Hogyan robbantják fel a bankautomatákat?

Sokan humánusabb pénzszerzési módszernek tartják a fegyveres rablásnál a bankjegykiadó automaták kifosztását, hiszen a tettesek nem fenyegetnek emberi életeket. A két éve egyre inkább terjedő ATM-fosztogatás azonban nem annyira a bűnözői humánumnak, sokkal inkább a szigorodó bankbiztonságnak, s annak köszönhető, hogy ezért a bűncselekményért kisebb büntetés jár, mint a bankrablásért.

  • Csikász Brigitta Csikász Brigitta
Hogyan robbantják fel a bankautomatákat?

Nagy csörömpölésre ébredt tavaly december 7-én hajnalban egy győri lakos. Kiderült, az otthona közelében lévő szupermarket fotocellás ajtajának darabokra hullása ébresztette fel álmából. A tettesek lebukását csak ez a rossz alvó férfi veszélyeztette, a biztonsági kamera ugyanis nem működött az áruháznál, így a tolvajok nyomtalanul „emelték el” a mintegy 400 kilogrammos ATM automatát. A lopással több tízmillió forintos kárt okoztak, amelyből egyedül a pénzkiadó berendezés hárommilliós tételt jelent.

A győri automatát – egy másikkal együtt – néhány nappal később egy Oroszlány közelében lévő horgásztóban találták meg. Valószínű, hogy hasonló sorsra jutottak más ATM-k is, hiszen így a legkönnyebb megszabadulni a kibelezett gépektől. Tavaly mintegy fél tucat pénzkiadó esett a rablók áldozatául, míg az idén 22. Igaz, ebből csak 9 ATM-lopás járt sikerrel, vagyis ennyi esetben jutottak hozzá a tettesek a benne lévő pénzhez.

Solymár 2008. szeptember 13. (HavariaPress)
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az ügyek közül a bűncselekmények különösen veszélyes módja, sorozatjellege, illetve a jelentős kárérték miatt – szakmai nyelven – magához vonta azokat, amelyeknél a bűnözők nem voltak kíméletesek, és felrobbantották az automatákat. Így az idén március 9-én történt váci, a kilenc nappal későbbi fóti és az április 13-i budakeszi bűncselekményeket.

A robbantás sem garancia azonban arra, hogy a tettesek hozzájutnak a pénzhez, hiszen Vácott a detonáció ellenére sem sérült meg a trezor annyira, hogy az elkövetők ki tudták volna belőle szedni a pénzt. Hazánkban egyébként a váci volt az első olyan eset, hogy robbantásos módszerrel próbáltak kifosztani egy pénzkiadó automatát. Korábban csak arra volt példa, hogy fúrással, lángvágóval, majd plazmavágóval vagy nagy erejű – négy kerék meghajtásos – gépkocsival a falból kiszakítva próbáljanak meg ellopni ATM-eket. (A módszerekről bővebben keretes írásunkban olvashatnak.) Úgy tudjuk, hogy ez utóbbiakban is az NNI nyomoz, vizsgálva azt is, hogy van-e valamilyen kapcsolat a különböző módszerekkel elkövetett ATM-támadások között.

Kitépés, robbantás
Az ATM-tolvajok általában olyan berendezéseket választanak, amelyek önmagukban állnak – úgynevezett szigetgépek –, mert ezeknek a lábazata nincs megerősítve. Ilyenek például az áruházak vagy a pénzintézetek előterében elhelyezett automaták. Ezeket a tettesek drótkötéllel átkötik, majd rögzítik a gép-járműhöz és azzal elindulva kirántják. A szigetgépeket egyébként a bűnözők előszere-tettel robbantják, mert az nem túl veszélyes, a robbantások végre-hajtásához használt gázfajták pedig a kereskedelmi forgalomban köny-nyen beszerezhetőek. A hegesz-téshez is használt gázt vékony csövön át vezetik a bankjegykiadó automata nyílásához, és feltöltik a berendezést a gázzal. Ezután benzincsíkot vagy gyújtó-zsinórt húznak az ATM-től a figye-lőállásig, s meggyújtják azt. Amennyiben a gáz megfelelő meny-nyiségű, úgy az automata megadja magát, s a benne lévő pénz nagy része sem rongálódik meg.
Szakmai körökben vannak olyan vélemények is, melyek szerint „a magyar FBI”, vagyis az NNI későn kapcsolt, s a rendőröknek hallgatniuk kellett volna azokra a figyelmeztetésekre, amelyek szerint az Olaszország után Ausztriában, majd Szlovákiában is elterjedt a bankautomata-robbantások rövidesen ide is begyűrűznek. 

Ami meg is történt, és jelenleg idehaza négy-öt banda foglalkozik kimondottan bankjegykiadó automaták fosztogatásával, sőt egy magyar bűnözői csoport nemrég Romániában bukott meg. A bandatagok egyike a rendőrség információi szerint egy, az alvilágban „Boxi” gúnynévre hallgató férfi, aki még a nyolcvanas években kezdte az ipart betörésekkel és lopásokkal. 

A pénzjegykiadó-autómaták ellopása azért vált a bűnözők kedvelt módszerévé, mert azok végrehajtása nem bonyolult és lebukás esetén jóval kisebb büntetésre számíthatnak a tettesek, mintha fegyveres rablást, vagyis személy elleni erőszakot követnének el. 

A rablás  alapesetben 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, míg ha ez fegyveresen történik vagy 2 millió forint feletti értékre követik el, akkor már 5-től 10 évig terjedhet a büntetés. „A dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás büntetési tétele az eltulajdonított érték nagyságától függ, 200 ezer forint alatt 3 évig, 200 ezer forinttól 2 millióig 1-től 5 évig, 2 millió forint felett 2-től 8 évig és 50 millió forint felett 5-10 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a törvény az elkövetőt” – magyarázta a hvg.hu-nak Magyar György ügyvéd. Arra a kérdésünkre, hogy a Viszkis védőjeként a bankrablásnál mennyivel tartja humánusabbnak az ATM-lopásokat, Magyar megjegyezte: a „humánus szó használata – lévén, hogy bűncselekmények elkövetéséről van szó – nem használandó.”

Addig is, amíg a hatóság nyomoz, a pénzintézetek illetékesei védekezési lehetőségeken törik a fejüket. A kitépés megakadályozására a mostaniaknál nagyobb szakítószilárdságú csavarokkal rögzítenék a berendezéseket, a robbantások ellen pedig lyukakkal, ellengázzal vagy gázjelzővel védekeznének.  Felmerült a festékpatron alkalmazása is, amely az erőszakos mozgatás hatására beindulva megfesti a bankókat, így használhatatlanná teszi azokat. A bankjegykiadó automaták biztonságának megerősítése több százmillió forintba kerülne, és kérdés, hogy a pénzintézetek hajlandóak-e ennyit áldozni a berendezések ellopásának megakadályozására.

Megtalálták a bankomat-robbantók motorját

Megtalálták a rendőrök azt a motort, amelyet a Békésszentandráson történt bankautomata-robbantás tettesei használtak, a megyei főkapitányság most ez alapján keresi a bűncselekmény tetteseit - értesült a HavariaPress. A rendőrség kéri, hogy aki bármit tud a zöld-metál, illetve fekete színű motorkerékpár tulajdonosáról vagy használóiról, mihamarabb értesítse a nyomozó hatóságokat. Az ügy eredményes nyomravezetõje számára a főkapitányság 300 ezer forint díjat is felajánlott.

Mint a hírügynökség korábban hírül adta, a Szarvashoz közeli Békésszentandráson a múlt kedden támadták meg a Fő úti Coop üzlet oldalánál elhelyezett bankautomatát. A tettesek felrobbantották a  pénzkiadó készüléket, majd az abban elhelyezett készpénzt magukhoz véve egy motorkerékpárral menekültek el a helyszínről. A rendőrök a napokban megtalálták azt a motort, amely a beszerzett adatok alapján azonos a tettesek által használt járművel, ezért a nyomozók most ez alapján keresik tovább az elkövetőket. Kérik, hogy aki bármilyen információval rendelkezik a bűncselekménnyel, az elkövetőkkel vagy a most talált zöld-fekete motorkerékpárral kapcsolatban, tegyen bejelentést a Békés Megyei Rendőr-főkapitányságon, vagy az ismert segélyhívó számok bármelyikén.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.