szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

India és Banglades is aggódik az óriásberuházás miatt.

Kína jóváhagyta a világ legnagyobb vízerőművének megépítését a Tibeti-fennsíkon. A beruházás Indiában és Bangladesben is több millió ember vízellátását érintheti – írja a Reuters.

A közel ötezer méteres magasságban eredő Jarlung Cangpo folyóra tervezett beruházással kapcsolatban már négy éve katasztrofális következményekre figyelmeztettek a szakértők. A vízerőművet több mint háromszor akkora teljesítményűre tervezik, mint a jelenleg a világ legnagyobbjának számító Három-szurdok-gát, ami szintén Kínában, a Jangce folyón található – ennek megépítésekor 1,4 millió embert kellett kitelepíteni.

Súlyos következményei lehetnek, ha Kína megépíti a világ legnagyobb vízerőművét

Szakértők amiatt aggódnak, hogy milyen feszültségeket szül és hogyan változtatja meg a folyó környezetének ökoszisztémáját a beruházás, amelyet Kína a karbonsemlegesség elérésére hivatkozva valósítana meg.

A Hszinhua állami hírügynökség szerint az új vízerőműnek fontos szerepe van Kína szén-dioxid-semlegességi céljainak elérésében, és munkahelyeket teremt Tibetben. Arról azonban nem ejtenek szót a hatóságok, hogy hány ember kitelepítése válik szükségessé, és hogyan érinti a beruházás a gazdag ökoszisztémát.

Bár Kína szerint a vízerőmű nem gyakorol jelentős hatást a környezetre és a vízellátásra, India és Banglades aggodalmát fejezte ki a területén is áthaladó folyót érintő beruházás miatt. Kína további projekteket is tervez a Jarlung Cangpo felső szakaszán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!