szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyugodtabb kormányzás, a polgárosodás új programja, állami cégekből vásárolható tulajdon. Munka, tudás, tulajdon; erre épül a polgárosodás programja - jelentette ki Gyurcsány. A miniszterelnök évet értékelt, a Fidesz-KDNP folyosó-ügyeletet tartott.

 
A miniszterelnök parlamenti  országértékelő beszédében kijelentette: már nem készülnek további olyan nehéz, húsbavágó átalakító döntésekre, mint az elmúlt másfél évben. Gyurcsány Ferenc szerint nyugodtabb kormányzás, nyugodtabb élet következhet
 
Gyurcsány Ferenc felmegy...
© Stiller Ákos
Napirend előtti felszólalásában (amelyről a Fidesz-KDNP frakció a farkcióvezetőket leszámítva kivonult)  hangsúlyozta: tudja, hogy ez a másfél év sok csalódást és bizonytalanságot hozott, mert gyorsabban növekedtek az árak és az adók, mint a jövedelmek, illetve több területen is felforgatták a régi rendet.
 
Hozzátette: sokan, akik hittek bennük, elfordultak a szocialistáktól. Sokaknak életük egyik legnehezebb másfél éve volt az elmúlt időszak, azok közül is, akik bennünket támogattak és bennünk hittek. Sajnálom, hogy sokaknak csalódást okoztunk - közölte a miniszterelnök. Ugyanakkor - mint mondta - azt még ennél is jobban bánná, ha nem teljesítették volna a kötelességüket.

A reformok eredményeit felsorolva úgy vélte, az átalakítások eredményeként ma olcsóbban működik az állam, az egyetemek és a főiskolák versengenek a diákokért. Az egészségügyi átalakítások eredményeként - folytatta - , mintegy 200 ezer ember kezdett el járulékot fizetni, olyanok, akik korábban nem fizettek, és tavaly 2500 gyógyszer ára csökkent. A miniszterelnök szerint a változások végső célja "kitörni az alattvalói, kiszolgáltatott létből, felszabadítani, szabaddá tenni az embert".

...a Fidesz kimegy.
© Stiller Ákos
"Térjünk vissza a polgárosodás történelmi, társadalmi programjához, máskülönben Magyarország történelmében sokadszor utat téveszt, és zsákutcába jut" - mondta a miniszterelnök, az új magyar polgárosodás első feltételeként említve a biztonságot adó, jó minőségű és megfizetett munkát. Hozzátette: tudatában vannak annak, hogy csökkenteni kell a munkabérre rakódó járulék- és adóterheket, ezért elsődleges céljuk a munkahelyteremtő tehercsökkentés. Kiemelte, hogy jövőre mintegy 200 milliárd forinttal biztosan csökkenthető az adóterhelés.

Gyurcsány Ferenc szerint az egyéni boldogulást és a társadalmi szolidaritást a polgárosodás programja foglalja egységbe és kötheti össze a politikai értelemben kettészakadt Magyarországot. Kiemelte: a kormány nem akarja egyedül meghozni az ezzel összefüggő döntéseket, hanem ajánlásokat, javaslatokat fogalmaz meg, és azokat megvitatja a szakszervezetekkel, a munkáltatókkal, a civilekkel, az egyházakkal és a pártokkal. Mint mondta, jó lenne, ha már idén tavasszal meghozhatnák a szükséges jogszabályokat.


Munka, tudás, tulajdon (Oldaltörés)



A részletekről szólva hangsúlyozta: az új magyar polgárosodás első feltétele a biztonságot adó, jó minőségű és megfizetett munka. Mint mondta, céljuk a munkahelyteremtő tehercsökkentés, amelyhez csökkenteni kell a munkabérre rakódó járulék- és adóterheket, valamint korrigálni kell a segélyezési rendszert annak érdekében, hogy ne tartsa távol a munkától időnként azokat is, akik tudnának legálisan dolgozni. Véleménye szerint jövőre mintegy 200 milliárd forinttal biztosan csökkenthető az adóterhelés. Ha kiderül - mint ezt néhány szakértő állítja - hogy ennél nagyobb mozgásterünk van, akkor a rendelkezésre álló további forrásokat is elsősorban tehercsökkentésre kívánjuk fordítani - közölte a kormányfő.

Hozzátette: az idén a költségvetés jobb lesz a tervezettnél, jövőre három százalék körül lesz a hiány, és mintegy 250 milliárd forint még meg is marad. "Az előttünk álló időszakban már nem készülünk olyan további nehéz, mondhatnám húsbavágó, a hétköznapokat közvetlenül átalakító döntésekre, amelyekből bizony kijutott az elmúlt tizennyolc hónapban" - jelentette ki.

A miniszterelnök beszél. Nyugodtabb kormányzást ígért
© Stiller Ákos
A miniszterelnök a tudással kapcsolatos intézkedésekről azt mondta: az oktatási kerekasztallal közösen kidolgozott javaslatok - amelyekre jövőre az ideinél 50 milliárd forinttal többet  költenének - felölelik a korai gyermekkori neveléshez nyújtandó támogatást, a bölcsődei-óvodai fejlesztéseket, az informatika, az idegen nyelv, a természettudományok oktatásának és tanulásának kiemelt támogatását. Példaként említette, hogy a hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó tanárok többletteljesítményükért havi 30-50 ezer forint kiegészítő támogatást kaphatnának, és ajánlás készült a tanulók és a tanárok hordozható számítógéppel történő ellátására is.

Az állami cégekből vásárolhatnak tulajdont az állampolgárok a kormány új tulajdonosi programjának keretében - jelentette be a miniszterelnök. Az állampolgárok párezer forint induló befizetéssel vásárolhatnak az állami cégekben akár százezer forint értékű tulajdont - közölte a kormányfő, hozzátéve: a következő hetekben nyílt vitában határozzák meg azoknak az állami vállalatoknak a körét, amelyek jelentős tulajdonhányadát felajánlják a magyar, illetve a huzamosabb ideje Magyarországon élő európai uniós polgároknak.
 
Gyurcsány Ferenc a tulajdont szerzőknek részletfizetési és adókedvezményt, illetve árfolyamkedvezményt ígért, és garanciákat arra, hogy ne kevesek kezébe kerüljön a tulajdon. Megjegyezte: a programban szóba jöhető vállalatok, különösen a stratégiailag fontos vállalatok tulajdoni többségét továbbra is érdemes megtartania az államnak.

Navracsics Tibor (Fidesz) szerint Gyurcsány Ferenc a Fidesz programjából vett át részleteket országértékelő beszédében; Semjén Zsolt (KDNP) azt emelte ki, hogy a miniszterelnök által eddig meghirdetett programok sosem teljesültek, míg Dávid Ibolya (MDF) üdvözölte az állampolgárok tulajdonhoz juttatását, de hiányolta a program részleteit. A Fidesz és a KDNP frakcióvezetője, illetve az MDF elnöke Gyurcsány Ferenc országértékelő beszédére reagált hétfői napirend előtti felszólalásával.

Frakcióvezetők reagáltak (Oldaltörés)



Navracsics Tibor szerint a kormányfő átvette a Fidesz programját, kicsit rontott rajta, és azt adta elő.  Nincs olyan párt a parlamentben, amelyik ne értene egyet a munka, a tudás és a tulajdon fontosságával - tette hozzá az ellenzéki párt frakcióvezetője. A politikus felidézte: 2002-ben 5,6 százalék volt a munkanélküliség, 2008-elején 7,7 százalék; ma 445 ezer munkanélküli van Magyarországon, közülük több mint 42 ezren 25 évnél fiatalabbak, tehát pályakezdők. Navracsics Tibor azt is mondta, hogy az infláció 2007-ben 8 százalék volt, a nyugdíjas infláció 10 százalék. A Fidesz frakcióvezetője kitért arra is, hogy tavaly mindössze 1,3 százalék volt a gazdasági növekedés, 2006-ban pedig 40 ezer kis- és középvállalkozás szűnt meg. "Innen rosszabb már nem nagyon lehet" - mondta az ellenzéki párt politikusa.

Gyurcsány Ferenc válaszában korrektséget kért a Fidesz frakcióvezetőjétől, mondván, számszerűen ma többen dolgoznak az országban, mint 2002-ben.

Semjén Zsolt úgy vélte, semmi közjogi alapja nincs annak, amit Gyurcsány Ferenc mondott, mert a miniszterelnök által eddig meghirdetett programokból sem teljesült semmi. A KDNP elnöke szerint inkább arról kellett volna beszélnie a kormányfőnek, hogy mikor lesz euró Magyarországon, miért nő az infláció, vagy miért lassul a gazdasági növekedés. Ezekkel kapcsolatban Semjén Zsolt kitért arra: Gyurcsány Ferenc nagyobb államadósságot csinált, mint annak idején Kádár János, ezzel nem tulajdonossá, hanem adóssá tette az embereket.
 
Az esélyegyenlőséggel összefüggésben az ellenzéki politikus feltette a kérdést: hol van a magyar emberek 98 százalékának esélyegyenlősége a szocialista kapitalistákkal, a Gráf József-féle latifundiumokkal, a tésztagyáros Veres Jánossal, vagy a Hajdú Bét-es Bajnai Gordonnal szemben.

Az MDF-es Dávid Ibolya üdvözölte ugyan, hogy a miniszterelnök meghirdette az állami vállalatok tulajdonából történő részesedés lehetőségét, de - mint mondta - nem beszélt arról, hogy mekkora bevételre számít ebből, és mit kezdene vele, valamint milyen vállalatokat érintene ez az intézkedés.

Az SZDSZ elnöke a miniszterelnök hétfői parlamenti évértékelőjére reagálva kétszer akkora adócsökkentést javasolt, mint amit Gyurcsány Ferenc bejelentett.
 
A miniszterelnök évértékelőjében azt mondta: jövőre mintegy 200 milliárd forinttal biztosan csökkenthető az adóterhelés. Kóka János, az SZDSZ elnök-frakcióvezetője reagálásában Gyurcsány Ferenchez fordulva azt mondta: "az a javaslatom, hogy duplázzuk meg az ön által javasolt adócsökkentés mértékét".
 
Hangsúlyozta: liberális gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. "A tervezettnél is gyorsabb stabilizációs intézkedéseket és adócsökkentést javasolunk, ezt a két nagyon fontos pillérét a liberális gazdaságpolitikának" - tette hozzá.
 
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az évértékelőre reagálva a beszéd legfontosabb elemének a közös gondolkodásra való felhívást nevezte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!