szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi kormányváltásról szerdán csak a Vremja Novosztyej című napilap közölt cikket "Válságellenes liba" címmel, míg az orosz sajtó túlnyomó része tényhírekben számolt be a magyarországi történésekről.

A Vremja Novosztyej ismertette az eljárást, a konstruktív bizalmatlansági indítványt. Megemlíti, hogy ehhez az eszközhöz Magyarország újabb történelmében először folyamodtak, s hogy ez lehetővé tette az előre hozott választások elkerülését. Szakértőket idézve rámutatott: Oszkó Péter jelölése a pénzügyminiszteri tisztségre azt jelzi, hogy az új kabinet a kemény strukturális reformokat és az állami kiadások szigorú csökkentését választja.

A Bajnai Gordon által ismertetett kemény válságellenes intézkedéseket részletezve az írás Kiszelly Zoltán politológust idézte, aki úgy vélekedett: a baloldal népszerűsége a nulla felé tart, de a reformokra kevesebb az ideje, mint hinné, mert a júniusi európai parlamenti választások tükrözik majd a közvélemény állását. A politológus szerint a Bajnai-kormány csekély támogatásra van ítélve, s hacsak nyárig nem következik be változás a jó irányban, a közvélemény végleg a jobboldal felé fordul, ugyanakkor népszerűtlen intézkedések nélkül semmiféle változás nem lesz.

A szerző megállapította: "A magyar jobboldal, élén az Orbán Viktor volt kormányfő vezette Fidesszel, propaganda-támadásában a Gyurcsány-örökség nem csupán gazdasági, hanem külpolitikai irányvonalának felülvizsgálatára is felszólított, egyebek között Oroszországgal kapcsolatban. A Mol-részvénycsomag Szurgutnyeftyegaz által történt megvásárlásának kivizsgálására irányuló jobboldali követeléshez csatlakozott Sólyom László államfő is. A helyi politikusok egy részében elégedetlenséget keltett az is, hogy a Malév tulajdonjoga az orosz VEB bankhoz került." A szerző idézett egy neve mellőzését kérő, jól informált budapesti forrást, aki szerint "a Mol-részvények megvásárlásával Oroszország valójában biztosította Magyarország számára a stabil energiaszállítást, a Malévot pedig egyenesen a csődtől mentette meg", és "egyes politikusok jól kihasználták, hogy Oroszország nem fordított energiát PR-kampány szervezésére eme Magyarország számára előnyös üzletek köré".
 
Végül a Vremja Novosztyej cikke egy moszkvai orosz szakértőt idézve rámutatott: Oroszország olyan téma, amely mentén a magyar politikában gyakran húzódik választóvonal. A nyilatkozó úgy látja: "A jobboldal magyarországi hatalomra kerülése esetén elkerülhetetlenül elfordulnak a Moszkvával stratégiai együttműködésre törekvő Gyurcsány-irányvonaltól, s emellett Magyarország újra felveti majd a határokon túli magyar kisebbségek kérdését, és összevész a szomszéd országokkal." A nyilatkozó szerint "Bajnai Gordonnak van esélye rá, hogy visszatartsa Magyarországot a revans-ideológia kiújulásától", de ezt az esélyt egyelőre lehetetlen pontosan értékelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sólyom: Bajnai megválasztása alkotmányos

Az új miniszterelnök, Bajnai Gordon megválasztása ellen semmiféle alkotmányos kifogás nem emelhető - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök, miután megbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnökkel a Sándor-palotában.

hvg.hu Videók

"A Szűzanya nevében, oszlassa fel magát a parlament" - videó

"Nem sün, disznó" - élcelődött a "rendőröknek látszó személyekről" Kondor Katalin, a Magyar Rádió egykori elnöke. A civilnek hirdetett, keddi tüntetetésen tiszteletét tette a szélsőjobbos szubkultúra. Ott volt Vona Gábor, a Jobbik elnöke is, de "civilként, a Magyar Gárda Egyesület elnökeként". A tüntetők síppal, dobbal, imával, szidalmakkal várták a csodát, a parlament önfeloszlatását. A csoda elmaradt. Helyette könnygáz és oszlatás.

Itthon

Veres kormánybiztos lehet

A posztjáról távozó Veres János pénzügyminiszternek a keleti kapcsolatok kormánybiztosi posztját ajánlotta fel Bajnai Gordon - írta a Népszava.

hvg.hu Itthon

Percről percre: Gyurcsány ment, Bajnai jött

204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.

hvg.hu Itthon

Ők lesznek az új kormány tagjai? - képgaléria

Kiszivárogtatott hírek szerint 15 miniszterből és Bajnai Gordon miniszterelnökből áll majd az új kormány, ha a parlament erre áldását adja délután. Hét teljesen új miniszter lehet, ketten korábban is tagjai voltak a Gyurcsány-kabinetnek, de most új posztra kerülnek. Hatuknál pedig minden marad a régiben. Egyetlen nő sem lesz miniszter a Bajnai-kormányban.

MTI Itthon

Tölgyessy: „rettenetes évünk lesz”

Tölgyessy Péter szerint az új kormány nem szakértői kabinet. Hibának tartja, hogy Bajnai Gordon kormányfővé választása előtt nem tárgyalt Sólyom László köztársasági elnökkel. A politikai elemző a Kossuth Rádióban értékelt.

MTI Itthon

"Gyurcsányt egy kamikaze váltotta fel"

Egy évvel a választás előtt Magyarország olyan kormányfőt kapott, aki senkinek semmit nem ad ingyen - írja a Pravda című független szlovák napilap a Gyurcsányt egy kamikaze váltotta fel című jegyzetében.