szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Méltatlan és felháborító, amit a főváros vezetése Pest megyével és az ország összes településével szemben megenged magának - jelentette ki Szűcs Lajos (Fidesz), a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének társelnöke, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke a BKV finanszírozásával kapcsolatban.

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint pedig elfogadhatatlan az a politikai alku, egyezkedés, amit a főváros és a kormányzat évek óta a többi önkormányzat kárára folytat. Megegyeznek a költségvetésnél az arányokról. Év közben Demszky Gábor elmegy a miniszterelnökhöz vagy adott esetben kihasznál egy politikai helyzetet és akkor próbál pluszforrásokra szert tenni. Ez is elfogadhatatlan - mondta Gémesi György. Szavai szerint az, hogy "a főváros megoldatlan problémáit közös forrásból fedezzük, nem biztos, hogy egy korrekt megközelítés".
 
Megjegyezte: "Demszky Gábort egyedül a főváros érdekli", de  a fővároson kívül még 3200 település van az országban, ahol ugyanúgy élnek emberek, mint Budapesten és ők is szeretnének jól élni. Szűcs Lajos ehhez hozzátette: Pest megyében, az ország legnagyobb megyéjében 1,3 millió ember él, a megyei önkormányzat hivatalában 130 ember dolgozik, miközben a fővárosi önkormányzat hivatalában több mint 1200-an. Ez is mutatja, "a hatalmas vízfejet, aminek a tetején ül maga Demszky Gábor" - mondta.
 
A főpolgármester felvetésére, hogy megoldást jelentene a BKV finanszírozási gondjaira, ha a Budapesten beszedett szja-ból húsz százalék maradna a fővárosnál a jelenlegi alig egy százalék helyett, kijelentette: "Demszky Gábor egyébként Pest megyei lakó, mégis a személyi jövedelemadóját a fővárosnak szeretné megtartani, hiszen van egy állandó lakóhelye Budapesten is".
 
Szűcs Lajos megjegyezte: az agglomeráció települései, "ahová a kék busz kijár", jelentős mértékben részt vállalnak a BKV finanszírozásából. Demszky Gábor nyilatkozatai, amelyek azt szajkózzák, hogy az agglomerációban élő emberek okozzák a BKV veszteségét, azok egyszerűen nem igazak - mondta. Demszky Gábor a múlt héten azt mondta, az agglomerációs településeknek a nyugati példát követve részt kellene vállalniuk a BKV-járatok költségeiből. Mint mondta, a 70 körüli agglomerációs önkormányzat közül csak néhány, így Törökbálint és Budaörs fizet a BKV-nak, a többség mellőzi ezt.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A BKV sorsáról tárgyal a főváros és a kormány

A BKV finanszírozásáról kezd tárgyalásokat ma a főváros és a kormány, a megbeszélésen a főpolgármester az állami támogatás növelését vagy a cégre háruló adók és járulékok csökkentését fogja javasolni.

Vélemény

Többnapos BKV sztrájk? Kedden kiderül

Gulyás Attilának, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) elnökhelyettesének józan érvelése valóságos ellensúlyt képez azzal a kapkodással, koncepciótlan magyarázkodással szemben, ami a Városházáról, illetve a kormány házatájáról érkezik. Ha a főváros nem talál megnyugtató megoldást a BKV anyagi gondjaira, a szakszervezetek többnapos sztrájk meghirdetését sem zárják ki. Így akarják elejét venni a további elbocsátásoknak, telephelybezárásoknak, a munkakörülmények rosszabbodásának. A BKV vezetésével kedden tárgyalnak, csak ezután döntenek a sztrájk esetleges folytatásáról.

MTI Itthon

Demszky: a BKV-sztrájk elkerülhető lett volna

A BKV állami támogatásának növelését vagy a cégre háruló adók és járulékok csökkentését javasolja a főváros vezetése valós és reális alternatívaként a szombaton az állammal kezdődő BKV-finanszírozási tárgyalásokon - jelentette ki Demszky Gábor.

MTI Gazdaság

Tízmilliárdnyi tőkéhez juthat a BKV

A kormány segítséget nyújt a fővárosnak abban, hogy idén összesen 10-12 milliárd forint értékben tőkét juttasson a BKV-nak azért, hogy a cég ne kerüljön adósságspirálba - mondta Keller László pénzügyminisztériumi államtitkár és Demszky Gábor főpolgármester a Pénzügyminisztériumban tartott megbeszélés után.