szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem nagy, hanem kis reformokra volna szükség – mondta tavaly nyáron egy televíziós műsorban Vértes András közgazdász, akinek a neve most az egyik lehetséges "MSZP-kompatibilis" kormányfőjelöltként bukkant fel Surányi György és Glatz Ferenc mellett. De a „kis reformokon” kívül mire számíthatunk még a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezetőjétől?

„Ha a mai helyzetből a reformok irányába gondolkodunk, akkor társadalmilag egy ilyen helyzetben elfogadhatatlan ezermilliárdos adócsökkentést csinálni a nyugdíjasok és a szociálisan érintettek kárára” – fogalmazott tavaly nyáron Vértes András, a GKI vezetője a Friderikusz most című műsorban, ahol rajta kívül két másik közgazdász (Békesi László és Hamecz István), illetve Gyurcsány Ferenc is jelen volt.

Vértes kifejtette, a kormány bűne az volt, hogy nem magyarázta el a társadalomnak, mit akar és intézkedéseinek mi az értelme középtávon. Beszélt arról is, hogy szerinte nem nagy reformokat kellene csinálni, hanem elsősorban a kormány hitelességét és a bizalmát kellene visszaállítani, és csak kis reformokra lenne szükség. Úgy vélte, hogy a 2006-os kiigazítás nem a szegényeket, hanem a közepes és magas jövedelműeket terhelte, hiszen a szociális támogatások megmaradtak. „De nem volt más lehetőség rövid távon első menetben, nyilvánvalóan csak alapvetően adóemeléssel, és áremeléssel lehetett kiigazítani.”

Vértes András
© MTI
A beszélgetés során Vértes András egyetértett abban, hogy a gazdasági növekedés lassult, de szerinte ez nem függ össze a reformokkal, illetve azok hiányával, sőt, szerinte éppen fordítva van. „Ha jobban az alacsonyabb rétegekre, ha jobban a szociális kiadások csökkentésére tevődött volna a kiigazítás, még sokkal nagyobb belföldi keresletcsökkenés lett volna, és valójában a hazai kisvállalkozásokat ez érintette csúnyán (…) Ha a mai helyzetből a reformok irányába gondolkodunk, akkor társadalmilag egy ilyen helyzetben elfogadhatatlan ezermilliárdos adócsökkentést csinálni a nyugdíjasok és a szociálisan érintettek kárára” – fogalmazott tavaly nyáron Vértes.

Szerinte a szociális rendszerből ki kellene szűrni a potyautasokat, az adóelkerülőket. „Ez nem egy perc, ezt nem lehet ilyen
Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos

karlegyintéssel azonnal megcsinálni. (…) Pénz nincs belőle olyan nagyon sok azonnal.(…) Nem lehet egyik percről a másikra ezt valójában végigvinni” - mondta a közgazdász.

Végül hivatkozott az általa vezetett GKI javaslataira. Ennek lényege, hogy első körben teljesíteni kellene a maastrichti kritériumokat, elkerülve a túlzott hiányt. A GKI igazgatója javasolta még az állami túlköltekezést megakadályozó közpénzügyi törvény elfoadtatását is, illetve azt, hogy minél előbb legyen kijelölve egy eurócsatlakozási menetrend. A foglalkoztatást a közoktatás fejlesztésével képzelte el, végül pedig többkulcsos adóreformot látott volna szükségesnek. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

A többség szerint kell a megszorítás

A megkérdezettek többsége úgy véli, hogy a gazdaság rendbetételéhez mindenképpen szükség van a megszorításokra - derül ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutató cég felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertetett.

MTI Itthon

Glatz vállalná, de csak feltételekkel

Megfelelő társadalmi és politikai bizalom esetén elképzelhető, hogy vállalná a kormányfői tisztséget - mondta Glatz Ferenc akadémikus a Klubrádió reggeli műsorának nyilatkozva.

Itthon

Vértes és Glatz elfogadhatatlan az SZDSZ-nek, Surányi habozik

Miután Gyurcsány Ferenc váratlanul nyilvánosságra hozta az általa preferált kormányfőjelöltek névsorát, a szabaddemokraták kiszivárogtatták, hogy semmiképpen nem támogatják Vértes Andrást, lényegében Glatz Ferencet sem. Surányit fenntartás nélkül elfogadnák, ő azonban – érezvén a döntés súlyát – még habozik. Az előrehozott választások lehetősége egyre közelebb kerül, annál is inkább, mert Gyurcsánynak már az MSZP frakciójával is egyeztetnie kell a jelöléseket, kezét megkötötték, pozíciója a párton belül is gyengülni látszik.

MTI Gazdaság

Time: Magyarország a pénzügyi válság következő Izlandja?

Gyurcsány Ferenc jelenleg talán a legnépszerűtlenebb személy Magyarországon, de vetélytársai bánhatják távozását; előrehozott választások esetén ugyanis az ellenzéki Fidesznek kell megbirkóznia a pénzügyi válsággal – idézte egy budapesti elemző véleményét „Magyarország a pénzügyi válság következő Izlandja?” című cikkében az amerikai Time magazin.

MTI Gazdaság

A magyar nyugdíjak mint időzített bombák

A nyugdíjak időzített bombát jelentenek Magyarországon, ahol évente a GDP több mint 10 százalékát fordítják nyugdíjakra - hívta fel a figyelmet a szerdai The Wall Street Journal.

MTI Itthon

A három kormányfőjelölt hallgat

Glatz Ferenc, Surányi György és Vértes András sem kívánt nyilatkozni az MTI-nek azután, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő, az MSZP elnöke kedden este a lehetséges miniszterelnök-jelelöltek közé sorolta őket.

MTI Itthon

Vértes András elvállalná

Elvállalja a miniszterelnök-jelöltséget Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, ha a politikai erők támogatják a programját. A közgazdász ezt újságírói kérdésre mondta el a GKI tájékoztatóján.

Gazdaság

Tábort üt az IMF Budapesten

Áprilisban állandó irodát nyit Budapesten a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a készenléti hitelkerettel kapcsolatos egyeztetések megkönnyítésére - erősítette meg a Népszabadság információját Washingtonban az IMF sajtóirodája.

Itthon

Kormányváltás vagy előrehozott választás

Hiába szaglik, nem oszlik. Ez a summázata annak a helyzetnek, hogy ha az MSZP új kormányfőjelöltje élvezi a képviselők legalább felének támogatását, akkor a parlament nem oszlatja fel magát. Noha egyre többen, s nem csak a Fidesz-táborból, tartják megoldásnak az előrehozott választást, nemzetközi példák azt mutatják, éppen a kormánypártok reménytelensége tartósítja leginkább a „régi felállást”.