szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyílt levélben fordult az oktatási tárca vezetőjéhez a közelmúltban megszűnt Katapult Mentorprogram korábbi programigazgatója. Szerinte a tárcánál működő Esélyegyenlőségi Főigazgatóság vezetője "pénzügyi visszaélésekbe keveredhetett". Az oktatási tárcánál vizsgálat indult.

Leállított Katapult mentorprogram - HVG
Azonnali hatállyal szünetelteti tevékenységét a felsőoktatási Katapult Mentorprogram – jelentették be a múlt héten a program irányítói. A hátrányos helyzetű hallgatók segítésére hivatott, alapítványi formában működő Katapult leállítása a lehető legrosszabbkor jött, a múlt hét elején járt le ugyanis az egyetemi jelentkezések határideje. Tovább a HVG cikkéhez.
Nagy Attila korábbi programigazgató az MTI-hez eljuttatott több háttéranyag egyikében azt írja, dokumentumok áttekintése után megbizonyosodott arról: a főigazgatóság "megbízásonként a megbízási díj 11-12 százalékát saját érdekeltségbe tartozó cégek, alapítványok közbeiktatásával, teljesítés nélküli kifizetésekkel igyekszik jogosulatlanul felhasználni".  A főigazgatóság munkatársainak nyolc hónapos "ámokfutásával", egyetlen hivatal önkényes és törvénytelen eljárásával ellehetetlenítették a program működését.

A volt programigazgató a tárca ellenőrzési főosztályánál a főigazgatóság teljes szakmai működésének és gazdálkodásának átvilágítását kezdeményezi a történtek tisztázására. Kitért arra, hogy a program költségvetésének tervezését soha semmilyen költségigény-tervezet nem előzte meg. A program évről-évre "csendesen, zökkenőmentesen vette fel" az egyre több végzős középiskolai diákot, az alapítvány minden pénzügyi évben jelentős forrásokkal előfinanszírozta - minden esetben érvényes támogatási szerződés nélkül - a program működését.
   
Nagy Attila ugyanakkor kiemelte: a program és a minisztérium vitája egyáltalán nem a költségvetésről szól. A nézeteltérés a fejlesztés, az elvégzett munka és a program alapelvei ügyében áll fenn.

A Katapult Mentorprogramot az Oktatási és Kulturális Minisztérium hozta létre 2005-ben azért, hogy segítse a hátrányos helyzetű, illetve halmozottan hátrányos helyzetű fiatalokat felsőfokú tanulmányaik elvégzésében. A programba bekerült elsőéves hallgatókat a beilleszkedésben a velük azonos intézményben, azonos szakon tanuló felsőbb éves társuk segíti két féléven keresztül, mentori feladatokat ellátva. A mentorprogram működtetésére a HÖOK a Hallgatókért Alapítvány kapott megbízást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!