcsolatban élők egymás nevét is felvehetik, és össze is kapcsolhatják a két vezetéknevet, de nem használhatják a "-né" formulát. Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője azt mondta: sikerként könyvelik el, hogy a szocialisták kihátráltak korábbi álláspontjuk
mögül, és a törvényjavaslatba végül nem került bele az egyneműek házassága, így gyerekek örökbefogadása nem válik lehetővé az egynemű párok számára.
   
Azt azonban nehezményezik, hogy a törvényjavaslat az egyneműeket és a különneműeket "egy skatulyába rakja", így az egyneműek együttélése is családi állapotnak minősül, holott a kereszténydemokraták szerint a család a természet törvényei szerint egy férfi és egy nő közössége, akik gyereknemzésre képesek - mondta
Halász Zsuzsa, aki közölte, hogy ebben az ügyben várhatóan módosító indítványt nyújtanak be. A KDNP szóvivője hozzátette: azt viszont elismerik, hogy ha a társadalomban ilyen igény mutatkozik, akkor legyen jogi kategóriája az egyneműek együttélésének, mert ez méltányos lehet. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője pénteki sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta: nem látták még a törvényjavaslatot, nem tudják miről szól, ezért nem tudja megmondani, hogy megszavazzák-e a javaslatot.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!