szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hét végéig teljes terjedelemben, változtatás nélkül nyilvánosságra hozza a kormány a Kenedi-bizottság jelentését - értesült szerdán. Pár napja még csak azt lehetett tudni, hogy heteken belül megtörténik a publikálás.

Ügynökdosszié
Szinte minden, amit az állambiztonsági szervek tevékenységéről tudni kell a hvg.hu összeállításában.
Az állambiztonsági iratok átadása teljesítésének értékelésére létrehozott szakértői bizottság  jelentése és a kormány részére megfogalmazott javaslatai a Miniszterelnöki Hivatal honlapjára kerülnek fel - értesült az MTI. A több száz oldalas jelentést szeptember 11-én adta át a testület elnöke Szilvásy Györgynek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős tárca nélküli miniszternek. 

A testület közel egy éven keresztül vizsgálódott az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának és más illetékes levéltáraknak át nem adott egykori titkosszolgálati iratokat őrző szerveknél. Az MTI információi szerint a kutatók több kérdésben nem értettek egyet, például az iratok és a bennük szereplő adatok nyilvánosságra hozatalának formáiban, valamint a külföldieket is érintő akták megismerhetőségében sem, így a jelentés közös megállapításaihoz különvéleményüket is csatolták.

Az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság vezetésére 2007. július közepén kérte fel a miniszterelnök Kenedi János tudományos kutatót. A bizottság tagjai: Varga László, a Fővárosi Levéltár volt főigazgatója, Ungváry Krisztián, az 56-os Intézet munkatársa, Sipos Levente, a Politikatörténeti Intézet tudományos tanácsadója, Ripp Zoltán, a Politikatörténeti Intézet osztályvezetője, Palasik Mária, a Történeti Levéltár tudományos kutatója, valamint Baráth Magdolna, a Történeti Levéltár főmunkatársa.

Kenedi János tavaly július végén az Élet és Irodalomban megjelent írásában tette közzé álláspontját: szerinte internetes oldalon kellene nyilvánosságra hozni az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat. A testülettel a kormány szándéka az volt, hogy az iratok minél szélesebb körébe be lehessen tekinteni, mondván: csak így lehet eldönteni, a titkosítás jogos-e vagy feloldható.

Gulyás József szabad demokrata képviselő a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülése után tartott sajtótájékoztatóján a Kenedi-bizottság jelentése kapcsán azt mondta: meg kell fogalmazni bizonyos javaslatokat, például, hogy hogyan kezeljék az állambiztonságiak által az előző rendszerben gyűjtött adatokat. Leszögezte: a szabad demokraták azt szeretnék, ha az iratok minél szélesebb  körben hozzáférhetőek és kutathatóak lennének a nyilvánosság számára. Megjegyezte, hogy a bizottság javaslatai alapján a kormánynak lehet olyan feladata, hogy konkrét törvénymódosításokat készítsen elő és ebben az SZDSZ partner lesz. Gulyás József reményét fejezte ki, hogy valamennyi parlamenti párt partner lesz abban, hogy az eddigi gyakorlattal szemben végre kutathatóak legyenek az iratok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kenedi nem érzi magát iratfelszabadító Robin Hood-nak

Kenedi János tudományos kutató, az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő bizottság elnökeként internetes oldalon tenné közzé az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat - olvasható az Élet és Irodalom (ÉS) pénteken megjelenő, az MTI-hez előzetesen eljuttatott számában.

MTI Itthon

Kenedi nem tekinthet be a szupertitkos iratokba

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhetnek az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület tagjai szeptember 30-ig. A testület munkáját szabályozó kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e az úgynevezett szupertitkos iratokba, vagy csak az azokról készült listát tanulmányozhatja - írja a csütörtöki Népszabadság.

MTI Itthon

Kenedi vezeti az ügynökaktákat vizsgáló bizottságot

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán.

MTI Itthon

Elkészült a Kenedi-bizottság jelentése

Csütörtök délután átadja több száz oldalas jelentését az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló Kenedi-bizottság Szilvásy Györgynek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszternek.

MTI Itthon

Nyilvános lesz a Kenedi-bizottság anyaga

Néhány hét múlva nyilvánosságra hozza a kormány a MeH honlapján a máig titkos állambiztonsági iratokról szóló szakértői jelentést, méghozzá az ígéretek szerint teljes terjedelmében - értesült a miniszterelnök környezetéből a Népszabadság.

MTI Itthon

Megtartja alakuló ülését a Kenedi-bizottság

Az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői testület ma tartja alakuló ülését. A Kenedi-bizottság feladata, hogy listát készítsen azokról a rendszerváltás előtti titkosszolgálati iratokról, amelyeket még nem adtak át az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának.