szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor szerint ma Magyarországon van pénz, hiszen a kormány körülbelül 120 milliárd forintot költött el rossz célokra. A Fidesz elnöke erről tizedik alkalommal megtartott országértékelésében beszélt szerdán Budapesten, a SYMA csarnokban.

"Bátran jelentjük ki, hogy van pénz, csak nem oda teszik, nem oda juttatják, ahova kellene" - fogalmazott a Fidesz elnöke, aki hozzátette: ha összeadnánk, hogy propagandára, hirdetésre, tanulmányokra, új autókra, telefonokra, bútorokra mennyi pénz ment el, akkor valahol a 120 milliárd forint körül lenne az összeg.

© Stiller Ákos
Orbán Viktor szerint rossz az az észjárás, amely azt magyarázza, hogy mit miért nem lehet megcselekedni. Magyarország ma ezen az úton jár, ám ez az észjárás, ez a gondolkodás "vakvágány". A pártelnök közölte: a Fidesz programja más észjárást követ, hiszen "mi a növekedésben bízunk, nem az egyre vékonyabb szeletekben, hanem az egyre nagyobb kenyérben hiszünk" - fogalmazott. Hozzátette: abban hisznek, hogy nem a mai kenyeret kell másképp szeletelni, hanem nagyobb kenyeret kell sütni. Ez a növekedés programja - jelentette ki.

Aki igennel szavaz a  népszavazáson, az a sikeres jövőre szavaz, aki pedig nemmel, az tovább ront a mai helyzeten - mondta Orbán Viktor országértékelő beszédében szerdán Budapesten, a SYMA csarnokban. "Aki (március) 9-én igent mond, az az egészségre, a tudásra, a felelős kormányzásra mond igent, nem csak a tandíj, vizitdíj, a kórházi napidíj eltörlésére. Aki igent mond, az a gazdasági fordulatra, a növekedésre és sikeres jövőre mond igent, és nem csak egy rossz politika megállítására" - fogalmazott a Fidesz elnöke.

Hozzátette: aki nemmel szavaz, az a beletörődére szavaz, beletörődik abba, hogy nem leszünk egészségesek, nem leszünk képzettek, nem lesz felelős kormányunk. Aki nemmel szavaz, felhatalmazza a kormányt arra, hogy úgy folytassa, ahogy eddig tette, sőt aki nemmel szavaz, még ront a mai helyzeten - hangsúlyozta. 

A Fidesz elnöke szerint a népszavazás ténye már önmagánban győzelem. "A népszavazás jogát és lehetőségét nem megkaptuk, hanem kiharcoltuk" - fogalmazott. Mint mondta, "a népszavazás az erőszakmentes népi mozgalmak legfejlettebb formája, és ezt sikerült valóra váltanunk Magyarországon".

A közönség
© Stiller Ákos
A népszavazáson az igenek győzelme egy új korszak nyitánya lesz, március 9-én Magyarország elindulhat a változás útján - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke országértékelő beszédében szerdán, a Syma csarnokban.

A pártelnök hozzátette: csak az embereken múlik, hogy az első siker lendületével meddig juthatunk, és hány állomás kell még a végső sikerhez. Az első lépés hosszát az határozza meg, hogy mennyien mennek el, és hogyan fognak szavazni - fogalmazott. Szerinte ez az út egy igazi nagy célhoz vezet, amikor olyan kormánya lesz Magyarországnak, amelyik csak akkor érezheti magát sikeresnek, ha az emberek is sikeresek.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: ha így mennek tovább a dolgok, akkor Magyarországon még egy olyan téves képzet is kialakulhat, hogy a diktatúra többet tudott adni az embereknek, mint amit ma a szabadság ad. A bajok gyökere azonban ott van, hogy ma azok építik a kapitalizmust, akik 20 éve riogattak vele, és pontosan olyanra építik, mint amilyennel riogattak - mondta.

MSZP: a Fidesz a maradiság pártja lett

Az MSZP szerint a Fidesz a maradiság pártja lett, és a népszavazás csak elvenni tud Magyarországtól - mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője Orbán Viktor évértékelő beszédére reagálva. "Ez a népszavazás csak elvenni tud Magyarországtól, adni nem. Elvenni a háziorvosoktól, elvenni a szakrendelőktől, a kórházaktól és egyetemektől" - mondta az MSZP szóvivője, aki szerint az ellenzéki pártelnök beszéde országértékelésnek sovány volt, kampánybeszédnek viszont sok.

Nyakó István úgy fogalmazott: a Fidesz elnöke azon iparkodott, hogy minél többször igent mondjon, de valahogy ez mindig nemnek hangzott.   Az MSZP szóvivője szerint Orbán Viktor nemet mondott mindenféle változásra és minden újra: "nem" az egészségre, "nem" a tudásra, "nem" a versenyképességre.

"A Fidesz a maradás pártja lett, Orbán Viktor a maradiság politikusa, aki fél a jövőtől, ezért minden áron megőrizné a múltat, akkor is, ha az a többségnek igazságtalan volna" - fogalmazott az MSZP szóvivője. Hozzátette: az MSZP szerint a Fidesz az, amely a legtöbbet nyerhet a saját eszközeként használt népszavazással, míg a legtöbbet az ország veszítheti. A szóvivő szerint a 2007-es teljesítményről, az ország értékeléséről egyáltalán nem beszélt Orbán Viktor, annál többet a kampányról.

SZDSZ: nemigen

Orbán Viktor állítása szerint az igenekkel a jövő kezdődik el, ezzel szemben az SZDSZ úgy látja, hogy az igen szavazatokkal egy már ismert és húsz éve elutasított múlt, a szocializmus felé fordulna Magyarország - reagált  az ellenzék vezetőjének szavaira Gusztos Péter. Az SZDSZ ügyvivője szerint hiába riogatja a nemmel szavazni akarókat a Fidesz elnöke, a szabad demokraták biztosak abban, hogy március 9-én sokan mondanak nemet a szocializmusra és "Orbán Viktor hatalmi ambícióira".

MDF: kettős beszéd

"Orbán Viktor az MDF megítélése szerint ugyanezzel a beszéddel  akár a három nem mellett is érvelhetett volna. Ez is azt bizonyítja, hogy a két mamutpártnál megszűnt a szavak értelme, és maradt a puszta hatalmi harc" - mondta Kerék-Bárczy Szabolcs, a párt szóvivője. Orbán Viktor csak egy mondattal foglalkozott pártja tavalyi programjával, ami az MDF-hez hasonló konzervatívok számára értékelhető lett volna - tette hozzá.

A politológusok szerint mindenkihez szólt Orbán

Az MTI-nek nyilatkozó politológusok szerint nemcsak a jobboldali tábort, hanem a baloldali szavazókat is meg akarta szólítani "középre tartó" beszédével Orbán Viktor szerdai évértékelőjében. Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője, Juhász Attila, a Political Capital szakértője és Schultz Gábor, a Századvég tudományos munkatársa is egyetértett abban, hogy Orbán Viktor mindenkihez szeretetett volna szólni évértékelőjében. A beszéd "középre tartó", pozitív hangvételű volt. A várakozásoknak megfelelően, a márciusi népszavazás uralta az évértékelőt - mondták a politológusok.

Schultz Gábor rámutatott: az volt a Fidesz elnökének célja, hogy minél többen elmenjenek szavazni, éppen ezért elzárkózott az erős kormányzati kritikától. Az élesebb hangvétel ugyanis éppen ellenkező hatást váltott volna ki a baloldali szavazókban. Orbán Viktor most sem mondta ki Gyurcsány Ferenc nevét - húzta alá. A politológus hozzátette: Orbán Viktor egy szebb jövőt vázolt fel a beszédében, részletekbe azonban nem bocsátkozott.

Juhász Attila szerint is abból látszott, hogy visszafogottabb volt a beszéd, ahogyan a pártelnök a kormányt minősítette: nem a "hazug" és az "antidemokratikus" jelzők játszottak szerepet. Nem jelent meg a kormánybuktatás gondolata sem - fűzte hozzá. Az elemző szerint nem meglepő, hogy visszafogott volt Orbán Viktor, nem is volt szokatlan a mostani beszéd hangvétele, mert a pártelnök ezeket az elemeket már régóta alkalmazza.

Szomszéd Orsolya szerint is a tavaly meghirdetett "Új többség" koncepcióját próbálta meg kimondatlanul visszahozni a Fidesz vezetője beszédében, ahelyett, hogy csak a saját táborát igyekezett volna mozgósítani. Ugyanakkor az idei beszéd tudatos ellenpontozása volt saját, korábbi országértékelőinek. Orbán Viktor megpróbálta eloszlatni a vele kapcsolatos sztereotípiákat: nem volt konfrontatív, hiányzott az ideologikus töltet is. Próbálta levetkőzni a taszító elemeket, amik a személyiségéhez tapadtak - tette hozzá a politológus. Amíg az "Új többség" tavalyi meghirdetésekor még ellentét volt a stílus és a tartalom között, a mostani évértékelőben a tartalom és a forma összhangba került. A populizmus azonban továbbra is fellelhető a beszédben - húzta alá Szomszéd Orsolya.

A beszéd egyik hívószava a siker volt, amit eddig Gyurcsány Ferenc és Kóka János használt. De az egész országértékelő tele volt pozitív szavakkal: siker, győzelem, növekedés, remény és az egység - mutatott rá az elemző. A népszavazásról szólva Orbán Viktor óvatosan fogalmazott a referendum következményeiről: nem volt szó sem kormányváltásról, sem előrehozott választásokról. Ez azt mutatja, hogy a Fidesz elfogadja: a kormány kitölti mandátumát - tette hozzá. Orbán Viktor egyúttal megerősítette, hogy pártja felkarolja a civilek kezdeményezte népszavazást az egészségbiztosítási rendszerről - húzta alá Szomszéd Orsolya.

A három elemző egyet értett abban, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői évértékelőjében valószínűleg nem fog visszautalni Orbán Viktor szerdai beszédére, helyette inkább az "Új politika" lesz a fő témája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!