Tetszett a cikk?

Most már majdnem biztos. Az SZDSZ elhagyja a szocialistákat, májustól kiválik a koalícióból. Erre az április 27-re kitűzött küldöttgyűlésnek kell ráütnie a pecsétet. A tisztújító küldöttgyűlést nagy valószínűséggel június 7-én tartják meg, ott Kóka pártelnöki széke a tét. Kuncze, Fodor és Szent-Iványi nevét is emlegették a küldöttek az Országos Tanács (OT) szombati tanácskozásán.

Úgy szól a fáma, hogy Gulyás József, az OT elnöke eredetileg hatpontos napirendet javasolt a magas grémium elé terjeszteni, az idő azonban elröpült az eredeti napirend fölött.  Érdekes, hogy – bár a BAZ megyei álküldött-gate február közepén pattant ki – a március 21-én kelt napirendtervezetben még nem szerepelt rendkívüli küldöttgyűlés összehívása. Az új pont szerint az Országos Tanács dönt a rendkívüli küldöttgyűlés összehívásáról.

Az Országos Tanács ülését követően Gulyás József így fogalmazott: a „jelenlegi koalícióban” nem vesz részt a SZDSZ. Kóka szerint „az SZDSZ önálló liberális pártként, konstruktív ellenzéki szerepre készül. Magyarországnak olyan miniszterelnökre van szüksége, aki hallgat a közgazdászokra, a jegybankelnökre, a volt pénzügyminiszterekre, a nemzetközi elemzőkre, aki keveset beszél, de neki tud kezdeni az ország gazdasági bajainak felszámolásához”. Úgy fogalmazott, hogy „az SZDSZ minden pozitív reformlépést a jövőben támogatni fog a parlamentben”.


A hvg.hu azon kérdésére, hogy egy esetleges miniszterelnök-csere esetén a párt ismét vállalná-e a kormányzás felelősségét, a pártelnök kitérő választ adott. Szintén a hvg.hu-nak az SZDSZ által kinevezett minisztériumi és hivatali szakemberek sorsát firtató kérdésére felelve Kóka hangsúlyozta: „Nem feltételezem a szocialistákról, hogy politikai boszorkányüldözésbe kezdenek.” Ezek szerint az SZDSZ bízik abban, hogy az állami, önkormányzati intézményekhez, hatóságokhoz, vállalatokhoz, egyéb szervezetekhez delegált SZDSZ-es képviselőket  nem fogják eltávolítani, megfosztva őket magas jövedelmeiktől.

A sajtótájékoztató üde színfoltja volt, amikor a Magyar Nemzet újságírója fölvetette, lehet, hogy Kóka János a koalíció fölbontását illegitim elnökként írja alá, így a majdani aláírása jogilag semmisnek tekintendő. A pártelnök úgy válaszolt: „A Magyar Nemzeten és a Hír TV-n kívül senki sem veti föl az SZDSZ-vezetés legitimációjának kérdését.”

A hvg.hu által meginterjúvolt Horn Gábor szerint a júniusi, tisztújító küldöttgyűlésen induló esetleges elnökjelöltekről szó sem volt. „Ez az OT kizárólag a koalíció kérdéséről beszélt. A pártnak van most fontosabb dolga is, mint a pártelnökválasztás” – tette hozzá. A pénztártörvény-tervezet küszöbön álló szavazásáról - egy újságírói kérdésre  - Horn egyértelművé tette: az SZDSZ-es képviselők nemmel szavaznak.

Ónody Tamás, a párt V. kerületi szervezetének elnöke, az Országos Tanács tagja a hvg.hu-nak elmondta: az OT tagjai között teljes az egyetértés abban, hogy az SZDSZ-nek nincs helye a Gyurcsány-kormányban, miután a miniszterelnök a múlt szombati beszédével gyakorlatilag felmondta a koalíciót. Vita legfeljebb abban van, hogy a későbbiekben az SZDSZ kösse-e újra a koalíciót, ha az MSZP esetleg új miniszterelnököt talál. Ónody úgy értelmezi Kóka János pártelnök álláspontját, hogy Gyurcsánnyal nem lehet koalíció, a visszatérésről meg csak akkor érdemes gondolkodni, ha tudják, kit javasolnak a szocialisták miniszterelnöknek és ismerik annak programját. Fodor Gábor ügyvivő – az V. kerületi elnök értelmezésében – viszont inkább szeretné az SZDSZ-t ismét a kormányban látni a Gyurcsány utáni korszakban. Ónody személyes véleménye az, hogy az esetleges visszatérés nehezen képzelhető el, hiszen nem a kormányfő az igazi probléma, hanem az a párt, amelyik olyan reformellenes politikát kíván, amit Gyurcsány most a túlélés érdekében ki akar szolgálni. Hiába lenne új miniszterelnök, a párt marad. Ezért úgy véli: ha az SZDSZ most kiszáll, akkor jobb lenne, ha az elkövetkező két évben már nem menne vissza a kormányba.

A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó egyik szabaddemokrata országgyűlési képviselő azt mondta: nyitott még, hogy a júniusi tisztújító küldöttgyűlésen kik indulnak elnökjelöltként. A legnagyobb esélye annak van, hogy ismét Fodor Gábor és Kóka János száll ringbe. Az is elképzelhető azonban, hogy Fodor nem indul, és Szent-Iványi István EU-képviselő elnökségét támogatja, illetve, hogy Kóka Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök javára lép vissza. Informátorunk hozzátette: mindez még csak az „ötletelés szintjén” merült föl. A kisebbségi kormányzásról szólva kifejtette: a dolog fél évig viszonylag jól működhet, aztán a költségvetés előterjesztése „kritikus pont lesz”, de talán azt is megszavazzák.  Fölhívta a figyelmet arra, hogy volt már példa az elmúlt két évben az MSZP ellenében az SZDSZ és az ellenzék együttszavazására. Hozzátette: „Ha a Fidesz és a KDNP képviselői hiánytalanul bejárnak szavazni, akkor lehetnek a kormánynak gondjai.”

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Kóka az SZDSZ-es fb-tagokról és Gyurcsányról - videók

Az SZDSZ Országos Tanácsa támogatta a koalíció felmondását a szombati ülésüket követően. A rendkívüli küldöttgyűlést, amely ezt megerősítené, április 27-én tartja a párt, majd ezt követően zajlik le a tisztújítás. Kóka János kérdésünkre beszámolt a részletekről, majd Gyurcsány Ferencről is ejtett néhány szót. Horn az SZDSZ népszerűségvesztéséről beszélt.

hvg.hu Itthon

Horn Gábor elárulta, miért nem népszerűbb az SZDSZ - videó

Az SZDSZ nem azért volt a rendszerváltáskor népszerű, mert annyi liberálisan gondolkodó polgár lett volna az országban, hanem mert antikommunista volt - magyarázta Horn Gábor az SZDSZ szombati ot-gyűlésén, amelyen egyébként a tanács a koalíció felmondását javasolta. Az SZDSZ ügyvivője azt is elmondta, hogy nem lesznek előre hozott választások. Videó.