szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legtöbb hazai médium betartja a szerzői jogi szabályokat, s e területen fejlődést mutatnak az utóbbi évek tapasztalatai - mondta Kálmán András, az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány (ASVA) magyarországi igazgatója.

Nem ritka sem a hírlopás, sem a "túlidézés", amikor az indokolt és arányos mértéknél hosszabban citálnak valakit. Előfordulnak bitorlások is; ilyenkor általában az anyagot felhasználó médium nincs tisztában azzal, hogy nem a jogtulajdonostól szerzett be valamit - sorolta az igazgató.

Kálmán András hozzátette: szűk mezsgyén mozognak például azok az internetes szaklapok, amelyek a jogsértő cselekmények elkövetési módjait taglalják, olykor bőségesen. "Egyes megfogalmazások szerint ez már kimeríti a bűnpártolást vagy a felbujtást" - jegyezte meg Kálmán.

Mint mondta, nem a szerzői jogi, hanem a közigazgatási törvényt sérti, ha egyes művek korhatár-besorolását "hasra ütéssel", nem az e célra felállított bizottság ajánlása alapján végzik, ráadásul "ilyenből viszonylag sok van, és ezek ellen senki nem lép fel".

Neveket nem említve Kálmán András arról is szólt: vannak olyan cégek, amelyek külföldön gyártott, magyar nyelvű DVD-k behozatalakor elmulasztják a szükséges regisztrációt, és a feltűnés elkerülése érdekében ellátják a kiadványokat korhatárjelzéssel.

Az ASVA igazgatójának közlése szerint a legtöbb szerzői jogi probléma nem a "kirakatban lévő" médiumokkal van, mert azok "kínosan ügyelnek arra, hogy minden szabályt betartsanak", ám komoly feladat elé állítja őket a fejlődésnek az az iránya, hogy egyre több az egyszemélyes szolgáltató, például ugrásszerűen nő a blogok száma. "Ez a terület számunkra áttekinthetetlen, hogy itt mi történik, azt nem tudja igazán senki" - mondta a szakember. Ők sem ezt a vonalat, hanem a kalózkodás elleni küzdelmet tekintik munkájuk fő csapásirányának, s bejelentések alapján dolgoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Házak szerzői joggal – avagy az elfeledett tervező beleszól

Ingatlanunkat hajlamosak vagyunk egyszerű magántulajdonnak tekinteni, ahogy egyedi tervezésű bútorainkat is. Azt gondoljuk, úgy alakíthatjuk őket, ahogy csak akarjuk. Pedig ebbe a gyakran elfeledett tervezőnek is van beleszólása. Utánajártunk az ingatlanos szerzői jogoknak.

hvg.hu Tech

The Pirate Bay: rosszul áll a szerzői jogvédők szénája?

Nem tudták még sarokbaszorítani a világ legnagyobb torrentoldalát a jelenleg is zajló stockholmi perben. A tárgyalás második napján elejtették a vádak felét, a harmadik napon pedig elhangzott: lehet, hogy valaki meglopta a torrentoldal adminisztrátorát, valamint lehet, hogy a King Kong nevű felhasználó tényleg a kambodzsai dzsungelekből tölti le magának kedvenc tévésorozatait, írja a TorrentFreak.

hvg.hu Vállalkozás

Felülvizsgálják a szerzői jogdíjakat

Nemcsak a vásárló fizet kétszer, hanem a művész is ráfizet a termékekre kirótt szerzői jogdíjakra, amelyet még a másolásvédelmi technológiák előtt vezettek be. Az adózás egyik formájának is tekinthető szerzői jogi illeték megháromszorozódott Európában az elmúlt években. A CLRA, azaz a Szerzői Jogi Illetékek Reform Szövetsége szeretné elérni az "adónem" sürgős felülvizsgálatát.

MTI Itthon

Többmilliárdos kárt okoznak a szerzői jogsértések

A szerzői jogok elleni bűncselekmények Magyarországon évente több milliárd forintos kárt okoznak - közölték az illetékesek a feketegazdaság elleni hatékonyabb fellépés érdekében az APEH-hel kötött megállapodás alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Feltaláló perli a Nokiát szerzői jogsértésért

Egy finn feltaláló beperelte a világ legnagyobb mobiltelefon-gyártóját, a finn Nokiát szabadalmi jogsértésért. A helsinki ügyészségi hivatal tájékoztatása szerint a Nokia, a panasz szerint, jogtalanul alkalmazott egy rendszert a mobiltelefonok távirányításában, amelyre a finn feltaláló, Jari Lahtinen 2003-ban már szabadalmat jelentett be.

Infinit Tech

Szerzői jogok örvén totális megfigyelés

Az Európai Unió a napokban újabb szakanyagot adott ki, amelyben a szoftverek és zeneszámok védelmére hivatott digitális jogkezelés elterjedésének következményeit boncolgatja. Ebből kiviláglik, hogy a szerzői jog egyoldalú alkalmazása elvezethet a fogyasztói szokások (egyáltalán nem kívánatos) totális megfigyeléséig.