szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szili Katalin szerint reális parlamenti forgatókönyv, hogy az április 6-án beterjesztett konstruktív bizalmatlansági indítványról 14-én szavazzon a Ház. Erről az Országgyűlés elnöke nyilatkozott az MTI-nek vasárnap.

A házelnök emlékeztetett arra: konstruktív bizalmatlansági indítványt a képviselők egyötöde kezdeményezhet, amelyet az Országgyűlésnek 3 napon túl, de 8 napon belül tárgyalnia kell. Hozzátette: a konstruktív bizalmatlansági indítvány formája határozati javaslat, amelyhez nem kell bizottsági előkészítés, és nem lehet hozzá módosító indítványt benyújtani. Ha időkeretet határoz meg a Ház, akkor a parlamenti vita minimum 10 órás - közölte a házelnök.

Szili Katalin szerint az indítvány nem befolyásolja a parlament munkáját, hiszen konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtásakor nem kell újra szavazni a kormányprogramról. Mint mondta, a parlamentet ugyanazok a pártok alkotják, mint eddig, a Ház folytatja a benyújtott javaslatok tárgyalását. Az ütemezés változhat, de az üléseken van mit tárgyalni, hiszen nem csak a válságkezeléssel összefüggő indítványokról tárgyal az Országgyűlés - közölte.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n.
Tájékoztatása szerint hétfőn egyeztet Kiss Péter kancelláriaminiszterrel arról, hogy a kormány milyen törvényjavaslatok benyújtását tervezi még a következő hetekben. Szili Katalin elmondta: a szabályok szerint az új kormány akár a zárószavazás előtt is visszavonhatja a kabinet által korábban beterjesztett javaslatokat, de ilyen eset általában ciklusváltás idején szokott elfordulni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Országgyűlési választásokat, minél előbb

Az idő pénz – ez Magyarország esetében hatványozottan érvényes. Nincs idő a további trükkökre, politikai légtornász-mutatványokra. A „szakértői kormány”, amelynek vezetőjét gyakorlatilag Gyurcsány jelölné ki, ilyen időhúzásnak tűnik. A válságkezelés nem egy poszt-gyurcsányi kormány kinevezését, hanem a választások haladéktalan kiírását, széles társadalmi támogatottságra támaszkodó kormány megalakítását tenné szükségessé.

MTI Itthon

Gyurcsány újraválasztva, Hiller bukott

Az MSZP kongresszusa újraválasztotta Gyurcsány Ferencet pártelnökké szombaton Budapesten - olvasható a párt honlapján. Hiller Istvánt nem választották újra alelnökké.

MTI/hvg.hu Itthon

A fideszes jogász szerint Gyurcsány lépése alkotmányellenes

Az alkotmány szellemével ellentétes, ha a kormányfő konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen – mondta Gulyás Gergely fideszes EP-képviselőjelölt, az ellenzéki párthoz kapcsolható Szabadság Kör tagja szombaton.

MTI Itthon

Most már biztos, hogy Gyurcsány menni fog

Gyurcsány Ferenc szerint nincs olyan forgatókönyv, hogy ő maradjon a miniszterelnök; a kormányfő az MTI-nek vasárnap úgy nyilatkozott: biztos benne, hogy találnak megfelelő személyt a posztjára.

MTI Itthon

Gyurcsány felkavarta az állóvizet

Megkezdődött vasárnap délelőtt az MSZP elnökségének ülése. Az MSZP egy évre keres új miniszterelnököt, miután Gyurcsány szombaton bejelentette: új miniszterelnök vezetésével alakuljon új kormány. AZ SZDSZ nem törekszik semmiféle koalícióra, a Fidesz feloszlatná az Országgyűlést. Az MDF a többi párttal tárgyalna.

MTI Itthon

Fodor: elkötelezett reformpolitika támogatható

Elkötelezett reformpolitikát támogat az SZDSZ, de nem törekszik semmiféle koalícióra - jelentette ki Fodor Gábor, a párt elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában vasárnap reggel.

MTI Itthon

Stumpf: Gyurcsány pártelnöksége a politikai jövője miatt volt fontos

Gyurcsány Ferenc számára az volt a legfontosabb, hogy minél nagyobb támogatással válasszák pártelnökké, mert ez egy olyan biztos legitimációt ad két évig, ahonnan a politikai jövőjét újra tudja építeni - mondta Stumpf István politológus a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában vasárnap.

MTI Itthon

Gyurcsány: nyitott, nemzeti kormány kell - videó

Az MSZP nyitott, nemzeti kormányt szeretne alakítani, amelynek az a célja, hogy a gazdasági világválság közepette olyan intézkedéseket hozzon, amelyek csökkentik a recesszió hatásait, mérséklik a szociális és foglalkoztatási feszültségeket, valamint segítenek, hogy mielőbb magára találjon a gazdaság - közölte Gyurcsány Ferenc az MSZP elnökségének vasárnapi budapesti ülése után. Konkrét jelöltekről nem beszélt a kormányfő. Videó.

hvg.hu/MTI Itthon

Gyurcsány: tévedtem! Bokros: vállalnám!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán, miután a szombat reggeli elnökségi ülésről ez már kiszivárgott. Állítólag utódként Surányi György, Bajnai Gordon és Bokros Lajos neve is felmerült.

Itthon

Gyurcsány: "alakítsunk új kormányt új kormányfővel"

Gyurcsánynak sikerült meglepnie hallgatóságát az MSZP tisztújító kongresszusán. Kvázi lemondása, illetve ajánlata, hogy lemond, általános megdöbbenést keltett a küldöttek között. Gyurcsányt végül ujraválasztották elnökként, bár egyes források szerint "ha vasárnap is folytatódott volna a kongresszus, úgy, ahogy eredetileg tervbe volt véve, megválasztása nem lett volna ennyire biztos".

MTI Itthon

Rasmussen: Gyurcsány nem tehető felelőssé a válságért

Senki nem teheti felelőssé Gyurcsány Ferencet a válságért – jelentette ki Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának (ESZP) elnöke szombaton a miniszterelnök azon bejelentésére reagálva, amelyben új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány utódlása: régi káderek kíméljenek!

Gyurcsány Ferenc mozgástere annyira beszűkült, hogy szombati lépése némileg várható, s racionális, sőt tervezett folyamat volt. A miniszterelnök olyan nyíltan beszélt az általa elkövetett hibákról, hogy ezt követően kormányfőként igen nehezen folytathatná, ha netán nem sikerül utódjáról megegyezniük a frakcióknak - mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter, a Political Capital elemzője, aki szerint kevésbé valószínű, hogy valamely ismert MSZP-s káder személyéről az MSZP és SZDSZ meg tud egyezni.

MTI Itthon

Fodor: az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni

Az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni, de egy megfelelő miniszterelnök, egy reformprogram és egy hiteles kormány mellé oda kíván állni - közölte a párt országgyűlési képviselőcsoportjának és ügyvivői testületének ülését követően Fodor Gábor pártelnök újságírókkal vasárnap.

MTI Itthon

Baja: Bokros is benne lehet a csapatban

Rövid koalíciós tárgyalások után új koalíciós kormány születhet, az új miniszterelnököt pedig három párt adhatja - mondta Baja Ferenc, az MSZP szocialista platformjának elnöke szombaton a párt kongresszusán a kapcsolat.hu portálnak nyilatkozva. A politikus szerint az új kormánynak Bokros Lajos is tagja lehet.

MTI Itthon

Az MDF támogatja a Fideszt a parlament feloszlatásában

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) negyedszer is támogatni fogja a parlament feloszlatását célzó kezdeményezést, de arra is felkészül, ha az indítvány - az eddigi három kísérlethez hasonlóan - most sem éri el a célját - közölte a párt szombaton.