szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rövid koalíciós tárgyalások után új koalíciós kormány születhet, az új miniszterelnököt pedig három párt adhatja - mondta Baja Ferenc, az MSZP szocialista platformjának elnöke szombaton a párt kongresszusán a kapcsolat.hu portálnak nyilatkozva. A politikus szerint az új kormánynak Bokros Lajos is tagja lehet.

Gyurcsány Ferenc döntése esélyt ad arra, hogy kiderüljön: ki akar egy valódi többpárti kormányt megalakítani a válságkezelés közepén. Ebben a válságban az nyer, aki előbb definiálja újra önmagát és saját feladatrendszerét. Reméli, hogy ebben az SZDSZ és az MDF is követi az MSZP-t - mondta Baja Ferenc.

"Az elkövetkező időszakban rövid koalíciós tárgyalások után új miniszterelnökkel új koalíciós kormány születik. Az új miniszterelnök az lehet, akit a három párt vezetői megválasztanak" - hangsúlyozta az államtitkári tisztséget is betöltő politikus. 

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!
A szocialista képviselő arról is beszélt, hogy Bokros Lajos is része lehet a "csapatnak". A volt pénzügyminiszter olyan ember, aki képes szembenézni a gazdasági, a pénzügyi és a társadalompolitikai válsággal is - tette hozzá. Baja Ferenc szerint minden körülmények között el kell kerülni, hogy előre hozott választások legyenek. 

Bokros: nyers, gyors, professzionális
A mai politikai szereplőkhöz képest legendás figurának tűnik Bokros Lajos. Állhatatos, megjelenésében is karakteres, öngyilkos módon következetes politikai szereplő, akinek közgazdasági ismeretei a világválság nyomán különösen felértékelődtek. Tovább a cikkhez.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az MSZP pártalapítvány internetes portáljának nyilatkozva elmondta: csak más pártokkal szövetségben maradhat kormányzati erő a szocialista párt. Kökény Mihály szerint minél hamarabb megoldást kell találni a mostani helyzetben. "Abban bízom, hogy ezzel a kezdeményezéssel az ország érdekében sikerül partnereket találni ahhoz, hogy egy válságkezelő kormány jöjjön létre, szélesebb támogatottsággal. Ez az MSZP számára is egy szélesebb támogatottságot jelent. Ugyanakkor Gyurcsány Ferenc, mint pártelnök, több időt, energiát tud szentelni arra, hogy a pártot szervezze, az előttünk álló kampányokat szervezze" - hangsúlyozta Kökény Mihály. A pártban az elmúlt időszakban kedvezőtlen folyamatok indultak el, a gondok komolyan erodálták a baloldalt. Szükség volt valamilyen kitörési pontra - értékelte Gyurcsány Ferenc bejelentését a politikus.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az MDF támogatja a Fideszt a parlament feloszlatásában

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) negyedszer is támogatni fogja a parlament feloszlatását célzó kezdeményezést, de arra is felkészül, ha az indítvány - az eddigi három kísérlethez hasonlóan - most sem éri el a célját - közölte a párt szombaton.

hvg.hu/MTI Itthon

Gyurcsány: tévedtem! Bokros: vállalnám!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán, miután a szombat reggeli elnökségi ülésről ez már kiszivárgott. Állítólag utódként Surányi György, Bajnai Gordon és Bokros Lajos neve is felmerült.

MTI Itthon

Reagálások Gyurcsány javaslatára

Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, a Fidesz nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását, amelyre KDNP-vel együtt tesz indítványt hétfőn. Az MDF pedig egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről.

hvg.hu Itthon

"Tévedtem, hibáztam, megbotlottam" - videó

Gyurcsány részben önigazoló, részben önkritikus beszédét hatalmas tapssal jutalmazták a küldöttek, nem tudni, a köszönet, vagy a megkönnyebbülés játszott benne szerepet. "Elfogyott körülötte a levegő", "Elnökünk betartotta szavát, ígérte, ha nem nő a párt népszerűsége, levonja a szükséges következtetést és lemond - megtette" - néhány küldött véleményét is kameravégre kaptuk.

Itthon

Gyurcsány: "alakítsunk új kormányt új kormányfővel"

Gyurcsánynak sikerült meglepnie hallgatóságát az MSZP tisztújító kongresszusán. Kvázi lemondása, illetve ajánlata, hogy lemond, általános megdöbbenést keltett a küldöttek között. Gyurcsányt végül ujraválasztották elnökként, bár egyes források szerint "ha vasárnap is folytatódott volna a kongresszus, úgy, ahogy eredetileg tervbe volt véve, megválasztása nem lett volna ennyire biztos".

MTI Itthon

Politológusok: Gyurcsány nem visszakozhat

Nincs visszaút Gyurcsány Ferenc számára: annak ellenére, hogy ismét nagy aránnyal MSZP-elnökké választották, a konstruktív bizalmatlansági indítvány folyamata valószínűleg folytatódik – mondták az MTI-nek szombaton nyilatkozó politológusok. Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője és Kiszelly Zoltán politológus azt követően beszélt erről, hogy Gyurcsány Ferenc bejelentette: új kormányfő jelölését javasolja.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány utódlása: régi káderek kíméljenek!

Gyurcsány Ferenc mozgástere annyira beszűkült, hogy szombati lépése némileg várható, s racionális, sőt tervezett folyamat volt. A miniszterelnök olyan nyíltan beszélt az általa elkövetett hibákról, hogy ezt követően kormányfőként igen nehezen folytathatná, ha netán nem sikerül utódjáról megegyezniük a frakcióknak - mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter, a Political Capital elemzője, aki szerint kevésbé valószínű, hogy valamely ismert MSZP-s káder személyéről az MSZP és SZDSZ meg tud egyezni.

MTI Itthon

Az MSZP csodálkozik a Fideszen

Az MSZP szerint meglepő a Fidesz álláspontja, mivel a legnagyobb ellenzéki párt 2006 óta azt mondja, hogy az ország érdekében bárkivel hajlandó összefogni, csak Gyurcsány Ferenccel nem – mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője szombaton.

MTI Itthon

Gyurcsány újraválasztva, Hiller bukott

Az MSZP kongresszusa újraválasztotta Gyurcsány Ferencet pártelnökké szombaton Budapesten - olvasható a párt honlapján. Hiller Istvánt nem választották újra alelnökké.

MTI Itthon

Karsai József szerint párton belül Gráf vagy Kiss jöhet szóba

Tisztességes, de egy évet késő bejelentésnek tartja Karsai József Gyurcsány Ferenc visszalépést a miniszterelnökségtől. Az MSZP országgyűlési képviselője úgy vélte, párton belül Gráf József vagy Kiss Péter jöhet szóba miniszterelnök-jelöltként. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a közszolgálati rádiónak azt mondta, hogy a párton belüli és a párton kívüli miniszterelnök-jelöltre is van forgatókönyve az MSZP-nek.