szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP-frakció mandátumot adott a párt tárgyalódelegációjának ahhoz, hogy a lehetséges miniszterelnök-jelöltet ne feltétlenül a párt, illetve a frakció soraiban keresse - mondta Lendvai a képviselőcsoport ülése után Budapesten újságíróknak.

A frakció mandátumot adott olyan tárgyalások lefolytatására is, amelynek célja egy válságkezelő, minél szélesebb támogatással bíró nemzeti kormány alakítása - közölte a frakcióvezető. A képviselő-csoport azt is támogatta, hogy nem kell a hagyományos koalíciókötési formában gondolkodni, olyan kormányt szeretnének, amely a társadalom többsége mellett a parlament többségének támogatását is bírja. Nem feltétlenül kormánykoalíciós, hanem parlamenti koalíciós támogatásra gondolnak.

A politikus kérdésre válaszolva sem kívánt a lehetséges kormányfő-jelöltekről beszélni.

Arra a kérdésre, hogy az országos elnökség ülésén lehetséges miniszterelnökként felmerült Surányi György volt jegybankelnök és Glatz Ferenc, az Akadémia korábbi elnökének neve is, Lendvai Ildikó azt mondta, "súlyos tiszteletlenség lenne a sajtóban megjelent és meg nem jelent nevekkel szemben, ha én most mazsoláznék a lehetséges miniszterelnök-jelöltek között".

Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos







Az MSZP tárgyalódelegációjának Gyurcsány pártelnök-miniszterelnök mellett Lendvai Ildikó és Simon Gábor, a választmány elnöke a tagja.

A frakcióvezető beszámolt arról is, hogy egyhangúlag szavazták meg a következő időszakra szóló mandátumot, amely a konstruktív bizalmatlansági indítvány után gyorsan létrejövő, válságkezelő kormány megalakítására szól.

Kérdésre válaszolva a politikus beszélt arról is, hogy nagyobb kiadáscsökkentésre van szükség, amelyek között nemcsak a szociális kiadások, hanem az igazgatási kiadások redukálása is szerepelhet. Szükség van mélyebb szerkezeti változásokra, a most a parlament előtt lévő adó- és nyugdíjtörvényekhez képest is.

Egy másik kérdésre Lendvai Ildikó azt mondta, nem háromszáz oldalas kormányprogramot kell összeállítaniuk, hanem a válságkezelés néhány legsürgetőbb feladatát, és ebben egyetértésre kell jutnia a kiválasztott miniszterelnök-jelöltnek, és mindazoknak a pártoknak, amelyek fontolgatják egy nemzeti válságkezelő kormány megalakítását.

A frakcióvezető megismételte, hogy valamennyi parlamenti pártnak felkínálják a tárgyalás lehetőségét. Akik erre készek, azokkal a vasárnap megkezdődött informális beszélgetések nyomán nagyon gyorsan formális tárgyalások indulnak.

Lendvai úgy vélte, hogy az előre hozott választás "békeidőben" nem egy politikai abszurditás. Az MSZP meggyőződése szerint azonban az előre hozott választásig eltelő hónapok most drámai gazdasági és társadalmi konzekvenciákkal járnának, ezért nem ezt az utat választjuk.

A politikus elmondta, a frakció arra kérte a tárgyalódelegációt és a lehetséges partnereket is, hogy minél gyorsabb tárgyalásokra törekedjenek. Megjegyezte: remélik, hogy a következő napokban újabb frakcióülést tarthatnak a javasolt miniszterelnök személyéről, és a válságkezelés legfontosabb pontjairól, irányairól.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány a Déli Áramlat Rt. vezetője lesz?

A Kommerszant című gazdasági lap a Déli Áramlat gázvezetékkel összefüggésben elemezte Gyurcsány Ferenc felajánlott távozását, s úgy vélte: ez igen kellemetlen meglepetés Moszkva számára, mert csökken a Déli Áramlat gázvezeték támogatottsága az unióban, s ez a Gazprom pénzügyi nehézségeivel együtt komolyan lefékezheti a terv megvalósítását.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: szerintem biztos, hogy megalakul az új kormány

Tölgyessy Péter szerint a szocialisták szinte bizonyosan képesek lesznek az új kormány megalakítására, az új kormányprogram kidolgozására. "A Fidesz is sok tekintetben csapdában van. Túlzott felelősséget hárított Gyurcsányra, ami nagyon gyorsan az ő felelősségévé válhat." - fogalmazott a Kossuth Rádió reggeli műsorának adott interjújában.

MTI Itthon

Gyurcsány két tűz között - írja a WSJ

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök váratlan lemondási szándéknyilatkozata politikai zűrzavart okoz a gazdasági válság által amúgy is szorongatott Magyarországon - írta a The Wall Street Journal.

MTI Itthon

Kiss Péter "széles társadalmi bázist" vizionál

Az MSZP képviselői készek mandátumot adni egy "széles társadalmi bázisú" kormány létrehozásához - mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter, a párt alelnöke az MSZP-frakció hétfő reggeli ülése előtt újságíróknak.

MTI Itthon

Kormányváltás: Surányi hallgat

Surányi György nem kívánja kommentálni a személyéről szóló, az ő esetleges kormányfőjelölti felkérésére utaló sajtóhíreket.

MTI Itthon

Gyurcsány lemondása: meglepő, de nem mulatságos

Bármi volt is Gyurcsány Ferenc 2006-os hazugságbeszédének a célja, szavahihetőségét akkor súlyos csapás érte, amit többé nem is tudott kiheverni - írta A hazugságbeszéd átka című kommentárjában a Neue Zürcher Zeitung tekintélyes svájci lap hétfői számában.

Itthon

Kormányváltás és cirkuszi produkció

A miniszterelnök cseréje elméletileg akár népszerűséget is hozhat a szocialistáknak, legalábbis a 2004-es kormányfőváltás mozgósította az MSZP szimpatizánsait. Ez persze csak az egyik, az MSZP számára kedvezőbb kimenetelű teória.