szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gyurcsány-kormány soha, semmikor, senkinek nem adott megbízást törvénytelen megfigyelésekre – közölte a kormányszóvivő a Magyar Nemzet cikkére reagálva. A lap egyébként egy 2002-es megfigyelési ajánlattételt mutat be, amikor még Medgyessy Péter volt a kormányfő.

Daróczi Dávid hangsúlyozta: a miniszterelnök Kiss Péter kancelláriaminisztert bízta meg azzal, hogy tájékozódjon az ügyben, és ha kell, indítson vizsgálatot. „Biztosak vagyunk benne, ez ismét olyan alaptalan vádaskodás, amelyről a végén bebizonyosodik, hogy hírlapi kacsa” – jelentette ki a szóvivő.

A Magyar Nemzet szerdai cikke szerint „politikai ösztönzésre” egy magánnyomozó cég 2002. december 13-án, a Medgyessy-kormány első évében javaslatot tett, hogy körülbelül fél évig tartó „szakértői felderítő-elemző” munkával „értékelhető eredményeket” tesz le a megrendelő asztalára az Orbán-kormány időszakának három meghatározó szereplője bűncselekménygyanús ügyleteiről.

A cég a napilap szerint három emberrel foglalkozott: Simicska Lajos volt APEH-elnökkel és környezetével, Kalmár Istvánnal, a Magyar Posta volt elnök-vezérigazgatójával és Orbán Viktor volt miniszterelnökkel, illetve környezetével.

A cikkben olvasható, hogy a társaság munkatársai vállalták, „felderítési dokumentumokkal” igazolják „a közpénzek eltulajdonításával összefüggő bűncselekményeket”, felkutatják a „szerzett jogosulatlan előnyök legkirívóbbikait”. Meghatározták az elkészítendő anyag formáját is: „a büntetőperbeli bizonyítás szabályai szerint, szisztematikusan elő lesznek készítve a jogalkalmazásra” – idézi az ajánlatot a Magyar Nemzet. A lap szerint a meg nem nevezett cég nettó 95 millió forintot kért a "nyomozás rezsijére".

Az újság más konkrétumot nem közöl, így egyelőre az sem tudhatja meg az olvasó, hogy a cég felajánlkozását követte-e szerződéskötés, és elindult-e az adatgyűjtés, s ha igen, milyen eredménnyel. A Magyar Nemzet holnapra ígér további részleteket. Ezzel együtt közli Kalmár István reakcióját, az egykori Posta-vezér többet tudhatott meg, mert ő már tényként beszél a megfigyelésről. "Aljas dolog" - minősíti az akciót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Orbánnak egyre nagyobb az ázsiója, Gyurcsánynak egyre kisebb

Február óta 12 százalékponttal nőtt azok aránya, akik negatívan ítélik meg a kormány munkáját, jelenleg a válaszadók 72 százaléka vélekedik így, miközben az ellenzék munkájáról is minden második megkérdezett negatív véleményt fogalmazott meg. A mindkét oldallal elégedetlenek aránya 30 százalék – derült ki a Századvég-Forsense felméréséből.

Itthon

Dagad a titkosszolgálati botrány

Kiszivárgott az önkormányzatok nemzetbiztonsági megfigyelését elrendelő kormányhatározat, amely a Fidesz szerint bírósági végzés nélkül hatalmazza fel a titkosszolgálatokat, hogy megfigyelés alá vonjanak a kormány érdeklődési körébe került politikusokat és szervezeteket. A témában heves vita robbant ki hétfőn az Országgyűlésben. Az ellenzéki párt a határozat visszavonását követelte Szilvásy titokvédelmi minisztertől, aki ezt visszautasította. A Fidesz nem akar belenyugodni a döntésbe.